Trening kardio na masie? Czy to na sens

Trening siłowy stanowi podstawę budowania masy mięśniowej. Bez odpowiednio przeciążonych mięśni, nie jest możliwy wzrost mięśnia. Co, w przypadku innych aktywności? Czy trening typu cardio może przynieść korzyści podczas masy? Czy stanowi jedynie zbędny wydatek energetyczny?

trening-kardio-namasie

Wielu kulturystów, podczas budowania masy mięśniowej korzysta z wysiłku tlenowego, którego zadaniem jest podtrzymanie m.in. funkcji wydolnościowej układu sercowo-naczyniowego. Stosując cardio na masie są w stanie utrzymać sprawność serca, płuc oraz zadbać o odpowiedni trening tlenowy dla ciała. Budowanie masy mięśniowej powiązane jest z dodatkowym obciążeniem układu krwionośnego. Odpowiedni trening w formie cardio jest dobrym narzędziem do podtrzymania dobrej kondycji tegoż układu. Dodatkowo, wspomaga on wytrzymałość naszego organizmu.

Poszukując informacji odnośnie przydatności cardio na masie, możemy spotkać się z różnymi opiniami, że dzięki wysiłkowi tlenowemu, osoby trenujące, są w stanie więcej zjeść. Cardio w doskonały sposób potrafi “nakręcić” apetyt. Oczywiście problem z kaloriami nie dotyczy wszystkich, a bardziej tych osobników, których natura obdarzyła szybkim metabolizmem i takie osoby potrzebują góry kalorii, aby dobudować nieco mięśnia. Taka strategia czasem bywa zgubna, ze względu na to, że cardio dodatkowo zwiększa wydatek energetyczny. Czytając opinie osób stosujących tego typu zabieg – sprawdza się i ma sens.

Wsparcie dla budowania suchej masy mięśniowej.

Z kolei grupa osób, która szybko łapie tkankę tłuszczową, posiłkuje się treningiem cardio, by budować czysty mięsień, ograniczając w ten sposób odkładanie tłuszczu. Strategia ta, dodatkowo wiąże się ze zmianami energetycznymi w dni treningu siłowego, jak i cardio.

Przyspieszenie regeneracji.

Trening cardio wspomaga szybszy transport tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo, pomaga w odprowadzaniu zbędnych produktów metabolicznych, by przyspieszyć naprawę i regenerację uszkodzonych mięśni. Tego typu aktywność zaleca się głównie po treningu siłowym i trwa do 10 minut, a jej fachowa nazwa brzmi “cool down”, czyli schładzanie, uspokojenie organizmu.

Czy trening cardio ogranicza przyrost masy mięśniowej?

Możemy spotkać się z publikacją naukową, w której wyczytamy, że trening tlenowy, zastosowany po wysiłku anaerobowym (trening siłowy), ogranicza przyrost masy mięśniowej. Jednak, by taka zależność miała miejsce, trening musi być umiejscowiony zaraz po treningu siłowym i trwać minimum 30 minut. Dlatego,
dla spokoju ducha, możemy wykorzystywać cardio w dni bez treningu siłowego
lub dzieląc treningi kilkugodzinną przerwą np: cardio rano, a wieczorem siłowy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *