Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 52

Wątek: Siemię lniane - jak przygotować przed spożyciem?

Siemię lniane - jak przygotować przed spożyciem?

Cześć,
    Trochę czytałem o nim i pisało ,że go wystarczy zalać wrzątkiem. A ja kiedyś słyszałem ,że właśnie jak siemię lniane nie będzie zmiksowane tym młynkiem do kawy to nic nie da. Jak jest?

2. Szukasz odpowiedniej odżywki?

Ścięgno sarny Awatar PiotrM
    Musisz zmiksować siemię lniane przed "przyrządzeniem". Najlepiej nie robić tego na zapas, ponieważ ziarno zmiksowane to ziarno z aktywnym kompleksem enzymatycznym, więc przechowywanie go w takiej formie powoduje znaczny spadek walorów odżywczych. Zalewając wrzątkiem fajnie napuchnie z powodu dużej ilości błonnika. W takim przypadku tracisz jednak dużą część witamin i zapewne kwasu α-linolenowego. Ja jednak polecam dorzucanie łyżki/2 łyżek do porannych płatków/odżywki, można też dorzucić do wyciśniętego rano soku z pomarańczy.

Dzięki za wyjaśnienie. Bo właśnie słyszałem ,że jak nie jest zmiksowane to nie jest w pełni wykorzystywane.

nie zmiksowane pelni role blonnika tak w skrocie

Ścięgno sarny Awatar PiotrM
    A zmiksowane nie? ;D

Niezmielone czy nienamoczone siemię lniane, jeśli trafi do naszego organizmu, jest zaledwie tylko błonnikiem będąc w praktyce niestrawne. Celowo ewolucja tak ukształtowała nasiona wielu roślin, że niestrawione są przenoszone przez zwierzęta/ludzi, wydalane i w konsekwencji rozprzestrzeniane.
    Zmielone to nie tylko błonnik i tłuszcze ale też przeciwutleniacze, substancje ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej, cholina, minerały itd. Warto więc korzystać z całego dobrodziejstwa nasion lnu zwłaszcza, że cena w stosunku do wartości jest bardzo korzystna.

Przy okazji dodam, że to dostępne w sklepach mielone odtłuszczone to już absolutny bezsens, nie dość, że droższe, to ani dobre jako źródło błonnika - ten jest w otoczce i bez mielenia, to bez składników olejowych które są najbardziej wartościowe w środku. Zostają średnio zdrowe związki cyjanowe (dlatego gorzki smak).

Dokładnie. Kupowanie tego typu produktów mija się z celem.

Nie będę zakładał nowego tematu, bo ten jeszcze całkiem świeży, a tematyka podobna. Czytałem na opakowaniu z ziarnami lnu, że ma on właściwości estrogenne. Czy to odbije się na podlewaniu mnie fatem czy jakichś innych zgubnych skutkach estrogenów?

Ja jadam codziennie 2-3 łyżki i ani mnie nie podlewa, ani tym bardziej nie mam żadnych problemów "estrogenowych", więc Tobie pewnie nic nie będzie. A tak swoją drogą, to jakoś nigdy nie spotkałem się z takimi informacjami na opakowaniu.

"ma działanie estrogenne, nie podawać kobietom w ciąży bla bla bla" coś w tym guście jest napisane.

Znalazłem teraz w googlach jakieś info, że parę lat temu w jakichs badaniach stwierdzono, że "może mieć działanie estrogenne u kobiet", ale niestety nie dokopałem sie do oryginału. Jak już pisałem - jadam i bynajmniej nie "kobiecieję"

a czy zamiast zmielenia nie wystarczy pogryzc spozywajac?

A siemie lniane mielone uzyskane w procesie odtluszczania ma kwasy omega, czy traci?

Zwierzokoks Awatar Adame90000
    Coś pewnie zostaje, ale przecież i tak śmieszną ilość tłuszczu ma na100g takie coś. Dodaje to jako zagęstnik czasami.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów