suplementy i odżywki

stare 06-03-11, 09:40   #1
Graszo
Żagiel

Siemię lniane - jak przygotować przed spożyciem?

Cześć,
Trochę czytałem o nim i pisało ,że go wystarczy zalać wrzątkiem. A ja kiedyś słyszałem ,że właśnie jak siemię lniane nie będzie zmiksowane tym młynkiem do kawy to nic nie da. Jak jest?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-03-11, 10:23   #2
PiotrM
Ścięgno sarny

Musisz zmiksować siemię lniane przed "przyrządzeniem". Najlepiej nie robić tego na zapas, ponieważ ziarno zmiksowane to ziarno z aktywnym kompleksem enzymatycznym, więc przechowywanie go w takiej formie powoduje znaczny spadek walorów odżywczych. Zalewając wrzątkiem fajnie napuchnie z powodu dużej ilości błonnika. W takim przypadku tracisz jednak dużą część witamin i zapewne kwasu α-linolenowego. Ja jednak polecam dorzucanie łyżki/2 łyżek do porannych płatków/odżywki, można też dorzucić do wyciśniętego rano soku z pomarańczy.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-03-11, 12:26   #3
Graszo
Żagiel

Dzięki za wyjaśnienie. Bo właśnie słyszałem ,że jak nie jest zmiksowane to nie jest w pełni wykorzystywane.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-11, 23:13   #4
PHaSeR
Turysta

nie zmiksowane pelni role blonnika tak w skrocie
  Odpowiedź z Cytatem
stare 17-03-11, 15:44   #5
PiotrM
Ścięgno sarny

A zmiksowane nie? ;D
  Odpowiedź z Cytatem
stare 17-03-11, 17:19   #6
Solv
od jedzenia

Niezmielone czy nienamoczone siemię lniane, jeśli trafi do naszego organizmu, jest zaledwie tylko błonnikiem będąc w praktyce niestrawne. Celowo ewolucja tak ukształtowała nasiona wielu roślin, że niestrawione są przenoszone przez zwierzęta/ludzi, wydalane i w konsekwencji rozprzestrzeniane.
Zmielone to nie tylko błonnik i tłuszcze ale też przeciwutleniacze, substancje ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej, cholina, minerały itd. Warto więc korzystać z całego dobrodziejstwa nasion lnu zwłaszcza, że cena w stosunku do wartości jest bardzo korzystna.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 18-03-11, 13:46   #7
luer
Sezonowiec

Przy okazji dodam, że to dostępne w sklepach mielone odtłuszczone to już absolutny bezsens, nie dość, że droższe, to ani dobre jako źródło błonnika - ten jest w otoczce i bez mielenia, to bez składników olejowych które są najbardziej wartościowe w środku. Zostają średnio zdrowe związki cyjanowe (dlatego gorzki smak).
  Odpowiedź z Cytatem
stare 19-03-11, 13:44   #8
Solv
od jedzenia

Dokładnie. Kupowanie tego typu produktów mija się z celem.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 20-05-11, 21:05   #9
Zielony
Sezonowiec

Nie będę zakładał nowego tematu, bo ten jeszcze całkiem świeży, a tematyka podobna. Czytałem na opakowaniu z ziarnami lnu, że ma on właściwości estrogenne. Czy to odbije się na podlewaniu mnie fatem czy jakichś innych zgubnych skutkach estrogenów?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 21-05-11, 14:46   #10
MaxMycha
Żagiel

Ja jadam codziennie 2-3 łyżki i ani mnie nie podlewa, ani tym bardziej nie mam żadnych problemów "estrogenowych", więc Tobie pewnie nic nie będzie. A tak swoją drogą, to jakoś nigdy nie spotkałem się z takimi informacjami na opakowaniu.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 21-05-11, 15:02   #11
Zielony
Sezonowiec

"ma działanie estrogenne, nie podawać kobietom w ciąży bla bla bla" coś w tym guście jest napisane.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 21-05-11, 18:54   #12
MaxMycha
Żagiel

Znalazłem teraz w googlach jakieś info, że parę lat temu w jakichs badaniach stwierdzono, że "może mieć działanie estrogenne u kobiet", ale niestety nie dokopałem sie do oryginału. Jak już pisałem - jadam i bynajmniej nie "kobiecieję"
  Odpowiedź z Cytatem
stare 23-05-11, 08:42   #13
FunkyKoval
Poczciwy dzik

a czy zamiast zmielenia nie wystarczy pogryzc spozywajac?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 23-05-11, 09:55   #14
Shiroi
Sezonowiec

A siemie lniane mielone uzyskane w procesie odtluszczania ma kwasy omega, czy traci?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 23-05-11, 15:17   #15
Adame90000
Zwierzokoks

Coś pewnie zostaje, ale przecież i tak śmieszną ilość tłuszczu ma na100g takie coś. Dodaje to jako zagęstnik czasami.
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
lniane, siemię

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania