Gainer najlepszą odżywką na masę?

Pomimo że większość osób rozpoczynając przygodę z treningiem siłowym zazwyczaj dąży do zredukowania masy ciała, wprowadzając restrykcje kaloryczne, to jednak istnieje dość pokaźna grupa osobników, która po prostu nie może przytyć. Ich diety obfitują w pokaźne ilości węglowodanów, sięgające nawet 6-7g na 1kg masy ciała. Dieta staje się tak męcząca, że wiele z tych osób zaczyna rezygnować z prowadzenia diety i traci nadzieję na przyrosty.

Co można polecić tego typu osobom, aby wspomóc efekty treningowe? Czy zastosowanie gainera może pomóc?

Czy odżywka typu gainer to dobry pomysł?

Gdy koniecznością staje się zjedzenie ogromnej ilości kalorii płynących głównie z produktów węglowodanowych, każda pomoc wydaje się zbawienna. Odżywka węglowodanowo-białkowa posiada ten plus, że jest do spożycia w formie płynu. Oznacza to, że pomimo zjedzonych kalorii jesteśmy jeszcze w stanie nieco więcej skonsumować węglowodanów w formie gainera. Dużo łatwiej jest wypić odżywkę, niż zjeść kolejną porcję ryżu czy też kaszy. Dlatego, jeżeli nie dajesz rady, a wiesz, że niezbędne jest dostarczenie dużej ilości węglowodanów w Twojej diecie, skorzystaj z pomocy odżywki, która ułatwi nieco zadanie.

Czy jakościowo produkty te są dobre?

Obecne odżywki typu gainer wykazują cechy produktów wysokiej jakości. Wszystko za sprawą zmiany podejścia producentów, którzy zaczęli wykorzystywać surowce będące źródłem węglowodanów złożonych. Dlatego obecnie spotykamy blendy składające się z węglowodanów pozyskiwanych z grochu, hydrolizatów skrobi kukurydzianej, skrobi woskowej, czy dodatek zmielonego owsa. Brak już dodatku wysoko przetworzonych cukrów jak dekstroza czy glukoza, które powodowały zbyt szybkie skoki cukru we krwi i uczucie senności. Nierzadko produkty te wsparte są dodatkami funkcjonalnymi jak dodatkowa pula aminokwasów, witaminy czy też kompleks enzymów. Warto również wspomnieć o części białkowej, która zazwyczaj bazuje na WPC. Koncentrat białek serwatkowych w tego typu produkcie stanowi optymalne rozwiązanie. Białko to bogate jest w aminokwasy rozgałęzione, zawiera sporą dawkę leucyny, więc skutecznie wpisuje się w funkcje odżywczą.

Jaki produkt wybrać?

Jeżeli zależy Wam na dość znacznym stymulowaniu przyrostu masy mięśniowej, można pokusić się o wybór produktu, który będzie posiadał dodatki anaboliczne, jak np.: kreatyna. Pomimo że delikatnie zawyża ona poziom białka, co powiązane jest z tym że kreatyna jako aminokwas podnosi pule azotową produktu, to jednak jej dodatek w sąsiedztwie sporej ilości węglowodanów może być korzystny. Kreatyna poprzez działanie zwiększające poziom magazynowania glikogenu poprawi ilość przyswajanych przez mięśnie cukrów nawet o 20%. Działanie to skutecznie powinno wspomóc efekt siłowy na treningu, jak i przyczynić się do wzrostu mięśni.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. krossmat pisze:

    A czy żeby uzyskać taką sylwetkę obowiązkowo trzeba stosowac tego typu odżywki? Nie dam rady sam tego osiągnąć?

    • KochamSilownie pisze:

      Możesz uzyskać samą dobrą dietą o odpowiednim treningiem. Odżywki są uzupełnieniem, jeżeli nie masz czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków i też tańszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *