Jakie suplementy brać przed treningiem?

Organizm osoby trenującej w okresie treningu, poddawany jest różnego rodzaju przemianom energetycznym, które bezpośrednio powiązane są z reakcjami metabolicznymi, przebiegającymi w naszym ciele. Poprzez odpowiednie zastosowanie suplementacji, w okresie przedtreningowym, jesteśmy w stanie wpływać na tego typu przemiany, znacznie usprawniając ich działanie, co powiązane będzie z efektywniejszym funkcjonowaniem naszej muskulatury.

Jakie produkty przyczyniają się do lepszej pracy naszego organizmu, pozwalając na osiągnięcie lepszych wyników?

Przeglądając sklepy internetowe lub stacjonarne, które oferują suplementy diety, spotkać możemy się z szerokim wachlarzem wsparcia dla organizmu ludzkiego. Rynek oferuje produkty typowo przed treningowe, jak i wsparcie wielu ekstraktów roślinnych, które wpływają m.in. na tempo przemian energetycznych naszego ciała. Od produktów stricte działających odżywczo, do tych, które mają wpływ na modulowanie naszego układu nerwowego i stymulowaniu jego funkcji.

Co wybrać, aby skutecznie podnieść nasze możliwości?

Beta-alanina

dostarcza skutecznego wsparcia dla długości pracy mięśnia. To dzięki beta-alaninie, nasz mięsień ulega opóźnionemu zakwaszeniu, przez co jest w stanie pracować nieco dłużej, a Ty możesz wykonać 2-3 powtórzenia więcej podczas serii. Jej działanie polega głównie na syntezie karnozyny, która to odpowiada za szereg reakcji usprawniających pracę mięśnia. Jedną z kluczowych ról jest wsparcie w transporcie jonów wodorowych, co skutecznie przyspiesza moment regeneracji pomiędzy seriami. Beta-alanina wykorzystywana jest z powodzeniem nie tylko przez osoby trenujące na siłowni, ale i biegaczy, czy sportowców uprawiających sztuki walki. Minimum 3g na porcje, wykazują już działanie biologiczne.

L-tyrozyna

działanie tyrozyny wspomaga funkcje układu nerwowego. Wpływa ona na poziom koncentracji i skupieniu uwagi na podjętej czynności, skutecznie podnosząc te parametry. Działanie to oznajmia się poprzez utrzymanie aktywności neurotransmiterów, co powoduje usunięcie zmęczenia i dodania ochoty na aktywność fizyczną. Szczególnie polecana jest osobom, które poddawane są przeciążeniom umysłowym, nadmiernemu stresowi wynikających np. z rodzaju wykonywanej pracy. Dawka 1-3g przed treningiem, wystarczy, aby poczuć jej znakomite działanie.

Kofeina

działanie kofeiny zna większość z nas. Wpływ na receptory adenozynowe w mózgu sprawia, że skutecznie usuwa zmęczenie, dając uczucie zastrzyku energii, który pcha nas w kierunku podejmowania wysiłku. Co więcej, kofeina działa również termogenicznie, jak i wspomaga wysiłek o charakterze wytrzymałościowym, co skutecznie można wykorzystać w sportach charakteryzujących się tego typu wysiłkiem. Dawka rzędu 300 mg skutecznie pomoże nam przetrwać najcięższy trening.

BCAA

suplementacja aminokwasami BCAA w porze okołotreningowej ma jeden główny cel, który polega na zabezpieczeniu masy mięśniowej przed niedostatkiem energetycznym. Wiele osób postrzega BCAA jako suplement działający stricte anabolicznie, powodujący przyrost muskulatury, czy usprawniający redukcje tłuszczu, co jest z lekka błędne. Działanie BCAA ma głównie wspomagać gospodarkę energetyczną, zabezpieczając działanie mięśnia i dbając, aby organizm nie czerpał energii z aminokwasów ustrojowych. Dawkowanie BCAA wynosi minimum 10g przed treningowo, dawki górnej nie ma ustalonej, osoby, które posiadają bardziej zasobny portfel wykorzystują nawet ilości rzędu 30g w okresie okołotreningowym.

Różeniec górski

zastosowanie różeńca w okresie przed treningowym ma na celu spowodowanie, że wysiłek fizyczny jest mniej dokuczliwy. Osoby trenujące odczuwają większą satysfakcję z podjętego działania oraz w wyniku przeprowadzonych badań, mówią, że nie odczuwają aż tak dużego zmęczenia po zakończonym treningu. Suplement działa stricte usprawniająco na układ nerwowy, wspomagając jego optymalne działanie. Dodatkowo, produkt wykazuje pewne właściwości wspierające wytrzymałość. Dawkowanie około 200-400mg przed treningowo.

Arginina

działanie argininy powiązane jest głównie z funkcją syntezy tlenku azotu. To właśnie azot daje nam możliwości wpływania na parametry wysiłkowe naszego ciała, przyczyniając się m.in. no zwiększonych działań wazodylatacyjnych, czyli tzw. pompy mięśniowej. Pomimo że sama pompa nie przekłada się zbytnio na parametry siłowe, czy stricte powiązane z budową mięśni, to daje ona jednak znakomitą motywację do podejmowania aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Suplementacja w okresie przedtreningowym jest jedną z najpopularniejszych form zastosowanie produktów o charakterze wspomagającym wysiłek fizyczny. Dzięki odpowiednio skomponowanym dodatkom jesteśmy w stanie trenować ciężej, dłużej, intensywniej, co w połączeniu z odpowiednim odżywianiem, jak i zachowaniem optymalnego czasu wypoczynku, jest w stanie przyspieszyć nasze efekty treningowe. Suplementacja przedtreningowa zyskuje cały czas na popularności, a producenci prześcigają się w pomysłach na stacki przedtreningowe, co daje wygodę w zastosowaniu kilku form substancji w jednym produkcie.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. MarekX pisze:

    Ostatnio kupiłem przedtreningówkę PRE WORKOUT fajnie wchodzi trening po niej 🙂
    http://allnutrition.pl/index.php/portfolio/pre-workout-pro-series/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *