Jak ważny jest posiłek potreningowy?

Posiłek potreningowy wydaje się być najbardziej istotnym posiłkiem, w kontekście prowadzenia diety sportowca. Wszystko za sprawą specyficznego okresu, w jakim znajduje się nasz organizm po wyczerpującej sesji treningowej. Przyjrzyjmy się zatem, jaka jest rola posiłku zjedzonego po treningu oraz co powinien uwzględniać, aby dał nam najlepsze rezultaty.

posilek-potreningowy

Dlaczego jest tak ważny?

Wysiłek fizyczny, w postaci treningu siłowego, jest wymagającą aktywnością dla całego ciała. Aktywność ta nadwyrężą jego zapasy energetyczne, w postaci glikogenu mięśniowego, ale również doprowadza do licznych mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, więzadeł czy też niedoborów mineralnych. Organizm przechodzi w stan nazywany oknem anabolicznym, który ze względu na swoją specyfikę, jest okresem, który wspomaga wszelkie naprawy ustroju. Odpowiada za efektywną regenerację, uzupełnienie energii, elektrolitów, czy też wody. Jest to czas na to, aby dostarczyć wysokiej jakości makroskładników odżywczych, z których to organizm odbuduje nasze tkanki. Nie możemy sobie pozwolić więc na to, by w okresie tym nie jeść nic, czy głodować. Strategia taka miałaby drastyczne skutki dla naszej masy mięśniowej, czy też zdrowia.

Co powinno się znaleźć na talerzu?

Z punktu widzenia okna anabolicznego, posiłek potreningowy powinien uwzględniać lekkostrawne źródło białka, węglowodany oraz niewielką ilość tłuszczy. Jak się okazuje, w badaniach naukowych, gdzie porównywano podawanie poszczególnych pokarmów w okresie powysiłkowym, najlepiej sprawdzają się mieszanki białek i węglowodanów. Tego typu kombinacja powoduje najlepszą odpowiedź ze strony anabolizmu i jest optymalna dla wzrostu masy mięśniowej. Należy pamiętać, by białka były zasobne w aminokwasy, w tym leucynę, która to odpowiada za inicjację procesów anabolicznych oraz dzięki niej możliwe jest budowanie masy mięśniowej.
Dodatkowo w posiłku po treningowym, można umieścić niewielką ilość tłuszczy, które zgodnie z najnowszymi trendami naukowymi wykazują pewne wsparcie dla procesów regeneracyjnych i anabolicznych. Pamiętajmy również o uzupełnieniu płynów, które powinny być bogate w elektrolity.

Przykład posiłku po treningowego

1.Wersja dla osób, które nie mają czasu na posiłek konwencjonalny:

Odżywka białkowa WPC z woda mineralną niegazowaną około 30-40g białka, 30-40 gram żelków, banan 120g

2. Wersja konwencjonalna

– Pierś z kurczaka grillowana 150g, ryż jaśminowy 100g, warzywa polane oliwą z oliwek na zimno, woda kokosowa,
– Wątróbka drobiowa 200g, ziemniaki 250g, warzywa, woda kokosowa,
– Schab duszony wieprzowy 150g, kasza jaglana 100g, woda z cytryną i szczyptą soli.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *