Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

NATURALNE sposoby optymalizacji CIAŁA i DUSZY.

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Właśnie o reakcje na problemy mi chodzi, albo choćby to że wybieramy pracę na nocki bo dostaniemy 500zł więcej. Gdybyśmy usiedli i chwilę pomyśleli doszlibyśmy do wniosku, że to kompletnie nie ma sensu, ale tego nie robimy tylko bierzemy kolejną dawkę leków nasennych.
    Ja akurat nie wierzę w odnalezienie siebie po szamańskich ceremoniach, ayahuasce i innych psychodelikach. Nasz mózg jest na tyle niesamowitą maszyną, że trudno żebyśmy nie uwierzyli w wizje, których doświadczymy zażywając DMT czy LSD. A prawda jest taka, że to co widzisz na trzeżwo jest prawdziwe i nic tego nie zmieni. Nawet najmocniejszy narkotyk.
    Co innego uczucia, samopoczucie itp.

Komentarz

• Zamieszczone przez Ybami Zobacz posta
      A prawda jest taka, że to co widzisz na trzeżwo jest prawdziwe i nic tego nie zmieni.
      To bardzo odważne stwierdzenie, przy czy czym słowo odważne to eufemizm
      Rzeczywistość jaką odbieramy za pomocą zmysłów to bardzo wąski wycinek szerszej rzeczywistości (potrzebny nam do poruszania sie w srednich wielkosciach, w ktorych funkcjonujemyi musimy przetrwać)
      nie widzisz np atomów, kwarków - czy to znaczy, że ne istnieją? nie widzisz w ciemności, nie widzisz odległych galaktyk. Nie widimy wielu rodzajów fal, promieniowania itp? czy one istnieją? Chyba widzisz, że twierdznie które przywołałeś nie wytrzymuje podstawowej krytyki.

Rozumiem co miałeś na myśli - sam kiedys zachwycałem się materializmem fiozficznym, ale okazuje sie, że sprawdza się on tylko do pewnego momentu.
      Zamieszczone przez Ybami Zobacz posta
      Ja akurat nie wierzę w odnalezienie siebie po szamańskich ceremoniach, ayahuasce i innych psychodelikach. Nasz mózg jest na tyle niesamowitą maszyną, że trudno żebyśmy nie uwierzyli w wizje, których doświadczymy zażywając DMT czy LSD.
      Masz prawo do swojej opinii, ale jak ktoś był i odnalazł się to nie wierzysz, że sie odnalazł? Przecież on własnie doświadczył odnalezienia ;-)
      Głównym walorem psychodelików jest możliwośc wniknięcia w swoją nieświadomśc i spojrzenie z innej perspektywy na to co myslimy, że jest nami - skostniałe ego i jego narrację. Samo ego chce dobrze - to kompels faworyzowany przez ewolucje by przetrwać, by utrzymać spójność. Problem zaczyna sie, gdy ego jest żle ukształtowane, zagubione lub chore - depresja, lęk, psychoza, nerwica, uależnienia, agresja, chorbliwa chciwość i mógłbym tak wymieniać. Ego perfekcyjnie tworzy iluzje "ja", którą właściwie użyte psychodleiki odczarowują i leczą. spojrzeniena siebie z boku umożliwia to, że zrywają zbyt utarte połączenia w mózgu (co przynosi spokój - psychodeliczny glow) i torzą sieć nwowych (możliwość spojrzenia z innej perspektywy).

Co do prawdziwości wyzji odsyłam do prof. Groffa - który esperymenty z odmiennymi stanami swiadoości prowadzi od 1956r (Czechosłowacja i USA), a jesli uda Ci się wyjrzęc poza swoje przekonania zajrzyj kiedys do Junga. Moje doswiadczenia, osoby które poznałem i wiedza, którą zdobyłem jasno pokazują mi, że dzisiejsza psychiatra zupełnie nie radzi sobie bez ezoteryki (w szeroim rozumieniu, nie musi być to szamanizm, może być taoizm itp). Jesli nie jestes przekonany poszukaj analogii w dzisiejszej fizyce, która na pewnym poziomie staje sie metafizyką. Tak samo jest z psychiatrią. Pisał o tym juz w 60tych latach psychiatra David Cooper.
      Ostatnio edytowany przez prosekto; [ARG:4 UNDEFINED].
      «Czy On jest grzesznikiem, tego nie wiem. Jedno wiem: byłem niewidomy, a teraz widzę»

Komentarz

• * Grof przez jedno "f"
        «Czy On jest grzesznikiem, tego nie wiem. Jedno wiem: byłem niewidomy, a teraz widzę»

Komentarz

• dobra gościu - miałem w planie przeczytać już dawno , ale teraz już leży na mojej półce do odsłuchania

Czy psychodeliki uratują świat?
          https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4887...-uratuja-swiat

odpalę po Snowdenie.
          correlation doesn't imply causation

Komentarz

• jakby ktoś mi problemy ze zrozumieniem tego co kolega @prosekto napisał to może sobie odpalić (PL)

bardzo łopatologicznie wyjaśnione

Komentarz

• Zamieszczone przez htw Zobacz posta
              dobra gościu - miałem w planie przeczytać już dawno , ale teraz już leży na mojej półce do odsłuchania

Czy psychodeliki uratują świat?
              https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4887...-uratuja-swiat

odpalę po Snowdenie.
              Mam tą˝ książkę, ale nie czytałem i raczje nie przeczytam, ale wierzę, że na początek to swietna lektura - by liznąć podstaw.
              Filmik z TED obejrze w pierwszej wolnej chwili :-)

Komentarz

• Rytmy okołodobowe i oś HPA

System dobowego pomiaru czasu składa się z sieci zegarów utrzymujących czas rozmieszczonych na żywym gospodarzu, którego zadaniem jest alokacja zasobów i czasowa dystrybucja funkcji w celu optymalizacji sprawności. Struktury molekularne generujące te rytmy ewoluowały, aby dostosować się do rotacji Ziemi, próbując przede wszystkim dopasować się do okresów światła / ciemności w ciągu 24-godzinnego dnia. Aby zachować synchronizację taktowania w tkankach i wewnątrz tkanek, informacje z centralnego zegara, znajdującego się w jądrze nadskrzyżowaniowym, są przekazywane za pomocą sygnałów systemowych. Wśród tych sygnałów wiodącymi są hormony endokrynologiczne, a podczas gdy oś podwzgórze-przysadka-nadnercza poprzez uwalnianie glukokortykoidów jest głównym wyznacznikiem. Co ciekawe, podstawowe jednostki w skali molekularnej i fizjologicznej, które generują sygnały lokalne i systemowe, mają wspólne krytyczne właściwości strukturalne. Właściwości te umożliwiają systemom utrzymującym czas generowanie sygnałów rytmicznych i pozwalają im na przyjęcie określonych właściwości, gdy oddziałują na siebie i na środowisko zewnętrzne. Celem tego przeglądu jest przedstawienie szerokiego przeglądu tych struktur, omówienie ich cech funkcjonalnych i opisanie niektórych z ich podstawowych właściwości związanych ze zdrowiem i chorobami.
                https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...wsbm.1518?af=R

You are when you eat: on circadian timing and energy balance

Mechanizmy neuronalne, które ustalają 24-godzinne rytmy karmienia i metabolizmu, pozostają nie do końca poznane. W tym wydaniu JCI Adlanmerini i współpracownicy badali związek między czasową i homeostatyczną kontrolą równowagi energetycznej, skupiając się na myszach, którym brakowało genów kodujących elementy represora zegara REV-ERBα i –β, szczególnie w podwzgórzu tuberalnym. Warto zauważyć, że cykl transkrypcji zegarowej pośredniczy w odpowiedzi między neuronami na adipostatyczny hormon leptyny. Wyniki te pokazują, że REV-ERBα i –β w podwzgórzu są niezbędne do utrzymania wrażliwości na leptynę i homeostazy metabolicznej oraz stanowią podstawę do zbadania, w jaki sposób zmiany transkrypcyjne mogą łączyć typy komórek wyczuwających energię z rytmem dnia / nocy. Takie informacje mogą prowadzić do terapii, które łagodzą niekorzystne skutki przewlekłej pracy zmianowej.
                https://www.jci.org/articles/view/144655

Rytmy okołodobowe i uzależnienia: związek dwukierunkowy

Najważniejsze

•Chronodisrupt jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń uzależnień

•Częste używanie narkotyków sprzyja zaburzeniom dobowym

•Chronodisruption przyczynia się do oznak odstawienia prowadzących do nawrotów

•Przywrócenie rytmów okołodobowych może pomóc w skutecznym leczeniu uzależnień

System okołodobowy organizuje rytmy okołodobowe (cykle biologiczne zachodzące około 24 h), które łączą sygnały środowiskowe (zeitgebery) z wewnętrznymi funkcjami organizmu. Brak wyrównania między rytmem okołodobowym a zewnętrznymi sygnałami jest znany jako chronodisrupt i przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, metabolicznych i innych, w tym raka, chorób układu krążenia i uzależnień. Narkomania stanowi globalny problem zdrowia publicznego i wpływa na zdrowie oraz dobrostan jednostek, rodzin i społeczności. W tym manuskrypcie dokonaliśmy przeglądu dowodów wskazujących na dwukierunkowy związek między układem okołodobowym a rozwojem zaburzeń uzależniających. Dostarczamy informacji na temat interakcji między układem okołodobowym a narkomanią dla każdego narkotyku lub klasy narkotyków (alkohol, konopie indyjskie, halucynogeny, psychostymulanty i opioidy). Opisujemy również dowody na to, że używanie narkotyków przebiega według schematu dobowego, który zmienia się wraz z postępem uzależnienia. Co więcej, ekspresja genów zegarowych jest również zmieniana podczas rozwoju uzależnienia od narkotyków w wielu obszarach mózgu związanych z nagrodą za lekiem, poszukiwaniem narkotyków i nawrotami. Postuluje się, że głównym mechanizmem dobowym leżącym u podstaw eskalacji narkomanii jest regulacja glutaminergicznych i dopaminergicznych neurobwodów za pomocą genów zegarowych. Wydaje się, że w dwukierunkowej interakcji między układem okołodobowym a narkomanią pośredniczą skutki wywoływane przez każdy narkotyk lub klasę narkotyków. Badania te dostarczają nowych informacji na temat rozwoju skutecznych strategii mających na celu przywrócenie / ustabilizowanie rytmu dobowego w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju i nawrotu uzależnienia.
                https://www.sciencedirect.com/scienc...034?via%3Dihub

Rytm okołodobowy i zaburzenia snu: przyczyny, konsekwencje metaboliczne i środki zaradcze

Okoliczne (24-godzinne) systemy pomiaru czasu przenikają wszystkie królestwa życia i czasowo optymalizują zachowanie i fizjologię ludzi. Stosunkowo niedawne zmiany w naszym środowisku, takie jak wprowadzenie sztucznego oświetlenia, mogą zdezorganizować system okołodobowy, od poziomu zegarów molekularnych, które regulują czas aktywności komórek, do poziomu synchronizacji między naszymi codziennymi cyklami zachowań a dniem słonecznym. . Cykle snu / czuwania są powiązane z systemem okołodobowym, a światowe trendy wskazują, że one również w coraz większym stopniu podlegają zakłóceniom. Duża część światowej populacji jest narażona na zwiększone ryzyko środowiskowego rytmu okołodobowego i zaburzeń snu, a mniejszość osób jest również genetycznie predysponowana do nieprawidłowości dobowych i zaburzeń snu. Konsekwencje zaburzeń układu okołodobowego i snu są głębokie i obejmują niezliczone konsekwencje metaboliczne, z których niektóre mogą być potęgowane przez niekorzystny wpływ na wybory żywieniowe. Jeśli nie zostanie rozwiązane, szkodliwe skutki takiego zakłócenia będą nadal powodować powszechne problemy zdrowotne; w związku z tym ważne będzie wdrożenie licznych interwencji behawioralnych i farmaceutycznych, które mogą pomóc przywrócić równowagę układu okołodobowego i poprawić sen.
                https://academic.oup.com/edrv/article/37/6/584/2691715

Stężenia endokannabinoidów we włosach u osób z ostrym jadłowstrętem psychicznym i odzyskaną masą ciała

Najważniejsze

•Endokannabinoidy mogą mieć znaczenie w patofizjologii jadłowstrętu psychicznego.

•Zaletą pomiaru we włosach jest niezależność od rytmu dobowego.

•Stężenia anandamidu były podwyższone w stanie ostrym i po wyzdrowieniu.

•Stężenia związków endokannabinoidowych były podwyższone w stanie ostrym.

•Aktywność fizyczna korelowała ze związkami endokannabinoidowymi po wyzdrowieniu.
                Wyniki
                Stężenie anandamidu i wszystkich związków endokannabinoidowych we włosach było podwyższone w ostrej AN i zmniejszało się w trakcie krótkotrwałego przywracania wagi. Stężenia anandamidu pozostawały podwyższone u długoterminowo wyleczonych pacjentów z AN. U długotrwale wyzdrowiałych pacjentów aktywność fizyczna korelowała dodatnio ze stężeniami wszystkich związków endokannabinoidowych.

Wniosek
                Obecne badanie dostarcza dowodów na istotną zmianę w układzie endokannabinoidowym w ostrej AN, która może częściowo utrzymywać się do długotrwałego powrotu do zdrowia. System endokannabinoidowy może być potencjalnym celem interwencji farmaceutycznych w AN, co należy zbadać w dalszych przedklinicznych, a następnie klinicznych, randomizowanych badaniach z grupą kontrolną.
                https://www.sciencedirect.com/scienc...026?via%3Dihub

Komentarz

• Zamieszczone przez htw Zobacz posta
                  jakby ktoś mi problemy ze zrozumieniem tego co kolega @prosekto napisał to może sobie odpalić (PL)

bardzo łopatologicznie wyjaśnione

Świetna przemowa. Takich interfejsów trochę jest. Nasza swiadomość to tylko część kosmicznego tańca, a ja patrząc na odkrycia nowoczesneij fizyki przypominam sobie stwierdzenie Buddy, który powiedział cos w rodzaju tego, że wszechswiat to rozszczepione nic. Rozszczepione na materie i antymaterie, na dobro i zło, na energie dodatnią i ujemną ect. Czy wszystko zsumowane skróeci się do zera? Istnieją glosy wśrod badaczy, że właśnie tak.
                  Co ciekawe część tego interfejsu mozna znieść właśnie za pomocą psychodelików: badacze Uniwesyteckiego Szpitala w Zurychu odkryli, że LSD, nie powoduje halucynacji jako takich, ale sciąga filtr który umieszony we wzgórzu mózgu, odcedza informacje. Ma to na celu dostarczenie tylko informacji potrzbenych do przetrwania oraz jednoczesnie chroni mózg przed przciążeniem informacyjnym.
                  Ostatnio edytowany przez prosekto; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• To ciekawy czy jak ściągnie filtr to nie będę widział duchów

Dla mnie w wieku studenckim bardzo pomogły książki Osho chociaż jak pamietam Prosekto nie polecasz jego

Komentarz

• Święty Gral fizyków to przecież teoria wszystkiego, albo teoria unifikacji,

poza tym:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4785...w-twojej-dloni

zaraz beton Body-Factory się rzuci, uważaj

Mechanizmy przywracania wagi.

Najważniejsze

•Przyrost wagi nie jest prostą kwestią braku przestrzegania zaleceń przez pacjentów.

•Profile wydzielania hormonów jelitowych wpływają na predyspozycje do przyrostu masy ciała.

•Adaptacja metaboliczna wyjaśnia zmniejszenie wydatku energetycznego po utracie wagi.

•Regulacja apetytu polega na współzależności między głodem / sytością a nagrodą.
                      Powrót masy ciała po utracie wagi jest częstym problemem, z którym borykają się osoby z otyłością. Ta recydywa wagi jest często przypisywana nieprzestrzeganiu odpowiednich nawyków żywieniowych i ćwiczeń. Wręcz przeciwnie, wiadomo, że masa ciała i masa tłuszczu są regulowane przez liczne mechanizmy fizjologiczne, daleko wykraczające poza dobrowolne przyjmowanie pokarmu i ćwiczenia fizyczne. Dlatego celem niniejszego artykułu jest przegląd głównych peryferyjnych i centralnych mechanizmów związanych z odzyskiwaniem masy ciała.

Profile wydzielania hormonów jelitowych wpływają na predyspozycje do przyrostu masy ciała w zależności od indywidualnej zmienności, chociaż rozpoznaje się typowy wzorzec zmian kompensacyjnych: zmniejszenie wydzielania hormonów anorektycznych i wzrost hormonu oreksogennego. Zmiany te prowadzą zarówno do zwiększonego apetytu, jak i wartości nagrody pożywienia, prowadząc do zwiększonego spożycia energii. Ponadto spoczynkowy wydatek energetyczny po utracie wagi jest niższy niż oczekiwano w zależności od zmian składu ciała. Ta luka między obserwowanym a przewidywanym wydatkiem energii po utracie masy ciała nazywa się adaptacją metaboliczną, co sugeruje się, że częściowo wyjaśnia powrót masy ciała.

Ten skomplikowany scenariusz, poza motywacją pacjenta, sprawia, że ​​odzyskanie wagi jest wyzwaniem w długoterminowych interwencjach terapeutycznych u pacjentów z otyłością.
                      https://www.sciencedirect.com/scienc...53620521000029

Aktualizacja dotycząca wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Wnioski
                      Wskaźnik Ω-3 jest obiektywnym pomiarem endogennych poziomów Ω-3, szczególnie dla EPA i DHA i może być stosowany do oceny: wyjściowego stanu Ω-3, odpowiedzi na terapię Ω-3, jako klinicznego celu zdrowia CV i konsekwentnie stosowane w badaniach klinicznych może ułatwić interpretację i porównywalność przyszłych badań. Skuteczne wdrożenie diagnostyki dla Ω-3, w tym wykorzystanie wskaźnika Ω-3 jako narzędzia klinicznego i badawczego, może być kluczem do rozwiązania wielu kontrowersji dotyczących skuteczności terapii Ω-3.
                      W wielu badaniach nadal stosuje się dawkę interwencyjną Ω-3 wynoszącą 1 g / dzień EPA + DHA, co wykazało znaczące korzyści w zakresie CVD w przełomowym badaniu GISSI-P. Jednak badania wykazujące korzyści przy tak niskiej dawce, takie jak GISSI-P, GISSI-HF i JELIS, przeprowadzono na populacjach włoskich i japońskich z wyższym wyjściowym spożyciem Ω-3 w ich zwykłej diecie, co może tłumaczyć ich zdolność do osiągnięcia terapeutyczny poziom Ω-3, który zapewnia korzyści z CVD. Skuteczność nowoczesnej terapii medycznej chorób sercowo-naczyniowych może dodatkowo utrudniać korzyści suplementacji Ω-3 ze względu na zmniejszenie ogólnej liczby zdarzeń CVD. Pacjenci w krajach zachodnich lub w krajach o ogólnie niższym spożyciu Ω-3 mogą wymagać interwencji w wyższych dawkach (np. 2-4 g / dzień EPA + DHA), aby osiągnąć efekt terapeutyczny Ω-3.
                      Na badanie związku między Ω-3 a CVD wydano kilka dziesięcioleci i niezliczone pieniądze, bez osiągnięcia konsensusu wśród klinicystów. Istnieją jednak wyraźne dowody z wielu badań, że wyższe dawki Ω-3 (2-4 g / dzień EPA + DHA) wydają się być bezpieczne i zmniejszają liczbę zdarzeń CVD w wielu populacjach CVD, co uzasadnia dalsze badania w celu ostatecznego ustalenia potencjalne korzyści płynące z tej bezpiecznej, niedrogiej i dobrze tolerowanej terapii.
                      https://www.mdpi.com/2072-6643/13/1/204/htm

Zróżnicowany wpływ olejów bogatych w DHA i EPA na sen u zdrowych młodych dorosłych: randomizowana kontrolowana próba

Pojawiające się dowody sugerują, że odpowiednie spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 ( n- 3 PUFA), w tym kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA), może być związane z lepszą jakością snu. N-3 PUFA, które muszą być pozyskiwane z pożywienia, są zwykle spożywane na suboptymalnych poziomach w zachodniej diecie. Dlatego w obecnym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu badano wpływ oleju bogatego w DHA lub EPA na jakość snu u zdrowych dorosłych, którzy zwykle spożywali niewielkie ilości tłustych ryb. Osiemdziesięciu czterech uczestników w wieku 25–49 lat ukończyło 26-tygodniowe badanie interwencyjne. W porównaniu z placebo, poprawa efektywności snu po aktygrafii ( p = 0,030) i latencji ( p= 0,026) obserwowano po oleju bogatym w DHA. Jednak te uczestników odnotowano również uczucie mniej energii w porównaniu z placebo ( p = 0,041), a mniej wypoczęty ( p = 0,017), a tam był trend uczucie mniej gotowy do wykonania ( p = 0,075) niż podane EPA bogate olej. Tendencję do poprawy jakości snu zidentyfikowano w EPA bogatego w porównaniu z grupą placebo ( p = 0,087), wraz ze znacznym zmniejszeniem zarówno całkowity czas do łóżka ( p = 0,032), a całkowity czas snu ( s= 0,019) w porównaniu z olejem bogatym w DHA. Nie stwierdzono żadnych znaczących skutków żadnej terapii w przypadku wydalania z moczem głównego metabolitu melatoniny, 6-sulfatoksymelatoniny. To badanie było pierwszym, które wykazało pewne pozytywne skutki suplementacji diety n- 3 PUFA u zdrowych dorosłych normalnych osób śpiących i dostarcza nowych dowodów na zróżnicowane działanie suplementów n- 3 PUFA bogatych w DHA lub EPA. Konieczne są dalsze badania mechanizmów leżących u podstaw tych obserwacji, w tym wpływu n- 3 PUFA na architekturę snu.
                      https://www.mdpi.com/2072-6643/13/1/248

Wpływ melatoniny na rytm serca - Symulacja in vitro z kardiomiocytami pochodzącymi z mysich embrionalnych komórek macierzystych

Wstęp:
                      U zdrowych osób głównym czynnikiem wpływającym na zmienność rytmu serca (HRV) jest rytm okołodobowy. Dobrze opisano rolę melatoniny jako istotnego składnika rytmu dobowego w organizmie dorosłego człowieka oraz korzystne efekty leczenia melatoniną w okresie płodowym. Rzadziej omawia się toksyczne działanie melatoniny. Ponieważ nie można przeprowadzić badań farmakologicznych na kobietach w ciąży, ważne jest ustanowienie równoważnego modelu in vitro. Dlatego zbadaliśmy, czy melatonina może wpływać na zmienność rytmu uderzeń (BRV) spontanicznie bijących kardiomiocytów pochodzących z mysich embrionalnych komórek macierzystych (mESC) i czy melatonina wykazuje działanie toksyczne w tym modelu in vitro.

Metody:
                      Tablice mikroelektrod rejestrowały pozakomórkowe potencjały pola spontanicznie bijących kardiomiocytów. Melatoninę stosowano w zakresie stężeń od 10-11 M do 10-5 M. Analiza BRV skupiła się na metodach w dziedzinie czasu.

Wyniki:
                      Zgodnie z obserwacjami klinicznymi melatonina zmniejszyła częstotliwość bicia i zwiększyła BRV. Działanie melatoniny do stężenia 10-6 M było odwracalne, natomiast zastosowanie wyższych stężeń wywoływało efekt nieodwracalny.

Wniosek:
                      Badanie podkreśla potencjał tego modelu in vitro w badaniu rozwoju rytmów okołodobowych i ich modulacji przez melatoninę w fazie embrionalnej. Wyniki sugerują, że melatonina wpływa na rytm serca już w okresie embrionalnego rozwoju serca. Ponadto wyniki wskazują na potencjalnie toksyczny wpływ melatoniny, którego wcześniej nie opisano szczegółowo.
                      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33450496/

fajna aplikacja, jeśli chcesz zobaczyć, czy interesujący Cię gen jest rytmiczny i w jaki sposób jest regulowany wklejasz nazwę i pyk.
                      https://clockprofile.epfl.ch/

na jej podstawie policzyli, że

30% genów wątroby jest uzależniona od SCN (główny)
                      30% genów ma własny wbudowany zegar (prawdopodobnie porcja ratująca jak tracisz kontakt z rzeczywistością)
                      30% pracująca zupełnie niezależnie od wszystkiego.
                      https://www.pnas.org/content/118/3/e2015803118

niektóre oscylacje nie są dobowe tylko 12h i są zupełnie niezlależne
                      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33449146/

Co daje ludziom siłę ?

Komentarz

• niech ktoś mi powie co nie podlega rytmice ?

Udział białej i brązowej tkanki tłuszczowej w dobowej regulacji metabolizmu energetycznego

Termin metabolizm energetyczny obejmuje całość procesów chemicznych związanych z pobieraniem, konwersją, magazynowaniem i rozkładem składników odżywczych. Wszystko to musi podlegać ścisłej regulacji w czasie i przestrzeni, aby zapewnić homeostazę metaboliczną w środowisku charakteryzującym się cyklami, takimi jak następstwo dnia i nocy. Aby osiągnąć ten cel, większość organizmów wyewoluowała endogenne zegary dobowe. U ssaków wszechobecna sieć zegarów komórkowych jest koordynowana przez rozrusznik znajdujący się w podwzgórzowym jądrze nadskrzyżowaniowym (SCN). Adipocyty posiadają własne zegary okołodobowe, a duże aspekty fizjologii tkanki tłuszczowej są regulowane w sposób okołodobowy poprzez regulację transkrypcji genów kontrolowanych przez zegar. Biała tkanka tłuszczowa (WAT) magazynuje energię w postaci triacyloglicerydów w okresach wysokiego poziomu energii, które następnie służą jako paliwo w razie potrzeby. Pełni również funkcję czynników uwalniających narządy hormonalne w sposób okołodobowy, regulując pobieranie pokarmu i wymianę energii w innych tkankach. Brązowa tkanka tłuszczowa (BAT) wytwarza ciepło poprzez bezdrganiową termogenezę, proces kontrolowany również przez zegar okołodobowy. Tutaj przeglądamy, jak WAT i BAT przyczyniają się do dobowej regulacji metabolizmu energetycznego. Opisujemy, w jaki sposób rytmy tłuszczowe są regulowane przez wzajemne oddziaływanie sygnałów systemowych i lokalnych zegarów oraz podsumowujemy, w jaki sposób czynniki okołodobowe pochodzenia tłuszczowego wpływają na homeostazę metaboliczną. Rola tkanki tłuszczowej w dobowej kontroli metabolizmu staje się coraz bardziej jasna, ponieważ zakłócenia dobowe prowadzą do zmian w regulacji tkanki tłuszczowej, sprzyjających otyłości i jej następstwom. Z kolei stabilizacja rytmów tkanki tłuszczowej może pomóc w walce z zaburzeniami homeostazy energetycznej i otyłością.
                        https://academic.oup.com/endo/advanc...qab009/6102571

i na koniec
                        melatonina chroni nawet przed promieniowaniem indukowanym promieniami X (elektron wypada z orbity)

tak, chodzi o nią

Radioprotekcyjny wpływ melatoniny na wywołane promieniowaniem pęknięcia dwuniciowego DNA w radiologii

Materiały i metody:
                        Świadomą zgodę uzyskano od pięciu zdrowych mężczyzn, niesportowców i niepalących ochotników w wieku od 25 do 35 lat. Każdemu ochotnikowi podano pojedynczą dawkę doustną 100 mg melatoniny o godzinie 9 rano. Próbki krwi pobrano do probówek vacutainer (bez środka konserwującego do oddzielenia surowicy i z heparyną jako antykoagulantem do oddzielania leukocytów do badań in vitroekspozycja na promieniowanie gamma) 5–10 min przed następnie 1 i 2 h po spożyciu melatoniny. Następnie każdą próbkę podzielono na grupy nienapromieniowane i napromieniowane (10 mGy i 100 mGy). Po napromieniowaniu oddzielono limfocyty z próbek. Wyizolowane limfocyty w każdej grupie poddano permeabilizacji w celu oceny DSB i wybarwieniu względem fosforylowanego wariantu histonu γH2AX.

Wyniki:
                        Spożycie melatoniny 1 i 2 h przed napromieniowaniem spowodowało znaczące zmniejszenie ognisk γH2AX. Wyniki wskazują ponadto, że zmiana spożycia melatoniny od 1 do 2 godzin przed ekspozycją nie miała znaczącego wpływu. Ponadto podawanie melatoniny nie powodowało żadnych skutków ubocznych.

Wniosek:
                        Niniejsze badanie wykazało, że melatonina okaże się skuteczna w ochronie przed promieniowaniem przed uszkodzeniem DNA ludzkich limfocytów wywołanym promieniowaniem jonizującym (IR). Nasze wyniki sugerują spożycie 100 mg melatoniny przez pacjentów przed ekspozycją na IR w radiologii.
                        https://www.cancerjournal.net/articl...aulast=Esmaely

wychładzamy się ciepłe kluski !

https://journals.physiology.org/doi/...ndo.00310.2020

jak tam Wasze dusze ? (żeby nie było że pierdolę teorią tylko)

i na koniec,

to jest odjechane na maksa - najlepsza rzecz na jaką wpadłem w życiu

przefiltrujcie sobie np przez ARNTL (czujnik wschodu słońca)
                        https://en.wikipedia.org/wiki/ARNTL

https://www.proteinatlas.org/

Komentarz

• Aktywacja dorosłych nerwowych komórek macierzystych u myszy jest regulowana przez cykl dnia / nocy

Nerwowe komórki macierzyste (NSC) w dorosłym mózgu przechodzą ze stanu spoczynku do proliferacji w celu wytworzenia nowych neuronów. Mechanizmy regulujące to przejście u swobodnie zachowujących się zwierząt są jednak słabo poznane. Dostosowaliśmy protokoły obrazowania in vivo do śledzenia NSC przez kilka dni do miesięcy, obserwując kinetykę ich aktywacji u swobodnie zachowujących się myszy. Co ciekawe, podział NSC jest częstszy w ciągu dnia i jest hamowany przez sygnalizację melatoniny wywołaną ciemnością. Zahamowanie receptorów melatoniny wpłynęło na wewnątrzkomórkową dynamikę Ca 2+ i sprzyjało aktywacji NSC. Następnie odkryliśmy Ca 2+sygnatura spoczynku w porównaniu z aktywowanymi NSC i wykazała, że ​​kilka sygnałów mikrośrodowiskowych zbiega się na wewnątrzkomórkowych szlakach Ca 2+ , regulując stan spoczynku i aktywację NSC. Specyficzna dla NSC modulacja optogenetyczna przepływów Ca 2+ in vivo w celu naśladowania dynamiki Ca 2+ w stanie spoczynku u swobodnie zachowujących się myszy zablokowała aktywację NSC i utrzymywała ich stan uśpienia, wskazując na mechanizmy regulacyjne pośredniczące w aktywacji NSC u swobodnie zachowujących się zwierząt.
                          https://www.cell.com/cell/fulltext/S...1748-7?rss=yes

Dzienna liczba kroków i poposiłkowy metabolizm tłuszczu

Wprowadzenie
                          Dwie korzyści z ostrego wysiłku fizycznego to obniżenie poposiłkowej odpowiedzi trójglicerydów w osoczu na posiłek o dużej zawartości tłuszczu następnego dnia i zwiększone utlenianie tłuszczu. Jeśli jednak poziomy aktywności (codzienne kroki) są bardzo niskie, te ostre adaptacje do ćwiczeń nie występują. Zjawisko to zostało nazwane „oporem ćwiczeń”. Badanie to miało na celu systematyczne zmniejszanie dziennej liczby kroków i identyfikację zakresu liczby kroków, które wywołują „opór wysiłkowy”.

Metody
                          Dziesięciu uczestników ukończyło trzy 5-dniowe próby w randomizowanym projekcie krzyżowym z różnymi poziomami redukcji kroku. Po 2 dniach kontrolowanej aktywności uczestnicy wykonywali 2 dni kroków NISKICH, OGRANICZONYCH lub NORMALNYCH (odpowiednio 2675 ± 314, 4759 ± 276 i 8481 ± 581 kroków dziennie). Uczestnicy ukończyli godzinną sesję biegania wieczorem drugiego dnia. Następnego ranka wykonano testy tolerancji na wysoką zawartość tłuszczu i porównano odpowiedzi poposiłkowe.

Wyniki
                          Po osiągnięciu NISKICH i OGRANICZONYCH poposiłkowy przyrostowy obszar pod krzywą (AUC) stężenia triglicerydów w osoczu był podwyższony o 22–23% w porównaniu z NORMALNYM ( P <0,05). Utlenianie tłuszczu w całym ciele było również istotnie niższe (odpowiednio 16–19%, p <0,05) w przypadku NISKICH i OGRANICZONYCH w porównaniu z NORMALNYM. Nie znaleziono znaczących różnic między NISKIM a OGRANICZONYM.

Wniosek
                          Dwudniowa redukcja kroku do około 2500–5000 kroków dziennie u młodych, zdrowych osób upośledza zdolność ostrego wysiłku fizycznego do zwiększenia utleniania tłuszczu i osłabienia poposiłkowego wzrostu trójglicerydów w osoczu. Sugeruje to, że „opór wysiłkowy” występuje u osób wykonujących około 5000 lub mniej kroków dziennie, podczas gdy 8500 kroków dziennie chroni przed opornością wysiłkową w metabolizmie tłuszczów. Wydaje się, że na metabolizm tłuszczów w większym stopniu wpływają hamujące efekty braku aktywności niż pobudzające efekty 1 godziny biegania o umiarkowanej intensywności.
                          https://journals.lww.com/acsm-msse/F...bolism.10.aspx

zaburzenia metaboliczne i COVID-19

ciekawe czy ten osobnik ma problemy z testosteronem czy libido

dla nerdów

Komentarz

• Kryptochromy (z greckiego κρυπτός χρώμα, „ukryty kolor”)

to klasa flawoprotein wrażliwych na światło niebieskie . Występują w roślinach i zwierzętach . Kryptochromy biorą udział w dobowym rytmie roślin i zwierząt oraz w wykrywaniu pól magnetycznych u wielu gatunków. Nazwa kryptochrom została zaproponowana jako portmanteau łącząca tajemniczą naturę fotoreceptora i organizmów kryptogamicznych , na których przeprowadzono wiele badań światła niebieskiego. Dwa geny Cry1 i Cry2 kodują dwa kryptochromowe białka CRY1 i CRY2. U owadów i roślin CRY1 reguluje zegar dobowy w sposób zależny od światła, podczas gdy u ssaków CRY1 i CRY2 działają jako niezależne od światła inhibitory składników zegara dobowego CLOCK - BMAL1 . W roślinach fotorecepcja światła niebieskiego może służyć do wskazywania sygnałów rozwojowych. Oprócz chlorofili, kryptochromy są jedynymi białkami, o których wiadomo, że tworzą in vivo fotoindukowane pary rodników. Kryptochrom -
                            https://pl.qaz.wiki/wiki/Cryptochrome

taka ciekawostka przy okazji
                            https://przystaneknauka.us.edu.pl/ar...ja-sie-w-locie

i tak w skrócie - jak to działa

a teraz jedziemy

całość do wyklikania
                            https://www.proteinatlas.org/ENSG000...CRY1/pathology

Nowotwory również mają zegar, zrozumienie działania pomoże leczyć te najgorsze przypadki.
                            Niniejsze badanie ujawnia pierwszy wgląd w funkcjonowanie CRY1 w ludzkim raku, obejmujący cały genom

na tapecie prostata:
                            https://www.nature.com/articles/s41467-020-20513-5

bo
                            https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...zQLQAMLDgaEwBQ

Światło dzienne ma kluczowe znaczenie dla zachowania poziomów 5-metoksytryptofolu u pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem COVID-19

Najważniejsze

•5-metoksytryptofol (5-MTX) jest uwalniany w ciągu dnia.

•5-MTX zwiększa poziom enzymów przeciwutleniających i cytokin przeciwzapalnych.

•SARS-CoV2 wyzwala zapalne szlaki sygnalizacyjne, powodując w ten sposób burzę cytokin.

•5-MTX, działający immunomodulująco przez 24 godziny, może pomóc w wyzdrowieniu pacjentów z COVID-19.
                            Ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia COVID-19 powoduje uszkodzenie tkanek wraz z burzą cytokin. Powoduje nawet śmierć ludzi, którzy ją lubią. W tym przypadku rola układu odpornościowego jest kluczowa. W szczególności cykl uwalniania melatoniny i 5-metoksytryptofolu z hormonu szyszynki zapewnia utrzymanie odporności przez 24 godziny. Podczas gdy 5-MTX jest aktywny w świetle słonecznym, wydzielanie melatoniny wzrasta w ciemności w nocy. 5-MTX, podobnie jak melatonina, wykazał w badaniach właściwości przeciwutleniające i immunomodulujące. Dlatego osoby chore i te, które nie chorują, muszą w tym okresie ściśle przestrzegać dobowego rytmu dobowego. Uważamy, że z punktu widzenia ochrony przed chorobą kluczowe jest, abyśmy wykonywali czynności zgodnie z rytmem dobowym.

Wnioski
                            W połączeniu z tymi wszystkimi odkryciami, rozumie się, że 5-MTX, który jest uwalniany w świetle wraz z ciemnym hormonem melatoniną, odgrywa ochronną rolę w organizmie, działając przeciwutleniająco i immunomodulująco przez 24 godziny. Chociaż badania podkreślają, że melatonina może być skuteczna w leczeniu COVID-19 [23] , 5-MTX nie ma żadnych badań dotyczących COVID-19. W świetle aktualnej literatury, utrzymanie zrównoważonego cyklu światło-ciemność pacjenta, a zatem utrzymanie normalnego poziomu 5-MTX podczas COVID-19, prawdopodobnie przyspieszy powrót do zdrowia pacjenta, zapobiegając burzy cytokinowej. Poza tym nie ma żadnego leku zawierającego 5-MTX jako substancję czynną. Sugerujemy, że przeprowadzenie badań nad opracowaniem preparatu z 5-MTX może być obiecujące dla regulacji rytmu dobowego i poprawy układu odpornościowego
                            https://www.sciencedirect.com/scienc...06987721000220

SARS-CoV-2 potrzebuje cholesterolu, aby zaatakować komórki i utworzyć megakomórki

Osoby przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu mogą sobie poradzić lepiej niż inni, jeśli złapią nowego koronawirusa. Nowe badanie wskazuje, dlaczego: wirus opiera się na cząsteczce tłuszczu, aby przedostać się przez ochronną błonę komórki.

Aby wywołać COVID-19, wirus SARS-CoV-2 musi przedostać się do ludzkich komórek - i potrzebuje wspólnika. Cholesterol, woskowaty związek lepiej znany z zatykania tętnic, pomaga wirusowi otwierać komórki i wślizgiwać się do środka - donosi laboratorium Howard Hughes Medical Institute, badacz Clifford Brangwynne.

Bez cholesterolu wirus nie może przedostać się przez barierę ochronną komórki i wywołać infekcję - pisze zespół w przedruku opublikowanym na bioRxiv.org 14 grudnia 2020 r. Praca, która odtworzyła wczesny etap infekcji w komórkach wyhodowanych w laboratorium, nie przeszedł jeszcze naukowego procesu weryfikacji wzajemnej oceny.

„Cholesterol jest integralną częścią błon otaczających komórki i niektóre wirusy, w tym SARS-CoV-2. Ma sens, że powinien być tak ważny dla infekcji” - mówi Brangwynne, inżynier biofizyki z Princeton University.
                            https://phys.org/news/2021-01-sars-c...ells-mega.html

w końcu badanie badanie które kwestionuje, robiło się już nudno

Brak dowodów na to, że witamina D jest w stanie zapobiegać lub wpływać na ciężkość COVID-19 u osób z europejskim pochodzeniem: mendlowskie badanie randomizacji otwartych danych

Wstęp Infekcje górnych dróg oddechowych są podobno częstsze i cięższe u osób z niższym poziomem witaminy D. Na podstawie tych ustaleń zasugerowano, że witamina D może zapobiegać lub zmniejszać nasilenie COVID-19.

Metody Wykorzystaliśmy randomizację mendlowską (MR) z dwóch prób do oceny przyczynowego wpływu poziomu witaminy D na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i nasilenie COVID-19 przy użyciu publicznie dostępnych danych. Przeprowadziliśmy również analizę asocjacyjną całego genomu (GWA) niedoboru witaminy D w brytyjskim Biobank (UKB) i wykorzystaliśmy te wyniki oraz badanie MR dwóch próbek do oceny przyczynowego wpływu niedoboru witaminy D na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i ciężkość COVID-19.

Wyniki Nie znaleźliśmy dowodów na to, że poziomy witaminy D przyczynowo wpływają na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (ln (OR) = 0,17 (95% CI −0,22 do 0,57, p = 0,39)) ani nie znaleźliśmy dowodów, że poziomy witaminy D wpływają przyczynowo na nasilenie COVID-19 (ln (OR) = 0,36 (95% CI −0,89 do 1,61, p = 0,57)). Na podstawie naszej analizy GWA stwierdziliśmy, że 17 niezależnych wariantów jest związanych z niedoborem witaminy D w UKB. Używając tych wariantów jako narzędzi do naszych analiz MR dwóch prób, nie znaleźliśmy dowodów na to, że niedobór witaminy D wpływa przyczynowo na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (ln (OR) = - 0,04 (95% CI −0,1 do 0,03, p = 0,25)) ani nie znaleźliśmy dowodów na to, że niedobór witaminy D wpływa przyczynowo na nasilenie COVID-19 (ln (OR) = - 0,24 (95% CI −0,55 do 0,08, p = 0,14)).

Wnioski Podsumowując, nie znaleźliśmy dowodów na to, że witamina D chroni przed zakażeniem SARS-CoV-2 lub ciężkością COVID-19. Nasze dane potwierdzają niedawne oświadczenie National Institute for Health and Care Excellence, że stosowanie suplementacji witaminy D w celu złagodzenia COVID-19 nie jest poparte dostępnymi danymi.
                            https://nutrition.bmj.com/content/ea...ph-2020-000151

jak powstaje Melatonina - ładna infografika

Biosynteza melatoniny. Serotonina jest przekształcana w melatoninę w szyszynce mózgu zwierzęcia poprzez dwie kolejne reakcje enzymatyczne. Pierwszy etap, N - acetylacja , jest katalizowany przez N- acetylotransferazę serotoniny (SNAT) i hamowany przez niebieskie sygnały świetlne przesyłane z siatkówki przez jądro nadskrzyżowaniowe (SCN), co skutkuje produkcją melatoniny na wysokim poziomie w nocy i przy niskim poziom w ciągu dnia. Melatonina jest następnie uwalniana do trzeciej komory i do krwiobiegu, umożliwiając jej działanie zarówno na mózg, jak i tkanki obwodowe, gdzie MT 1 i MT 2są wyrażone. Wśród różnorodnych funkcji fizjologicznych melatoniny jest regulacja temperatury ciała i ciśnienia krwi, ułatwiająca zasypianie.

https://febs.onlinelibrary.wiley.com...111/febs.15128

Effects of resistance training performed to repetition failure or non-failure on muscular strength and hypertrophy: a systematic review and meta-analysis

Komentarz

• zapomniałem o jednym, czas na wiwisekcję

Wielonarządowy krajobraz sekcji zwłok COVID-19

Nasze dane wykazały, że katepsyna L1, a nie ACE2, była znacznie zwiększona w płucach u pacjentów z COVID-19
                              W wielu narządach wykryto ogólnoustrojowe hiper-zapalenie i rozregulowanie metabolizmu glukozy i kwasów tłuszczowych. Zaobserwowaliśmy również rozregulowanie kluczowych czynników związanych z niedotlenieniem, angiogenezą, krzepnięciem krwi i zwłóknieniem wielu narządów u pacjentów z COVID-19. Dowody na uszkodzenia jąder obejmują zmniejszoną liczbę komórek Leydiga, hamuje biosyntezę cholesterolu i ruchliwość plemników. Podsumowując, to badanie przedstawia wielonarządowy krajobraz proteomiczny sekcji zwłok COVID-19, który pogłębia naszą wiedzę na temat biologicznych podstaw patologii COVID-19.
                              https://www.cell.com/cell/fulltext/S...el=tw-18477428
                              Ostatnio edytowany przez htw; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• Matko co tu się wyprawia? Uzdrawianie świata?
                                A ja chętnie kupię siekierkę do przerąbania kwantu na pół.

Komentarz

Pracuję...
                                X