Najlepsza przedtreningówka – suplementy przedtreningowe

Suplementy o działaniu przedtreningowym mają na celu wspomóc nasz organizm podczas wysiłku fizycznego. Oznacza to, że korzystamy z nich w celu podniesienia poziomu energii, dodania motywacji, jak i pobudzenia. Często stanowią idealne rozwiązaniem dla osób, które po całym dniu pracy chcą dodatkowo wybrać się na trening, jednak samopoczucie psychiczne nie do końca pozwala im na podjęcie aktywności tego typu.

przedtreningowy suplementy

Nie zawsze po całym dniu pracy zawodowej mamy ochotę na to, aby wykonać jeszcze solidny trening na poziomie, który by nas zadowalał. Na pomoc przychodzą wtedy przedtreningówki.

Klasyczna przedtreningówka bazuje na składnikach powodujących stymulację układu nerwowego i wykazuje działanie wspomagające pompę mięśniową. Tego typu działanie sprzyja podejmowaniu wysiłku fizycznego i pozwala na przełamywanie barier treningowych.

Czym jest przedtreningówka?

Przedtreningówka jest suplementem, który wykazuje działanie doraźne. Oznacza to, że stosujemy ją krótko przed wysiłkiem, aby móc wykorzystać zawarte w niej składniki. Specjalna mieszanka składników aktywnych ma za zadanie pobudzić układ nerwowy, dostarczyć energii dla pracujących mięśni oraz je odżywić. Zazwyczaj to przedtreningówka jest tym suplementem, który da radę zmotywować nas do wysiłku, przełamując nasze zmęczenie i niechęć do aktywności. Jednak suplement tego typu to nie tylko działanie wspomagające nasz umysł. Doskonale sprawdza się również, jako element wspomagania fizjologii mięśnia.

Suplementy będące stackami przedtreningowymi (nazwa odnosząca się do suplementu o kilku składnikach) mają mocno rozbudowane składy. Ich działanie jednak skupia się na 3-4 obszarach. Można te działania pogrupować na poszczególne funkcje. Rozbudowany skład ma za zadanie działać kompleksowo. Co więcej, suplement ma działać na szereg układów naszego ciała, stąd konieczność zaprojektowania składu, który będzie działał na wielu płaszczyznach.

Co wchodzi w skład przedtreningówki?

Jak napisaliśmy wcześniej, suplement o działaniu przedtreningowym spełnia swoje zadanie w 4 zakresach. Są one pogrupowane pod kątem funkcjonalnym, gdzie każda z grup wykazuje inne działanie. Wyróżniamy więc:

Działanie energetyczne

Wykorzystanie mieszanki wspomagającej funkcje energetyczne ma na celu podtrzymanie procesu resyntezy ATP. Dzięki takim dodatkom, jak kreatyna, beta-alanina, nasze mięśnie szybciej regenerują się do wysiłku, co znacznie skraca czas odpoczynku między seriami. Kreatyna stanowi dodatek, który pozwala na gromadzenie zapasu energetycznego w postaci fosforanu kreatyny. Jest to związek, który znacznie wspomaga siłę mięśniową oraz wytrzymałość. Co więcej, kreatyna wykazuje silne działanie anaboliczne. Polega ono na tym, że nasze mięśnie zaczynają gromadzić większą ilość glikogenu i wody. Działanie to skutkuje możliwością zbudowania większej masy mięśniowej, gdyż po treningu siłowym mamy większy dostęp do składników budulcowych. Z kolei beta-alanina jest substancją wykazująca synergistyczne działanie dla kreatyny. Oznacza to, że obie substancje w połączeniu potęgują efekt kreatyny. Co więcej, beta-alanina jest prekursorem karnozyny. Jest to silny antyutleniacz, który skutecznie blokuje działanie wolnych rodników i powoduje opóźnienie momentu zakwaszenia mięśnia. Tego typu działanie przyczynia się do wzrostu wydolności mięśniowej.

Działanie odżywcze i nawadniające

Wykorzystanie elektrolitów w suplemencie przedtreningowym ma na celu podtrzymanie skutecznego nawodnienia organizmu, ale i nie tylko. Dodatkowe minerały w stacku mają za zadanie utrzymać odpowiedni poziom przesyłu impulsu nerwowego, dbając o jego odpowiednie funkcjonowanie. Tego typu dodatek będzie m.in. odpowiadał bezpośrednio za siłę skurczu mięśniowego. Co więcej, stacki przedtreningowe dość często posiadają dodatek aminokwasów BCAA. Aminokwasy rozgałęzione wykazują dość specyficzne działanie na organizm osoby trenującej, z tego względu, że ich metabolizm przebiega bezpośrednio w tkance mięśniowej. BCAA nie tylko wykazuje funkcję energetyczną będąc szybkim źródłem energii w razie tzw. “kryzysu energetycznego”. BCAA jest też doskonałym składnikiem budulcowym, który spożyty przed treningiem będzie krążył we krwi i wspomagał tempo regeneracji i odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych.

Działanie stymulujące

W klasycznych przedtreningówkach funkcję stymulującą pełnią takie składniki, jak kofeina, guarana czy yerba mate. Działanie tych związków polega na pobudzeniu układu nerwowego, przez co jesteśmy w stanie wykonać bardziej intensywny trening. Wykorzystanie tych dodatków ma za zadanie znieść uczucie zmęczenia, jak i podnieść koncentrację i skupienie uwagi na pracującym mięśniu. Składniki z kategorii stymulantów są idealnym rozwiązaniem dla osób, których dopadł mały leń, a ruszenie się na trening sprawia problemy. Kofeina nie tylko pobudza, ale i wspomaga dobre samopoczucie. Co więcej, w badaniach naukowych wykorzystanie kofeiny przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości mięśniowej, jak i wykazuje działanie przeciwbólowe. Dlatego też nie tylko samo pobudzenie pozwala nam trenować dłużej i ciężej, ale i działanie doraźne na mięsień, który jest delikatnie “znieczulony” i może wykazywać się dłuższą pracą.

Działanie pompujące

Jest to działanie, które wykazuje wsparcie dla syntezy tlenku azotu w naszym ciele, co oznajmia się mocniejszym napompowaniem mięśni krwią. Co więcej, tlenek azotu skutecznie rozszerza naczynia krwionośne powodując większy napływ krwi do pracującej tkanki mięśniowej. Sytuacja ta sprawia, że mięśnie otrzymują nie tylko maksymalną ilość krwi, ale wraz z krwią znaczny dodatek w postaci substancji energetycznych oraz składników budulcowych. Najpopularniejsze mieszanki pompujące oparte są na argininie i cytrulinie. Odpowiednia kombinacja tych aminokwasów skuteczniej pompuje nasze mięśnie, niż użyte składniki osobno. W przedtreningówce zazwyczaj arginina z cytruliną występują w stosunku 2:1. Tego typu proporcja sprawdza się idealnie dając znaczne uczucie pompy mięśniowej.

Dodatkowo w suplementacji ukierunkowanej na wzrost pompy mięśniowej, spotykamy się z takimi składnikami, jak ekstrakt z korzenia buraka czy glicerol. Zawarte w ekstrakcie z korzenia buraka azotany, naturalne związki azotowe, skutecznie stymulują syntezę tlenku azotu w naszym ciele. Glicerol z kolei wzmacnia magazynowanie wody w komórkach mięśniowych. Jest to działanie odmienne od wymienionych wyżej substancji, ale również ukierunkowane na podniesienie pompy mięśniowej podczas treningu.

Jak powinien wyglądać optymalny skład przedtreningówki?

Optymalny skład przedtreningówki powinien dostarczać nam dużej dawki składników pompujących, ale i nie tylko. Warto by było, żeby oparta była ona na jabłczanie cytruliny, który wykazuje silniejsze działanie, niż klasycznie stosowana arginina. Ważna jest również dawka beta-alaniny, która wykazuje efekt synergistyczny z kreatyną. Dobrej jakości preparat przedtreningowy charakteryzuje się tym, że posiada najbardziej zaawansowaną formę kreatyny w czystej, farmaceutycznej postaci, jaką jest chlorowodorek kreatyny.

Bardzo ważnym dodatkiem stacka przedtreningowego jest dodatek BCAA, jak i zwiększona ilość samej leucyny. BCAA skutecznie wspomagać będzie nie tylko działanie ochronne tkanki mięśniowej, ale i podtrzyma funkcje energetyczne organizmu.

Dobra przedtreningówka nie tylko powinna posiadać znaczny dodatek kofeiny, ale i składniki, które będą wspomagać jej działanie. Rozwiązaniem właściwym wydaje się zastosowanie kofeiny, która wsparta jest dodatkiem tyrozyny i tauryny. Składowe te wykazują silne działanie wpływające na układ nerwowy, dając uczucie większej motywacji do działania, pobudzenia, jak i skupienia uwagi na tym, co robimy.

Ważnym działaniem jest również utrzymanie na poziomie optymalnym gospodarki wodno-elektrolitycznej. W tym celu stosuje się dodatek sproszkowanej wody kokosowej, która jest źródłem elektrolitów. Jej dodatek do stacka przedtreningowego ma na celu utrzymanie pełnej funkcji tkanki mięśniowej, która powiązana jest z właściwym nawodnieniem i utrzymaniem odpowiedniego przesyłu nerwowego. 

Patrząc na poszczególne składowe, podczas stosowania przedtreningówki możemy spodziewać się takich efektów, jak:

  • lepsza pompa mięśniowa,
  • wsparcie wytrzymałości mięśniowej,
  • poprawa funkcji poznawczych,
  • pobudzenie i motywacja,
  • zwiększenie wydolności,
  • zniesienie uczucia znużenia i zmęczenia,
  • przyspieszona regeneracja.

Jeśli chodzi o cenę suplementu przedtreningowego, musimy wiedzieć, że im bardziej zaawansowany i bogaty skład, tym działanie produktu jest silniejsze. Cena przedtreningówki, która działa skutecznie, waha się w granicach od 80 do 120zł za opakowanie. Jednak pieniądze zainwestowane w suplement tego typu, będą dawały nam gwarancję, że w tej kwocie otrzymamy produkt posiadający składniki wysokiej jakości. Znaczniej taniej można kupić wygodny produkt jednoporcjowy w tzw. shotach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *