Bieganie, a budowanie masy? Czy to możliwe?

Budowanie masy mięśniowej, jest to proces, który polega na odpowiedniej stymulacji mięśni, ich odżywieniu, jak i wykorzystaniu okresu wypoczynku, do pełnej regeneracji, co pozwala na kontynuowanie aktywności i powtarzalności treningów. Połączenie tych czynników, które wsparte są dodatkowo suplementacją sportową, sprawia, że możemy cieszyć się z przyrostów, które nadają kształtu naszej sylwetce. W okresie tym zaleca się również ograniczenie pozostałych aktywności tak, aby nie utrudniały one budowaniu mięśni.

Czy włączenie biegania podczas cyklu masowego ma sens? Czy jest możliwe, aby skutecznie budować mięśnie, biegając?

Czy bieganie działa hamująco na rozwój mięśni?

Mit odnośnie utrudniania budowania masy mięśniowej, wykonując dodatkowe aktywności jak np. bieganie, wiąże się z koniecznością uwzględnienia wydatku energetycznego poniesionego na tego typu wysiłek. Brak oszacowania ilości energii, jaką wykorzystujesz podczas biegu, sprawi, że Twoja dieta może danego dnia dostarczać energii na poziomie neutralny lub nawet stworzyć pewien deficyt kaloryczny, w zależności od długości biegu, jego intensywności czy charakteru. Całość sprowadza się więc głównie do zagadnienia dietetycznego.

Co robić, aby połączyć obie aktywności?

Przede wszystkim, aby skutecznie połączyć bieganie z treningiem siłowym, należy uwzględnić wydatek kalorii poniesiony na bieganie. Oznacza to, że w dni, kiedy biegamy, możemy zjeść więcej i nie powinno dziać się nic złego z naszym ciałem. Wolny bieg, tempem, które wynosi około 8 minut na 1000m, dla osoby o masie około 80g, to w przybliżeniu 400 kcal. Więc taką ilość z powodzeniem można dorzucić, aby nie zahamować rozwoju masy. Oczywiście są to pewne szacunki, które powinny być wyliczone indywidualnie.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może wpływać na ograniczenie budowania masy mięśniowej, to umiejscowienie biegu w ciągu dnia treningowego. Otóż jak wykazują badania, wykonywanie tego typu aktywności w bezpośrednim sąsiedztwie treningu siłowego może nie sprzyjać odpowiedzi hormonalnej, której zadaniem jest wsparcie w budowaniu masy mięśniowej. Dlatego jeżeli umiejscowione masz 2 treningi w skali dnia, warto podzielić je na trening poranny, jak i wieczorny, co nie będzie wiązało się z ograniczeniem procesów anabolicznych.

Korzyści z cardio na masie

Trening typu cardio, dodany np. w dni bez treningu siłowego będzie niósł pewne korzyści dla sylwetki, jak i będzie działał prozdrowotnie. Trening o charakterze tlenowym pozwoli nam na podtrzymanie aktywności metabolicznej, wspomoże utrzymanie kondycji, jak i poprawi parametry pracy serca. Co więcej, wielu kulturystów podczas budowania masy mięśniowej, muszę czasem wpychać na siłę w siebie odpowiednią ilość pokarmów, kręci cardio, aby wspomóc swój apetyt.

Podsumowanie

Budowanie masy mięśniowej i bieganie jest możliwe do połączenia. Jednak należy pamiętać o tym, aby uwzględnić w jadłospisie dodatkowe kalorie wydatkowane na tego typu wysiłek, co zapewni odpowiednią podaż kalorii, aby muskulatura nadal mogła rosnąć. Co więcej, treningi biegowe nie powinny znajdować się w bezpośrednim kontakcie z treningiem siłowym, ze względu na pewne przesłanki, które sugerują, że aktywność tego typu może wpływać na aktywność metaboliczną kinaz, odpowiedzialnych za funkcje anaboliczne ustroju, skutecznie je ograniczając.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *