Zastój w treningu – poznaj przyczyny stagnacji

Bywają momenty, że nasz trening siłowy zaczyna przynosić coraz mniejsze rezultaty, a w konsekwencji zatrzymujemy się z dalszą progresją. Trenujemy dłużej, ciężej, ale nic nie pomaga. Jesteśmy w kropce. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, i jak wybrnąć z opresji?

stagnacja

 

Stagnacja, jest to moment, w którym nasze mięśnie się buntują i nie reagują na trening, co zatrzymuje dalsze zmiany w sylwetce. Przyczyn takiego zachowania organizmu może być kilka, przyjrzyjmy się im i pomyślmy nad ewentualnym rozwiązaniem.

Przetrenowanie

Jest to stan organizmu, gdzie układ mięśniowy i nerwowy, zaczyna nie wyrabiać z regeneracją. Oznacza to, że bilans zysków i strat, przechyla szalę metaboliczną w kierunku strat, a my tracimy na progresji i możliwościach odbudowy tkanek mięśniowych. Rozwiązaniem będzie zrobienie tygodnia przerwy od treningów, lub 2-3 tygodni o mniejszej objętości.

Wypalenie możliwości treningowych

Powiązane będzie ze zbyt długim wykorzystaniem jednego schematu treningowego. Co w konsekwencji wprowadza rutynę, nudę i brakuje nam motywacji do dalszego progresu. Rozwiązanie: zmiana systemu treningowego lub ćwiczeń w planie.

Błędy w diecie

Za mało kalorii, zły dobór makroskładników. Będą wpływały na nasze postępy. Jeżeli złapaliśmy zastój np podczas redukcji tkanki tłuszczowej, popularna metoda zastosowania cheat meala, może okazać się zapalnikiem, który popchnie nasz metabolizm, w dalszym kierunku odchudzania. Rozwiązanie: wypróbuj posiłek oszukany, przyjrzyj się swojej diecie szczegółowo, być może występują pewne niedobory, które hamują postęp.

Zła technika treningowa

Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń, nie trenowanie w pełnych zakresach ruchu, może wpływać na nasze postępy siłowe lub masowe. Rozwiązanie: poproś osobę bardziej doświadczoną lub trenera, by skontrolował Twoją technikę podstawowych ćwiczeń. Wykonując ćwiczenia zadbaj o to by były wykonywane w pełnych zakresach ruchu.

Za niska intensywność treningu

Stanowi odwrotność przetrenowania. Osoby udające się na trening i korzystające w przerwach ze smartfona, mogą nawet nie zwrócić uwagi na to, jak mijają cenne minuty. Rozwiązanie: Telefon zostaw w domu lub szatni, na treningu korzystaj z zegarka i kontroluj przerwy między seriami jak i ćwiczeniami. 30-60 sekund odpoczynku powinno być wystarczające.
W treningu siłowym ważne jest byśmy dodatkowo planowali odpowiednią progresje. Chodząc na trening bez skonkretyzowanych celów, możemy tygodniami nie wykraczać poza pewne utarte schematy, które nie pomogą w budowaniu sylwetki. Dbając o wszystkie powyższe aspekty, pamiętaj więc by odpowiednio się zmotywować i wyznaczać sobie cele, które w toku treningów masz do zrealizowania

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. MaRcin pisze:

    U mnie zastój spowodowało w miarę częste spożywanie alkoholu. Z początku nie było problemu, ale później strasznie opadłem z sił.

  2. Fefion pisze:

    Ciekawe informacje już dawno nie czytałem takiego fajnego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *