Błąd początkującego – ciągłe budowanie masy
Chcesz schudnąć, wyglądać lepiej i mieć widoczne mięśnie. Idziesz na siłownię, stosujesz dietę, mija pół roku i… nic? W tym artykule odpowiem na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
Nie przerabiaj tłuszczu na mięśnie
Osoby z nadwagą lub otyłością przychodzą na siłownię i od razu chcą wyglądać jak wieloletni jej bywalcy. Z widocznymi mięśniami, jędrnym, fit ciałem. Niestety, bardzo często idą na skróty i swój zgromadzony tłuszcz chcą zamienić na mięśnie. Fizjologia człowieka nie pozwala na taki zabieg! Zamiast mieć mięśnie, zostaniemy z jeszcze większą partią tłuszczu. Tego przecież nie chcemy. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest redukcja, czyli pozbycie się nadmiaru tłuszczu, a później budowanie tkanki mięśniowej. Pamiętaj także, że redukcja oraz budowanie mięśni musi zająć czas.
Kiedy zacząć budować masę?
Załóżmy, że jesteś już po pierwszy etapie – redukcji. Czy to oznacza, że możesz zacząć budować masę? Niekoniecznie. Najlepiej skorzystaj z poniższych wytycznych. Jeśli masz problem z ich zastosowaniem lub Twój przypadek jest odmienny – skonsultuj się z profesjonalistą.
- Popatrz na siebie w lustrze, ale krytycznym okiem. Czy na pewno Twoja sylwetka nadaje się do nabierania masy? Pamiętaj, że masę najlepiej przeprowadzić przy dość niskim poziomie tkanki tłuszczowej.
- Jeśli masz problem z nadwagą, zacznij od odchudzania.
- Jeśli już robisz masę, nie podbijaj drastycznie kalorii – rób to stopniowo.
- Musisz pamiętać, że tkankę mięśniową buduje się latami. Nie zakładaj sobie +3 kilogramów w ciągu miesiąca, bo możesz nie osiągnąć wyznaczonego celu, a co za tym idzie, szybko się zniechęcić. Wynik 1 kilogram w ciągu miesiąca traktuj jako sukces.