Eugen Sandow – wideo z 1894 roku!

Eugen Sandow był pionierem kulturystyki i mimo tego, że nie wygląda tak jak jego obecni koledzy po fachu, jest uznawany za pierwszego, który zainicjował prezentowanie sylwetki. Pomimo ograniczonych możliwości, Friedrich Muller zdołał wypracować jak na tamte czasy bardzo dobrą formę. Możecie zobaczyć ją na filmie, który ma już ponad 120 lat!

W 1867 roku udało mu się zwyciężyć w turnieju w Londynie, przez co trafił na pierwsze strony gazet i stał się gwiazdą. Natomiast miano ojca kulturystyki otrzymał z zupełnie innego powodu – Eugen jako pierwszy publicznie prezentował swoją sylwetkę w specjalnie przygotowanych do tego pozach. Ponadto, kulturysta wykorzystał swój potencjał oraz wiedzę do stworzenia jednego z pierwszych przewodników treningowych, który do tej pory pozostaje aktualny.

Sandow wydawał pismo o tematyce kulturystycznej, a do tego napisał serię książek, gdzie po raz pierwszy odnosił się do terminu ,,kulturystyka”. Na tym jednak nie poprzestawał. W 1901 roku zorganizował zawody kulturystyczne, jedne z pierwszych w historii tej dyscypliny sportowej. Dla Eugena liczyła się muskulatura i odpowiednia prezencja, a nie tylko siła fizyczna. Według plotek Sandow podróżował do Grecji i Rzymu, aby poznać wymiary posągów greckich oraz rzymskich bóstw, które miały odzwierciedlać idealne proporcje oraz wygląd ciała. W pewnym momencie jego popularność była tak duża, że zatrudnił go sam król Wielkiej Brytanii, Jerzy V. Sandow zmarł w 1925 roku w wieku 58 lat, ale fani sportów sylwetkowych zawsze będą go pamiętać jako silnego, wysportowanego człowieka z poniższych zdjęć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *