Edgard John-Augustin – bez wymówek!

Edgard John-Augustin (33 l.), to europejski mistrz IFBB w kulturystyce z 2015 roku. “Bionic Body” jest bardzo popularny w mediach społecznościowych i motywuje wielu ludzi na całym świecie. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Edgard urodził się w 1985 roku w Gujanie i był jak każde inne dziecko: miał mnóstwo energii, bawił się z innymi dziećmi i prawidłowo rozwijał. Pewnej nocy, kiedy matka Edgarda jechała razem z nim, jego bratem i siostrą samochodem, nagle straciła panowanie nad pojazdem, który się rozbił. Nogi Edgarda zostały zmiażdżone przez kawałek balustrady. Edgard i jego brat stracili dużo krwi. Już jadąc do szpitala zdał sobie sprawę, że nie ma nóg tuż poniżej kolan. Mieli szczęście, że w ogóle przeżyli.

“Wszędzie była krew, a od kolan w dół obie nogi po prostu zniknęły. Mój starszy brat, który siedział obok mnie na tylnym siedzeniu, również nie miał jednej nogi.”

Po wyjściu ze szpitala rodzina znalazła jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych dla weteranów wojennych i innych osób po amputacji Val-de-Marne, w pobliżu Paryża. Edgard spędził tam rok, ucząc się podstawowych umiejętności, takich jak chodzenie o kulach, utrzymywanie równowagi i przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. Przez pierwszy rok jeździł na wózku inwalidzkim i po ponownym przystosowaniu się do podstawowych ruchów, Edgard otrzymał protezę i wrócił do swojego domu w Gujanie. W czasach szkolnych największym problemem było wyśmiewanie i zastraszanie Edgarda.

Po ukończeniu szkoły średniej zainteresował się kulturystyką. Ćwiczenia stały się odskocznią i sposobem radzenia sobie ze stresem. Początkowo jego celem nie były wcale duże bicepsy ani krata na brzuchu. Dopiero później, widząc, jak ciało się zmienia, francuski kulturysta powoli rozwijał pasję do kulturystyki. Po kilku latach ciężkiej pracy nad swoim ciałem, jego przyjaciel zzaproponował mu sesję zdjęciową. Edgard był niechętny, ponieważ wcześniej nie pokazywał swojej protezy nikomu oprócz swojej rodzinie. Jednak po przemyśleniu sprawy dał się namówić. Fotograf otagował zdjęcia Edgarda w mediach społecznościowych i otrzymał mnóstwo pozytywnych komentarzy od ludzi na całym świecie. To go bardzo zmotywowało i sprawiło, że nie był już zawstydzony swoją niepełnosprawnością. Pragnął pokazać ją całemu światu!

Jakoś czas później zapragnął stanąć na scenie. W 2014 roku znalazł trenera i rozpoczął przygotowania do swojego pierwszego konkursu. W kwietniu 2015 Edgard wystartował w Grand Prix Des Pyrénées i stanął na scenie z pełnosprawnymi zawodnikami. Został zauważony przez trenera reprezentacji Francji, który zapytał Edgarda, czy chce wziąć udział w zawodach dla niepełnosprawnych, które miały się odbyć za 3 tygodnie. Zdecydował sie i otrzymał tytuł European IFBB Wheelchair Bodybuilding Champion! Edgard nie krył wzruszenia i w jednym z wywiadów powiedział:

“Dla mnie kulturystyka, to więcej niż pasja. To styl życia. To kim jestem i właśnie to chcę zrobić ze swoim życiem. Chcę pomóc i zmotywować tak wielu ludzi, jak tylko potrafię. Chcę zostać największym mistrzem, jakiego sport kiedykolwiek widział.”

Chociaż ma najlepszą bioniczną protezę, to unika przysiadów i martwego ciągu ponieważ ma problemy z równowagą. Francuski kulturysta trenuje codziennie, a w okresie budowania masy, ćwiczy każdą grupę mięśni co najmniej dwa razy w tygodniu.

Historie takie jak Edgarda są naprawdę inspirujące. Udało mu się przezwyciężyć przeciwności losu i stał się motywacją dla osób na całym świecie, udowadniając, że niemożliwe nie istnieje.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *