Glukozamina na stawy, czy warto stosować

Glukozamina w świecie suplementacji wzbudza tyle samo złych emocji, co pozytywnych. Użytkowników glukozaminy dzieli jej działanie, które przez część osób opisywane jest jako znikome lub całkowicie pozbawione wyraźnych efektów na odbudowę tkanki stawów. Czym spowodowane są tak rozbieżne opinie?

glukozamina-stawy
Glukozamina i jej działanie biologiczne w ustroju człowieka wpływa na stymulacje syntezy proteoglikanów, które z kolei stymulują odbudowę chrząstki stawowej. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza wśród osób, które cierpią na dolegliwości bólowe jak i choroby reumatyczne, których działanie na chrząstkę stawową jest mocno degeneracyjne. Osoby suplementujące glukozaminę opisują jej działanie jako wsparcie w leczeniu bólu stawów i poprawę ich funkcji. Dodatkowo możemy z niej korzystać podczas stanów zapalnych i rekonwalescencji po leczeniu operacyjnym.
W suplementacji sportowej zazwyczaj wykorzystywana jest w formie siarczanu lub chlorowodorku. W suplementach diety najczęściej spotykana jest pierwsza forma, ze względu na wysoką wartość biologiczną i wysoką bioretencje.
Analizując badania naukowe, glukozamina wykazuje pozytywne działanie na tkankę stawów. Jej działanie jest dużo efektywniejsze w towarzystwie pozostałych substancji wspomagających budowę stawów jak MSM, siarczan chondroityny czy kolagen. Istnieją więc dowody na to, że preparat działa. Planując ewentualną suplementację tym środkiem wybierajmy więc preparaty złożone, wieloskładnikowe.

Skąd więc wzięły się rozbieżności w opiniach?

Problem polegać może nie tyle w działaniu suplementu, co złej diagnozie przyczyny bólu stawów, czy pojawienia się kontuzji. Jeżeli problem bólu leży poza stawem i dotyczy m.in. tkanek miękkich jak mięśnie, które zbyt mocno napięte będą dociskały strukturę stawu, to raczej nie mamy co liczyć na pomoc glukozaminy, gdyż z punktu widzenia chrząstki stawowej problemu nie ma. Zająć się wtedy powinniśmy poprawą mobilności stawów i otaczających je struktur.

Kiedy wykorzystać glukozaminę i jak dawkować?

Jeżeli mamy pewność, że nasze stawy dotknęła choroba degeneracyjna tkanki chrzęstnej, glukozamina może być przydatna. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia stawów, problemy z ich strukturą wewnętrzną, czy samymi więzadłami wewnątrz stawu, mogą być sygnałem do suplementacji glukozaminą, która w tych przypadkach może być przydatna.
Dawkowanie glukozaminy wymaga dość wysokich ilości. Dawki terapeutyczne sięgają aż 6g preparatu na dobę. Najlepiej podzielić ilość na kilka małych porcji w ciągu dnia, co daje najlepsze rezultaty terapeutyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *