Żeń szeń – działanie i zalety

Żeń-szeń należy do gatunku roślin, które dziko rosną w Chinach, Japonii, Korei oraz Rosji. Jest to roślina z gatunku bylin araliowatych. Jej działanie wykorzystywane było od 4000 lat, więc właściwościami biologicznymi obdarowuje człowieka już kilkadziesiąt wieków. Czy posiada właściwości, które z powodzeniem może wykorzystać osoba trenująca? Czego możemy oczekiwać od suplementacji tym środkiem?
5_article_5472d6d87acdb_article_day_v3
 
Otóż swoje właściwości prozdrowotne żeń-szeń zawdzięcza bogato występującym w składzie ginsenozydom. Są to związki, które poprzez swoiste działanie, wykazują biologiczne skutki w naszym ciele.
Należą do nich:
  • Działanie adaptacyjne na układ nerwowy. Wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego poprzez stymulowanie funkcji poznawczych (stymulowanie acetylocholiny). Poprawiają czas regeneracji oraz przystosowania do zmian np. treningowych. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu żeń-szenia, możemy czuć się spokojniejsi, bardziej odporni na stres i wykazywać mniejszą podatność na zmęczenie. Spore grono osób stosujących produkty na bazie żeń-szenia czują się dodatkowo naładowani energią i mniej ospali w ciągu dnia.
  • Silne działanie antyoksydacyjne. Ochrona przed wolnymi rodnikami, które niszczą struktury komórek, utleniają związki witaminowe czy dają efekt w postaci tzw. stresu oksydacyjnego. Dodatkowo, działanie to przekłada się na wsparcie w profilaktyce nowotworów, jak i usprawnianiu funkcji wątroby.
  • Wspomaganie kościotworzenia. Jak się okazuje, ginsenozydy wpływają skutecznie na wzmocnienie układu kostnego. Jest to szczególnie istotne u kobiet w okresie menopauzy, gdzie poziom estrogenów spada, a tkanka kostna traci na swojej masie. 
  • Obniża poziom cholesterolu. Oprócz samej obniżki cholesterolu całkowitego, dodatkowo zmienia stosunek lipoproteiny LDL do HDL, na korzyść tej drugiej. Wspomaga to ochronę serca i układu krwionośnego.
  • Poprawa witalności i libido. Wiele osób stosujących ekstrakty z żeń-szenia, doświadcza wsparcia dla samopoczucia i poprawy funkcji seksualnych.
  • Obniża poziom glukozy we krwi. Jak wykazują badania naukowe, ginsenozydy mają realny wpływ na obniżenie cukru we krwi. Jest to szczególnie istotne w grupie ryzyka, u osób dotkniętych otyłością, jak i u osób, które mają lekko podwyższony poziom glukozy we krwi.
  • Działanie immunomodulujące. Żeń-szeń doskonale sprawdza się podczas infekcji. Wspomaga działanie makrofagów, które szybciej poradzą sobie z problemami typu przeziębienie w naszym ciele. 
 
Działanie żeń-szenia bez wątpienia należy do wysoce pożądanych przez nasz organizm. Dzięki wpływowi na szereg funkcji metabolicznych, wspomaga utrzymanie organizmu w homeostazie i zdrowiu fizycznym. Dodatkowo, dzięki wpływowi na ilość kwasu mlekowego w naszym ciele, skutecznie obniża bolesność mięśni, które występują po intensywnym wysiłku beztlenowym.
Autor:
Tomasz Maciołek
  • Dyplomowany fizjoterapeuta
  • Instruktor kulturystyki

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *