Tribulus terrestris – poziom testosteronu

Tribulus terrestris wykorzystywany jest jako składnik w produktach wpływających na poziom testosteronu, jako wsparcie dla układu dokrewnego, ale i nie tylko. Chętnie stosowany jest w stanach przemęczenia, nadmiernego stresu, czy uzupełnienia terapii po cyklowej, podczas tzw. PCT. Pewne właściwości tej rośliny, wykazują również działanie poprawiające libido i witalność naszego organizmu. Jednak co w przypadku testosteronu i jego nasilonej sekrecji?

tribulusek

Wpływ na organizm

Działanie biologiczne tribulusa powiązane jest z zawartością saponin steroidowych. Ilość saponin w roślinie waha się w przedziale 60-90%, w zależności od poziomu standaryzacji danego suplementu. Działanie saponin, wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, co powiązane jest ze wzrostem jego aktywności i poprawą funkcjonowania obronnego organizmu. Aktywność saponin, zawdzięczamy głównie protodiscynie, substancji z grupy steroli roślinnych. Jak wykazują badania naukowe, substancja ta posiada ciekawe właściwości. Wpływa ona na ilość tlenku azotu w naszym ciele, co wykorzystywane jest m.in. w preparatach na potencję, dając wsparcie dla silniejszej i dłuższej erekcji.

Tribulus, a testosteron

Wpływ TT na poziom testosteronu swoją historię czerpie z wykorzystania suplementu, jako wsparcie lecznicze dla bezpłodnych par. Dodatkowo, w kręgach kulturystycznych została powielana takowa informacja, która jak się okazuje, niekoniecznie ma swoje odzwierciedlenie w badaniach naukowych. Owszem, tribulus powoduje wzrost poziomu testosteronu, jednak w badaniach z udziałem zwierząt. Tego typu wyniki, nie mają odzwierciedlenia w organizmie ludzkim. W badaniach z wykorzystaniem suplementu, nie stwierdzono istotnych zmian
w zawartości hormonów płciowych. Oznacza to, że działanie tribulusa na wzrost testosteronu jest niewielkie. Z drugiej strony, oznacza to, że zawodowi sportowcy mogą korzystać z jego innych właściwości, bez ryzyka wpadki na testach antydopingowych.

Kiedy może być pomocny TT?

Ze suplementacji tribulusem skorzystają wszystkie osoby, chcące poprawić libido oraz funkcje seksualne. Dodatkowo, produkt przyczynia się do wzrostu tlenku azotu, który sprzyja reakcjom anabolicznym w naszym organizmie, poprawiając m.in. samopoczucie, witalność, czy też regenerację. Osoby stosujące tribulusa przed snem, opisywały jego działanie, które wspomaga głębokie zasypianie i lepszą jakość snu. Dodatkowo, pewne właściwości prozdrowotne, jak wpływ na funkcje serca, wątroby, nerek oraz systemu immunologicznego, stawiają produkt w kategoriach prozdrowotnych. Na uwagę zasługuje dodatkowo fakt, że suplementacja TT skutecznie przyczyniła się do obniżenia poziomu lipoproteiny LDL, dając korzystniejszy stosunek lipidów w naszym ciele. Dawkowanie tribulusa waha się w granicach od 1 do 3g na dobę. Wykorzystywane jest głównie w porach około treningowych, czy też przed snem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *