Reg Park: Legenda epoki żelaza

Jeśli twoim celem jest stworzenie silnej sylwetki, która jest równie mocna, na jaką wygląda, nie możesz zrobić nic lepszego niż pójść za przykładem trzykrotnego Mr. Universe. Reg Park urodził się 7 czerwca 1928 roku w Leeds w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Był atletycznym, młodym chłopcem, grał w piłkę nożną i dużo biegał. Zaczął trenować z ciężarami w 1944 roku, gdy miał 16 lat, jego inspiracją był człowiek, który nazywał się Dave Cohen. Nigdy nie startował w zawodach, ale prawdopodobnie miał wtedy najlepszą sylwetkę w kraju. Później był zafascynowany sylwetkami takich ludzi jak Steve Reeves i John Grimek.

Po wygraniu pierwszego konkursu, który odbył się w Wielkiej Brytanii w 1949 roku, uświadomił sobie, że jeśli kiedykolwiek chciałby wygrać konkurs Mr Universe, będzie musiał zdobyć znacznie więcej wiedzy na temat żywienia, a także na treningu. Zwiększył objętość treningową oraz podaż kaloryczną. Poddając się brutalnym treningom kulturystycznym, w zimnym i zagrzybionym wynajętym garażu oraz ograniczonym wyposażeniem, Reg zbudował największą i jednocześnie estetyczną sylwetkę, jaką kiedykolwiek widziała Wielka Brytania. Jego rodzice wspierali jego pasję i ufundowali mu pobyt w USA, gdzie Reg miał okazję poznać tajniki kulturystyki w najlepszych ośrodkach USA w tamtym czasie.

Po trzech latach ciężkiej pracy nad swoim ciałem, wygrał w 1949 r. Mr. Britain, a następnie w 1950 r. zajął drugie miejsce w Mr. Universe. Rok później był już pierwszy, stając się pierwszym Brytyjczykiem, który to zrobił. W 1958 i 1965 roku ponownie zdobył złote medale w Mr. Universe. W wieku 43 lat zajął trzecie miejsce za Billem Perle i Sergio Olivą w 1971 r. Stał się inspiracją i przykładem dla innych kulturystów. Nawet dla Arnolda Schwarzeneggera, który będąc nastolatkiem, zobaczył zdjęcie Rega Parka w magazynie “Muscle Builder”. Arnold powiedział “Moje życie było całkowicie zdominowane przez Rega Parka. Jego obraz był moim ideałem.” Schwarzenegger poznał swojego idola w 1967 roku i pokonał go na scenie w 1970 roku.

Reg był prawdziwym uosobieniem męskości i miał spore grono fanek. Posiadał nie tylko budowę ciała niczym Herkules, ale był także niesamowicie silny, wyciskał na klatkę 227 kg. Był także odnoszącym sukcesy biznesmenem i biegle władał językiem angielskim, włoskim i francuskim.

W 1960 r. Reg otrzymał propozycję zagrania w serii filmów o Herkulesie. Przyjął ją i zagrał w pięciu filmach:

  • Hercules in the Haunted World 1961)
  • Hercules and the Captive Women (1963)
  • Maciste w kopalniach króla Salomona (1964)
  • Herkules, Więzień Zła (1964)
  • Hercules The Avenger (1965)

Pieniądze, które zarobił, przeznaczył na otwarcie pięciu siłowni w RPA. Ponieważ trening był jego pasją i całym życiem, chętnie pokazywał innym korzyści, jakie można osiągnąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom. 22 listopada 2007 roku Reg Park zmarł po ośmiu miesiącach walki z rakiem skóry. Trenował do samego końca. Żyje we wspomnieniach wielu osób i reprezentuje wszystko, co jest najlepsze w “Epoce żelaza”.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *