Nocne treningi. Czy trenować w nocy?

Styl życia, praca zawodowa, czy czasem kaprys sprawia, że jedyny okres do podejmowania aktywności fizycznej, powiązanej z treningami, przypada na czas godzin nocnych. Wiele osób neguje tego typu strategię pisząc o braku produktywności takiego przedsięwzięcia. Czy mają rację? Czy nocne trenowanie ma sens?

wnocy-trening

Rytmy dobowe

Organizm zaprojektowany jest w taki sposób, że przystosowuje się do trybów dnia i nocy. Wyznaczają one w sposób naturalny granice pomiędzy czasem na aktywność
i pracę zawodową, a snem i odpoczynkiem. Powiązane jest to głównie ze wschodem i zachodem słońca. Jednak w okresie jesienno-zimowym, od godziny 17 do wczesnych godzin porannych, za oknem nie uświadczymy już promieni słonecznych, a jednak wiele osób o tej porze nadal jest aktywnych zawodowo i nie tylko.

Jak łatwo możemy wywnioskować, rytm dobowy oraz pojęcie nocy jest terminem dość elastycznym. Dla jednej osoby noc zacznie się już o godzinie 20, a dla kolejnej np.: o 2. Jest to o tyle dobra wiadomość, że niezależnie od tego, o której godzinie pracujemy oraz w jaki sposób zaplanujemy nasz dzień, nasz organizm jest w stanie przyzwyczaić się do naszego rozkładu zajęć. Warunkiem jest jednak fakt, że taka strategia powinna być powtarzalna i dość stała. Wtedy mamy największe szansena powodzenie i szybszą adaptację.

Dopasowanie strategii

Wiedząc już, że możemy pozwolić sobie na nocne treningi, powinniśmy zaplanować plan dnia tak, by zawarty był w nim okres regeneracji, pracy, treningu i snu.

Przykład:

1. Rozpoczynamy pracę o godzinie 17
2. Kończymy 24-1 w nocy:
– w pracy powinniśmy zjeść minimum 2-3h przed treningiem posiłek, który podtrzyma funkcje metaboliczne naszego ciała, powiązane np.: ze stałą temperaturą ciała.
3. Godzina 1 rozpoczynamy trening:
– nie stosujemy stymulantów, jedyne produkty, na które możemy sobie pozwolić to: kreatyna, tyrozyna, beta-alanina, bcaa, wpc, które będą stanowiły wsparcie dla układu mięśniowego i odżywią ustrój. Zastosowanie w tym okresie kofeiny, może wpływać na problemy ze snem, po zakończeniu aktywności fizycznej.
4. W okresie po treningowym powinniśmy zjeść zbilansowany posiłek, który będzie uwzględniał źródła lekkostrawnego białka oraz węglowodany w formie złożonej. Dodatek węglowodanów w posiłku potreningowym jest konieczny, aby procesy regeneracyjne i kompensacyjne przebiegały w sposób optymalny. Dodatkowo, węglowodany pozwolą nam szybciej zasnąć, poprzez zwiększenie dostępności tryptofanu dla naszego mózgu.
5. Ostatnim punktem jest sen. Po zjedzeniu posiłku możemy zabrać się jeszcze za drobne prace domowe, ze względu na podwyższony poziom katecholamin i utrudnione zasypianie. Jednak, nie powinniśmy podejmować żadnych czynności, które będa wpływać na podtrzymanie aktywności układu nerwowego. Pamiętajmy, więc w tym okresie o higienie snu.

Konsekwencja działania

Wybierając treningi w okresie nocnym, ważne jest byśmy konsekwentnie trzymali się pewnych zasad, które zostały omówione w punkcie wyżej. To, że wybraliśmy moment na treningi w tej specyficznej porze dnia nie oznacza, że zaoszczędzony czas możemy wykorzystać na dodatkowe aktywności, które będą wykonywane np.: kosztem skrócenia godzin snu. Niestety, taka strategia szybko doprowadzi nas do wypalenia i zahamowania wyników sportowych. Jeżeli pracujemy 8h, warto zastosować się do zasady 8+8+8. 8 godzin pracy, 8 godzin snu, 8 godzin czasu dla nas i na czynności domowe. Podział ten pozwala na optymalne utrzymanie kondycji psycho-fizycznej organizmu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *