Cykl kreatynowy – rodzaje, efekty

W suplementacji sportowej zazwyczaj spotykamy się z dawkowaniem w formie cyklu, jak i suplementacji stałej.

Faza nasycenia, polegająca na wykorzystaniu dawek kreatyny sięgających 20g dziennie przez okres 5 dni. Po czym następuje okres podtrzymania w ilości 5g dziennie. Faza nasycenia przydaje się, gdy chcemy zrobić krótki cykl trwający około 4 tygodni, co wykorzystywane jest dość często w sportach walki.

kreatyna cykl

Bez fazy nasycenia. Dawki 10g w dzień treningu i 5g w dzień bez treningu siłowego wydają się wystarczające. Kulturyści mają również podzielone opinie co do suplementacji w dzień bez treningu siłowego, jednak czołowi polscy dietetycy zazwyczaj potwierdzają informację, że dzień treningowy powinien również być również wsparty niewielka ilością kreatyny z zewnątrz, co powiązane jest z jej wpływem na syntezę protein.

Stała suplementacja polega na dawkowaniu około 0,05g kreatyny na 1kg masy ciała dziennie, co ma za zadanie usprawnić przebieg procesów energetycznych organizmu, jak i podtrzymać stałe, podniesione stężenie kreatyny w mięśniach. Suplementację tego typu zazwyczaj wykorzystują osoby, które budują formę przez dłuższy okres czasu, którym nie zależy na szybkim efekcie powiązanym z dużą koncentracją fosfokreatyny w mięśniach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *