11 najsilniejszych kobiet wszechczasów

Media społecznościowe doskonale nadają się do tego, aby informować o tym, kto pobił rekord świata lub komu nie udało się wyrwać drzwi do siłowni. Jednak ten napływ informacji sprawia, że zapominamy, jaka była historia i dzięki komu, możemy być tu, gdzie jesteśmy. Dziś cofniemy się nieco w czasie… Te kobiety postanowiły się wyróżnić i nie brać do siebie krytycznych uwag, że umięśnione nie są piękne. Udowodniły światu, że może być inaczej. A kto przecierał szlaki i otwierał ludzkość na kobiecą siłę? Oto 11 najsilniejszych kobiet wszechczasów. Zaczynamy!

#1 Abbye ‘Pudgy’ Stockton

To prekursorka współczesnych kulturystek. Uważana jest za jedną z najważniejszych kobiet podnoszących ciężary. Urodziła się 11 sierpnia 1917 roku w Santa Monica w Kalifornii. To właśnie na kalifornijskich plażach wraz z mężem Lesem wspólnie ćwiczyli. To ona po raz pierwszy zorganizowała oficjalne spotkanie z podnoszeniem ciężarów przez kobiety w 1947 roku – w tym 100 funtowe wyciskanie (ok. 45 kg), 105 funtowe (ok. 47 kg) rwanie i 135 funtowy podrzut. Abbye trafiła ponad czterdzieści razy na okładki magazynów, a po wojnie sama pisała do Strength and Health Magazine, który wówczas był najbardziej wpływową gazetą fitnessową.

#2 Bev Francis

Urodzona w 1955 roku w Geelong w Australii. Po uzyskaniu dyplomu wychowania fizycznego została członkiem australijskiego zespołu lekkoatletycznego. W 1982 roku wygrała mistrzostwa Australii w rzucie, a następnie przerzuciła się na podnoszenie ciężarów i kulturystykę. Pięciokrotnie (w latach 1980-1985) wygrywała Mistrzostwa Świata w swojej kategorii wagowej 182 lb (82,5 kg). Została pierwszą kobietą, która na ławce wyciska ponad 300 funtów (150kg).

#3 Chen Wei Ling

Tajwańska sztangistka urodzona w 1982 roku. Zdobyła w 2008 roku w Letnich Igrzyskach Olimpijskich brązowy medal w kategorii do 48 kg. Podniosła 4,5 razy większy ciężar niż jej waga!

#4 Iris Kyle

To mistrzyni w kulturystyce z Ameryki. Urodziła się 22 sierpnia 1974 roku. Jest najbardziej utytułowaną profesjonalną kulturystką zarówno w świecie kobiet, jak i mężczyzn. Jednocześnie jest pierwsza w rankingu IFBB Pro Women’s Bodybuilding. Zwyciężała dziesięciokrotnie w Ms Olympia.

#5 Aneta Florczyk

Polka urodzona w 1982 roku. Warto zwrócić uwagę na jej osiągnięcia, a jest ich niemało. Mając 18 lat została mistrzynią Europy w trójboju siłowym i jako pierwsza Polka przekroczyła ciężar o masie 500 kg w tej dyscyplinie. Od 2002 roku startuje jako strongwoman i już w 2003 roku zdobyła tytuł najsilniejszej kobiety na świecie w Zambii, a w następnym roku w Europie w zawodach w Irlandii. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest kobietą, która wygrała najwięcej zawodów. Do niej należy również Rekord Guinnessa w podnoszeniu 12 mężczyzn nad głową w 2 minuty.

#6 Tatiana Kashirina

To mistrzyni Rosji w podnoszeniu ciężarów. Urodziła się w 1991 roku. Tatiana zdobyła Mistrzostwo Świata cztery razy (2010, 2013, 2014 i 2015) w kategorii +75.  Na swoim koncie ma również wszystkie trzy rekordy świata w klasie młodzieży +75 kg. Z powodu dopingu została zawieszona i nie brała udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

#7 Robin Coleman (Helga)

Urodziła się w 1974 roku w Teksasie. Jest aktorką, ale również strongwoman. W imprezie Strongwoman w Zambii zdobyła trzecie miejsce. Zagrała w ośmiu filmach oraz wystąpiła w kilku programach telewizyjnych.

#8 Heini Koivuniemi

Fińska zawodniczka strongwoman urodzona w 1973 roku. Zdobyła liczne nagrody w konkursie World’s Strongest Woman. Heini posiada rekord świata Guinnessa w rzucaniu beczki piwa na wysokość. Rzuciła beczkę piwa o wadze 12,3 kg nad barem na wysokości 3,46 metra.

#9 Becca Swanson

Urodziła się w 1972 roku w Nebrasce. Jest amerykańską kulturystką, trójboistką siłową, zawodową zapaśniczką i strongwoman. Często mówi się o niej: „Najsilniejsza kobieta na planecie”. Jest w stanie podnieść czterokrotność wagi swego ciała.

#10 Jan Todd

Urodziła się w 1952 roku w Pensylwanii. Po ślubie z dr Jeerym Toddem – trójboistą i pierwszym mistrzem Stanów Zjednoczonych w tej dyscyplinie, sama zaczęła uprawiać trójbój siłowy. Już dwa lata później pobiła Rekord Guinessa w martwym ciągu (około 179 kg), a w następnym roku podniosła 181 kg. Była pierwszą kobietą, która osiągnęła ponad 544 kg w trójboju.

#11 Jill Mills

Mistrzyni świata i amerykańska mistrzyni w trójboju siłowym urodzona w 1972 roku. Dwukrotnie wygrywała w World’s Strongest Woman i raz zajęłą trzecie miejsce.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *