Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta może pomóc Ci wrócić do sprawności fizycznej po kontuzji czy wypadku, ale nie tylko. Może również im zapobiegać. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze sportem, najlepiej od razu udaj się do fizjoterapeuty. Jest on w stanie ocenić kondycję Twojego ciała – ustawienia miednicy, wad postawy czy napięć mięśniowych. Pomoże Ci również dostosować ćwiczenia, tak abyś mógł uniknąć kontuzji w przyszłości. Zdiagnozowanie słabości oraz mocnych stron naszego ciała może być doskonałą wskazówką, która pozwoli optymalnie rozplanować treningi tak, aby osiągnąć jak najwięcej, bez nadmiernego obciążania organizmu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Jednym z kluczowych elementów pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad, następnie badanie manualne oraz diagnoza. Każdy z tych elementów pozwoli specjaliście na określenie stanu naszego organizmu. W wywiadzie najczęściej zadaje się pytania dotyczące obciążeń genetycznych i przebytych chorób w rodzinie, np. czy w rodzinie ktoś chorował na skoliozę? Pytania będą dotyczyły konkretnej wiedzy, czyli w tym wypadku będą one związane z dolegliwościami kręgosłupa, koordynacją ruchu, zachowaniem równowagi, itd.
Badanie manualne to szereg ćwiczeń, dzięki którym fizjoterapeuta może ocenić naszą kondycję, ruch kończyn oraz mięśni. Najczęściej pacjent w bieliźnie wykonuje ruchy rękami, nogami, skłony lub przysiady. Diagnoza jest następstwem dwóch powyżej opisanych elementów wizyty. Na podstawie badań oraz wywiadu fizjoterapeuta może stwierdzić schorzenie lub fakt, że nic nam nie dolega. Dzięki temu dobierze odpowiednie ćwiczenia fizyczne, które będą dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości.
Ponadto, fizjoterapeuta pomoże Ci zrozumieć, jak działa układ ruchu czy jakie skutki niesie za sobą siedzący tryb życia. Zmotywuje Cię i dodatkowo zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu. Fizjoterapeuta ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać różnego rodzaju kontuzjom oraz bólom.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *