Przetrenowanie mięśni – przyczyny i objawy

Przetrenowanie jest to specyficzny stan organizmu, który polega na wyczerpaniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych, powodując zahamowanie efektów treningowych lub nawet ich regres. Często dotyczy nie tylko układu mięśniowego, ale i układu nerwowego, który może być przeciążony.

przetrenwanie-wewnatrz

Jak rozpoznać okres przetrenowania?

Najczęstszymi objawami przetrenowania są:

– Uczucie senności, pomimo, że sypiamy odpowiednią ilość czasu na dobę. Chodzimy wyczerpani, znużeni, mamy zaburzenia koncentracji, a w pracy jesteśmy mało wydajni. Są to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzeba nam nieco więcej odpoczynku.
– Brak apetytu. Pomimo, że widzimy nasze ulubione danie, smakuje nam jakoś inaczej i nie mamy na nie ochoty. Wpychamy w siebie dzienny bilans kaloryczny, ledwo mieszcząc posiłki.
– Zahamowanie siły na treningu. Brak progresji treningowej, może być szybką oznaką diagnozującą przetrenowanie lub wyczerpanie potencjału danego schematu treningowego, rozwiązaniem może być zmiana planu lub tydzień-dwa lżejszych treningów.
– Wydłużony okres bólów mięśniowych. „Zakwasy” które ciągną się dniami i znikają dopiero gdy przychodzi czas przetrenowania tej samej partii mięśniowej, którą skończyliśmy tydzień temu, mogą być sygnałem, że organizm nie radzi sobie z objętością treningową.
– Problemy ze snem. Czujemy się senni, kładziemy się do łóżka, ale nie możemy zasnąć. Znacie to uczucie?
– Podniesione tętno
– Problemy z kortyzolem i hormonami

Przyczyny przetrenowania

– Zbyt duża objętość treningowa. Niedostosowanie ilości serii i ćwiczeń do możliwości naszego organizmu, będzie powodowało stopniowe przeciążenie układu mięśniowego.
– Zbyt częste treningi. Za mało czasu na odpoczynek będzie hamowało zjawisko superkompensacji, a to powodować będzie brak gotowości do kolejnych aktywności fizycznych i będzie objawiało się zahamowanym progresem.
– Za mało energii w diecie. Źle oszacowany bilans kaloryczny, niedostosowanie podaży energetycznej pod nasze wysiłki dobowe, będzie skutkowało stopniowym ograniczeniem potencjału organizmu. Ważny jest też prawidłowy stosunek makroskładników w naszych posiłkach jak i zestawieniu dobowym.
– Stres skutecznie ogranicza regenerację organizmu i blokuje funkcje adaptacyjne układu nerwowego. Nadmierne wydzielanie kortyzolu będzie sprzyjało katabolizmowi mięśniowemu i wydłużeniu czasy odbudowy mięśni.
– Używki. Palenie tytoniu, nadmiar alkoholu, są to czynniki wpływające nie tylko na nasze zdrowie w sposób negatywny, ale i odbijają się na możliwościach regeneracji, co skutkuje szybszym przetrenowaniem. Dodatkowo mogą one powodować pewne niedobory witaminowo-mineralne.

Wbrew temu co sądzą niektórzy fit-celebryci, przetrenowanie istnieje i jest to okres w którym powinniśmy szczególnie zadbać o wypoczynek i odpowiednie odżywianie. Bagatelizowanie objawów przetrenowania, może skutkować w przyszłości kontuzją lub infekcją, która może skończyć się stanem zapalnym lub chorobą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *