Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Lacrosse

Zwierzokoks Awatar marty

Post Lacrosse

Czym jest lacrosse?

Jakiś czas temu przeglądając karty amerykańskiego portalu o tematyce sportowej natknąłem się na artykuł o dziwnym sporcie ,który na pierwszy rzut oka wydawał mi się połączeniem wcześniej znanych mi gier zespołowych.
    Po obejrzeniu kilku ogólnie dostępnych filmów instruktażowych zauważyłem elementy zaciągnięte z kilku, jeśli nie kilkunastu gier w tym hokeja, footballu amerykańskiego, piłki nożnej.
    Początkowo lacrosse wydawał mi się sportem o stosunkowo banalnych zasadach: biega kilku gości, podają sobie piłkę jakimś wydziwionym kijem z siatką na motyle i starają się trafić w bramkę do której dostępu broni człowiek ubrany jak freezerman z chłodni z warzywami.
    Po czasie, gdy moja (wciąż nikła) wiedza odnośnie lacrosse nieco wzrosła ,widziałem to już zupełnie inaczej ,aczkolwiek widok bramkarza wciąż budzi lekki uśmiech.
    Lacrosse (co w przekładzie na polski oznacza zakrzywiony kij) jest sportem pochodzenia francuskiego , jednakże dopiero/już w XIX w stała się w Kanadzie sportem narodowym , to właśnie tam zostały ustalone ostateczne zasady.
    Całą historię (a przecież wszyscy lubią uczyć się historii) można znaleźć na odpowiednich stronach internetowych. Nie będzie to szczególnie trudne z racji tego, że lacrosse mimo swojego (dla nas) „egzotycznego charakteru” jest dyscypliną bardzo popularną,choćby Anglii ,Stanach Zjednoczonych ,Czechach ,Niemczech.
    Do Polski z tego co mi wiadomo Lacrosse trafił dzięki studentom z Poznania, którzy w ramach praktyk szkolnych w Czechach mieli przyjemność zetknąć się z z tym sportem. Takim oto sposobem w Polsce ,w Poznaniu powstała pierwsza amatorska drużyna Lacrosse. W chwili obecnej w naszym kraju działają 3 drużyny, nie jest to wiele ale wystarcza by móc rozgrywać spotkania ligowe (nota bene Australia również posiada tylko 3 drużyny)
    Działacze drużyn nieustannie dążą do tego by utworzyć ligę jak i reprezentację narodową. Już dziś polskie kluby mogą się pochwalić kilkoma meczami towarzyskimi( wynikami spotkań niekoniecznie) choćby z drużyną zza Odry Cottbus Cannibals czy warsztatami z prezydentem Europejskiej Federacji Lacrosse, panem Peterem Mundy’em. W dużej mierze, to czy lacrosse stanie się w Polsce sportem powszechnie znanym i rozpoznawalnym zależy od jego promocji , dlatego już dziś pragnę wszystkich zaprosić na pierwszy mecz Reprezentacji Polski w Lacrosse ,który odbędzie się 11 października o godzinie 15:00 na boisku w Parku Picassa przy ulicy Picassa w Warszawie. Wstęp na spotkanie jest wolny od opłat a przeciwnikiem naszej reprezentacji będzie reprezentacja Łotwy.

Jak już wcześniej wspominałem, lacrosse wydaje się mało skomplikowanym sportem jednak już po pierwszych treningach mój punkt widzenia uległ diametralnej zmianie.
    Sama technika posługiwania się kijem ( ) jest już nie lada gratką. Lacrosse jest najszybszą grą zespołową „na dwóch nogach „ czynników ,które determinują poziom zawodnika jest multum. Zawodnicy podają do siebie piłkę będąc w ciągłym biegu ( na ogół sprinty) ubrani w „zbroję” podobną do tych,których używają hokeiści (hełm,rękawice,nałokietniki itp.) i starają się jak najsprawniej przedostać do bramki przeciwnika. Piłka do lacrosse jest ciężką ,twardą, kałczukowopodbną kulą , złapanie jej w locie, przy sporej prędkości jest niezmiernie trudne. Drużyna zdobywa punkt po umieszczeniu piłki w bramce o wymiarach 1,8 m na 1,8 m.

Biegniesz i rzucasz, wydaje się proste – nic bardziej mylnego.
    Lacroose cechuje się ogromną dyscypliną, każdy na boisku ma swoje pole działania i jest odpowiedzialny za zupełnie inną pracę.
    Podobnie jak piłce nożnej mamy napastników, obrońców ,pomocników , którzy współpracują ze sobą na podstawie wcześniej obranych i ustalonych schematów zagrań. Podobnie jak w footballu jest to sport gdzie taktyka i zrozumienie między zawodnikami odgrywa kluczową rolę. Układając/obserwująć taktykę mamy do czynienia ze znanymi schematami choćby z koszykówki przykładowo : gra strefą, wyłączenie poszczególnego zawodnika, zasłony itd. Szczególnie ważna w lacrossie jest linia obrony, to ona wykonuje najcięższą pracę .Zwykło się mawiać,że w lacrossie to obrona wygrywa mecze. Tak jak wszyscy zawodnicy wyposażeni są w kije zakończone siatką tak tylko obrońcy mogą używać tzw longsticków (dłuższe kije) ,które ułatwiają wybicie piłki z siatki napastnika bądź „wyłapania” wysokiego podania. Lacrosse jest sportem kontaktowym ,dopuszczalne są starcia pomiędzy napastnikami a obrońcami , jednakże mają one nieco inny charakter niż np w footballu. Zawodnicy mogą odpychać się używając wyłącznie kija, brak jest brutalnych faulów co czyni lacrosse zdecydowanie mniej kontuzjogennym sportem. Podobnie jak w hokeju, karami za przewinienia są tzw „ karne minuty”
    Każdą kwartę jak i po każdej zdobytej bramce rozpoczyna się tzw face-offem, wytypowani zawodnicy walczą o piłkę za pomocą kijów, nie mogąc przekroczyć ustalonych linii.
    Wykorzystywanych strategii, zasad , sposobów na wygranie spotkania jest bez liku ale w gruncie rzeczy liczy się wyłącznie dobra zabawa. Inna forma lacrosse jest przeznaczona dla kobiet . Charakteryzuje się zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa co pozwala kobietom na grę bez użycia „zbroi”
    Lacrosse jak pisałem jest sportem bardzo dynamicznym, szybkim ,kontaktowym , często również siłowym, dlatego tak jak w przypadku innych dyscyplin także tutaj treningi siłowe i kondycyjne są wręcz sprawą obowiązkową.
    Wadą może być to ,że chcąc być na prawdę dobrym i wszechstronnym zawodnikiem należy la crossowi poświęcić mnóstwo czasu. Kolejnym utrapieniem jest cena i dostępność sprzętu. W Polsce chyba nie znajdziemy sklepu, który może zaopatrzyć drużynę bądź indywidualnego zawodnika w niezbędny ekwipunek. W czasach gdzie w prawie każdym domu mamy podłączenie i dostęp do Internetu nie powinno stanowić to problemu i w rzeczy samej nie stanowi, o ile jest się w stanie pokryć niemały koszt związany ze „ściągnięciem” sprzętu.

Na koniec dodam, że (według mojej subiektywnej opinii) jest to bardzo interesujący i widowiskowy sport, świetna rzecz dla ludzi z nadpobudliwością ruchową i niespożytkowaną energią, rewelacja dla tych, którzy nie mogą patrzeć już na Krzy… reprezentację Polski w piłce nożnej i muszą w jakiś sposób wyładować swoją frustrację, znakomita alternatywa dla tych, którzy lubią sporty kontaktowe acz niekoniecznie nogi w gipsie i podbite oczy (w lacrossie jak w każdym sporcie przytrafiają się kontuzje), idealne wyjście do poznania nowych ,ciekawych ludzi i poczucie atmosfery jaką zapewnia przynależność do drużyny.
    Więcej informacji znajdziecie na stronie http://gromwarszawa.wordpress.com/ oraz http://www.lacrosse.org/the_sport/index.phtml

Lacrosse
    Dziś uda mi się rozkur*ić kosmos!

2. Chcesz spalić tłuszcz?

spalacz tluszczu
    Sztywny Pal Azji Awatar GSPII
    Ja wolę futbol choć lacrose też jest spoko. A nawet bardziej brutalny więc powinien przemawiać do nas bardziej

Sztywny Pal Azji Awatar Ziomal
    Gra w to ktoś z forum?
    74 str. Powrót po 3 latach, cel 250kg w martwym ciągu http://tiny.pl/g4d5k

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów