Carbo – odżywka węglowodanowa, działanie i stosowanie

carbo-weglowodany

Carbo czyli odżywka węglowodanowa, nazwa pochodzi z języka angielskiego od słowa – „Carbohydrates”. Odżywka stanowi mieszankę węglowodanów złożonych jak maltodekstryny razem z dodatkiem glukozy. Carbo wspomaga organizm poprzez szybkie dostarczenie energii, przykładowo – po długotrwałej sesji treningowej uzupełnienia glikogen mięśniowyo. Zazwyczaj w składzie Carbo oprócz węglowodanów znajdziemy również minerały oraz witaminy.

3 formy zastosowania Carbo:

przed treningiem – wykorzystywane jest jako źródło szybkiej energii przedtreningowej przez niektórych sportowców, zazwyczaj 30-40 minut przed treningiem 30-50g na porcję. Skutecznie zapobiega spadkom energii podczas treningu siłowego.

podczas treningu – wiele osób stosuje odżywkę węglowodanową jako swego rodzaju izotonik, podczas długotrwałych sesji treningowych, rozrabiając 5-10g na 100ml wody.

po treningu – zazwyczaj aby uzupełnić uszczuplone zapasy curku znajdującego się w wątrobie i tkankach mięśniowych.

Wiele osób nie korzysta w ogóle z tego typu odżywek, jednak odpowiednio wkomponowane w nasz plan dietetyczno-treningowy może przynieść korzyści.

 

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. MarkoZ pisze:

    Jak sądzicie czy cena tej odżywki w sklepach robi różnice ? czy to głównie się za logo na opakowaniu płaci

  2. KochamSilownie pisze:

    Wielkich różnic przy Carbo w zasadzie nie ma, musisz zwrócić uwagę na zawartość cukrów w węglowodanach i dodatki takie jak witaminy i minerały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *