Kalistenika dla początkujących. Jak zacząć?

Trening kalisteniczny jest to idealny sposób na rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym. Zaletą tego typu aktywności jest to, że bazuje na masie ciała osoby trenującej, co nie wymaga dużego nakładu sprzętu. Wykonanie treningu możliwe jest obecnie w każdym większym mieście za free. Tylko warunki pogodowe mogą nieco pokrzyżować nasze plany, jednak jak głosi słynne hasło: no pain, no gain.

kalistenika

Dla kogo jest adresowany?

Trening kalisteniczny mogą wykonywać wszyscy. Jest to aktywność fizyczna, która poprzez różny stopień doboru trudności, nadaje się zarówno, jako wdrożenie do treningu na ciężarach, jak i do dalszych etapów treningu z masą własnego ciała. Osoby początkujące zyskują podwójnie. Nauczą się koordynacji, panowania nad własnym ciałem oraz wzmocnią podstawowe wzorce ruchowe, co da im doskonałą podstawę do treningu na siłowni.

Jak zacząć?

Podstawą treningu będzie dobór ćwiczeń, które pozwolą na przetrenowanie całego ciała. Korzystamy z systemu obwodowego, co oznacza, że każde z ćwiczeń wykonujemy jedno po drugiem, a przerwa następuje dopiero po zakończeniu obwodu. Czas przerwy po zakończonym obwodzie 3-5 minuty.

Wybieramy 5-7 ćwiczeń, które pozwolą nam na zaangażowanie wszystkich grup mięśniowych
i symetryczny rozwój sylwetki.

Przykładowy trening dla początkujących:

-Wykroki x15
-Podciąganie na drążku podchwytem x10 (można skorzystać z gumy lub pomocy partnera treningowego)
-Pompki na poręczach x10
-Przysiady klasyczne x15
-Pompki diamentowe x10
Całość wykonujemy w 3-4 obwodach. Trening z powodzeniem wykonywać możemy co drugi dzień, obserwując czy ciało adaptuje się do wysiłku. Jeżeli pojawią się nadmierne bóle mięśniowe, można wtedy ograniczyć się do 3 sesji w tygodniu, co pozwoli na efektywniejszą regenerację. Podczas gdy nie dasz rady wykonać założonej liczby powtórzeń, nic się nie przejmuj. Wykonaj tyle ile zdołasz, a wytrzymałość i siła mięśniowa powinna z treningu na trening wzrastać.

Podsumowanie

Treningi bazujące na masie ciała osoby trenującej, są doskonałą metodą do przygotowania motorycznego pod różne sporty. Z powodzeniem skorzystają z tego typu wysiłku osoby uprawiające sporty siłowe, sporty walki, jak i osoby trenujące pod sporty sylwetkowe. Mogą one posłużyć za element treningu funkcjonalnego, który pozwoli na opanowanie ciała w przestrzeni, poprawiając funkcje motoryczne i gibkość sylwetki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *