Cissus quadrangularis – realna regenercja stawów

Cissus quadrangularis jest gatunkiem rośliny z rodziny winoroślowatych. Występuje głównie w Afryce i Azji, gdzie jest powszechnie hodowany. Od lat stosowany w medycynie indyjskiej, ze względu na swoje bardzo ciekawe właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co ma istotne znaczenie przy zdecydowanej większości chorób, dolegliwości czy kontuzji wynikających z uprawianej dyscypliny sportu.

Zastosowanie

Od lat używany w krajach azjatyckich, szczególnie Indiach w różnego rodzaju celach leczniczych. Wyróżnić można tutaj między innymi: złamania, bóle mięśni, choroby oczu, uszu, autoimmunologiczne, malarię, hemoroidy czy nawet brak apetytu. Co ciekawe roślina ta wykorzystywana jest w całości. Wśród części użytecznych znajdują się: kwiaty, owoce, liście, czy pień.

W kręgu osób aktywnych fizyczne zastosowanie Cissusa wzbudziło zainteresowanie dość niedawno. Głównie na podstawie badań, według których ekstrakt z Cissus jest jednym z silniejszych naturalnych roślin przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Działanie jego porównywalne jest nawet z aspiryną (kwas salicylowy) czy ibuprofenem. Stwierdzono, iż czas działania przeciwbólowego rozkłada się na 2-4 godzin, od momentu zastosowania ekstraktu. Niestety z tego też powodu został on wycofany z listy suplementów i uznany za leczniczy.

Działanie

Cissus swoje ciekawe właściwości zawdzięcza między innymi obecnym w jego składzie ketosteroidom. Są to związki budową zbliżone do hormonów anabolicznych obecnych w naszym organizmie. Biorą udział w tworzeniu między innymi: testosteronu, androstendionu i dehydroepiandrosteronu. Przekłada się to na syntezę białek, wzrost i mineralizację kośćca i budowę tkanki mięśniowej.

Wykazano, iż stosowanie ekstraktu z Cissus quadrangularis jest w stanie przyspieszyć regeneracje kości po złamaniach nawet o 33%, poprawiając ich mineralizację w stosunku do tej przed kontuzją. Poprawa regeneracji kości wynika z wpływu Cissus na zmniejszenie wydzielania prozapalnych cytokin IL-1, IL-6, TNF-α, które w nadmiernej ilości prowadzić mogą między innymi do osteoporozy.

Stosowanie Cissus w czasie rekonwalescencji ma również istotny wpływ na zmniejszenie niekorzystnego wpływu stosowanych w tym czasie kortykosteroidów. Glukokortykoidy, jak i endogenny kortyzol mają wpływ na aktywację szlaków niszczących nie tylko nasze kości, ale i mięśnie, doprowadzając do katabolizmu.

Według Lipids in Health and Disease, w randomizowanym badaniu przeprowadzonym w 2010 roku stwierdzono, że stosowanie Cissus jest również w stanie wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej u osób z zespołem metabolicznym. W badaniu wzięły udział 123 osoby z nadwagą i otyłością, z BMI u większości powyżej 30. Badanie trwało 8 tygodni. Wykazano, iż stosowanie ekstraktu Cissus wpłynęło na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, otyłości brzusznej, poprawę wyników cholesterolu całkowitego, lipoprotein LDL, trójglicerydów i białka C-reaktywnego u badanych uczestników.

Podsumowanie

Cissus quadrangularis jest bez wątpienia jedną z najlepszych roślin mających istotny wpływ nie tylko na regenerację kośćca, ścięgien, więzadeł po urazach i w czasie rekonwalescencji, ale również ma ciekawe właściwości zwiększające produkcję androgenów, obniżające kortyzol i mające wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, nawet u osób z zespołem metabolicznym.

Autor:
Łukasz Domeracki
  • mgr inż. technologii żywności i żywienia człowieka
  • Instruktor sportu

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *