Boswellia serrata – remedium na stawy
Boswellia serrata, bardziej znana pod nazwą kadzidłowiec, jest gatunkiem rośliny z rodziny osoczynowatych. Drzewo to występuje w Afryce Północnej i Północno-Wschodniej, a uprawiane jest również w Indiach i Arabii. Posiada ono owoce wyglądem bardzo przypominające rodzynki.
Nazwa kadzidłowiec wynika z tego, iż drzewo to wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy żółto-brązową substancję o nazwie olibanum. Z niej zaś wytwarza się kadzidła.
Spis treści
Skład
Kadzidłowiec w swoim składzie zawiera dużą ilość kwasów bosweliowych, które pod względem budowy są pięciocyklicznymi triterpenami. Dzielą się one na kwasy:
-
alfa-bosweliowy
-
beta-bosweliowy
-
acetylo-alfa-bosweliowy
-
acetylo-beta-bosweliowy
-
11-alfa-hydroksy-beta-bosweliowy
-
3-acetylo-11-keto-beta-bosweliowy
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe
Boswellia serrata jest jedną z ciekawszych i ogólnodostępnych roślin o wyjątkowym i potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
W badaniu randomizowanym, przeprowadzonym w 2001 roku, porównano wpływ kadzidłowca i niesteroidowego leku przeciwzapalnego (mesalazyny) u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Na jego podstawie naukowcy wyciągnęli wnioski, iż kwasy bosweliowe zawarte w roślinie dały efekty porównywalne z lekiem, nie powodując skutków ubocznych. Daje to ciekawą perspektywę w leczeniu chorób układu immunologicznego, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Hashimoto, astma czy toczeń.
W innym badaniu przeprowadzonym przez Komitet do Badań Naukowych i Przemysłowych, przebadano szereg substancji roślinnych o działaniu przeciwzapalnym. Wykazano, że kwasy z Kadzidłowca przynoszą najlepsze efekty wśród badanych substancji, nawet w porównaniu z ketoprofenem.
Kwasy bosweliowe powodują hamowanie enzymu 5-lipooksygenazy wytwarzającego substancje o działaniu prozapalnym: IL-1, IL-2, IL-6, IFN-γ, TNF-ά. Wykorzystanie ich działania wydaje się przydatne nie tylko u osób chorych, ale również sportowców czy osób aktywnych fizycznie amatorsko, które w znacznym stopniu narażone są na kontuzje i urazy, jak również profilaktycznie i zapobiegawczo, aby do nich nie doprowadzić.
Właściwości przeciwnowotworowe
W 2009 roku BMC Complementary and Alternative Medicine wydał artykuł o bardzo ciekawych właściwościach niszczenia komórek nowotworu pęcherza, przy jednoczesnym oszczędzaniu zdrowych tkanek. Trwają również badania sugerujące, iż ekstrakt z Boswellia serrata ma wpływ na hamowanie rozwoju komórek raka piersi.
Wśród innych badań wyróżnić można przeprowadzone przez chińskich naukowców w 2012 roku. Wykazano w nim, iż gumożywica z Boswelli może być stosowana jako terapia alternatywna gruczolaka trzustki. Jednego z groźniejszych nowotworów.
Podsumowanie
Boswellia serrata na pewno należy zaliczyć do jednego z niewielu suplementów diety, o udowodnionym i istotnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zdecydowanie warto o nim pomyśleć, zarówno profilaktycznie, jak i po różnego rodzaju kontuzjach czy urazach. Nie tylko u osób chorych, ale również zdrowych, uprawiających dyscypliny sportowe narażające organizm na wzmożone stany zapalne.
Autor:
- mgr inż. technologii żywności i żywienia człowieka
- Instruktor sportu