Strona 67 z 69 PierwszyPierwszy ... 17576566676869 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 991 do 1 005 z 1026

Wątek: NATURALNE sposoby optymalizacji CIAŁA i DUSZY.

Wystarczy ze będziesz się adoptować we własnym tempie. Jeden szybciej drugi wolniej. ja za pierwszym razem 5min w jeziorze a dziewczyna tylko weszła i wyszła. Z każdym wejściem podwyższasz poprzeczke, oczywiście w granicach rozsądku.

Edit: htw dobra robota czasu niewiele żeby czytać to wszystko od a do z, tymbardziej ze czasami trzeba sie wspomóc słownikiem, więc prośba o więcej własnych przemyśleń, uwag pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mgr_mysza ; 10-01-20 o 09:16

Sztywny Pal Azji
    Cytat Zamieszczone przez ememens Zobacz posta
    dodam coś od siebie , bo też mam zawsze zamułkę jesienno zimową jakby SAD jak jest ciemno itp.
    za naradą htw zacząłem wychodzić więcej na "świeże" powietrze nawet bez słońca która bardziej odświeża umysł,mniejszy stres,wcześniej było prawie tylko praca-dom, więc czekam na wiosnę :}

Testuje też okulary luminatte 2 do światłoterapi i co mogę powiedzieć o tych wynalazkach to,że potrafią lekko rozbudzić człowieka , rano szybciej człowiek się rozbudzi, ale jednak nie mają takiego potencjału jak nawet grudniowo/styczniowe słońce, wystarczy że promienie wskoczą do pokoju i człowiek ma lepszy humor

używam też blokery niebieskiego światła uvexy i co zauważyłem że po 1 użyciu po 30 minutach zacząłem się robić mega senny , później ten efekt minął, a testuje 2 tydzień , mam nadzieje że po czasie ureguluję swój sen

jeszcze w planach mam medytację/zimne kąpiele :}
    i mam pytanie do zimnych rano kąpieli/prysznicy
    kiedyś bąknąłeś że się jakoś szykowałeś do zimnych pryszniców/kąpieli, że używasz jakiś mikstur
    czy stosowanie niacyny{która brana naczczo } zwiększa bardzo uczcuie ciepła, ostatnio wziąłem kompleks wit b i mnie rozgrzało przez 30 min , można stosować przed zimnym prysznicem czy bardziej przeszkodzi w docelowym efekcie zimnych kąpieli ? bo wtedy niby szok termiczny powinien być mniejszy i czy to nie przeszkodzi do podniesienia transmiterów dopka, nora itp } :}
    fajne, że eksperymentujesz, te okularki na pewno "coś pomogą, najlepszy sprawdzian jest rano.
    Jak otwierasz oczy bez uczucia ciężkości, ogólnie chce Ci się wstawać bardziej niż leżeć tzn że działają. Badania pokazują, że 30 min z rana wystarczy.Najważniejsza jest powtarzalność (mapę musisz namalować porządnie, żeby później z niej korzystać, jak nie wiesz o czym piszę to mi powiedx to się rozpiszę bardziej)
    Co do samego spania wkleję tutaj fragment książki z podstawową informacją dotyczącą higieny snu:
    https://bit.ly/2FEqxhI

używam też blokery niebieskiego światła uvexy i co zauważyłem że po 1 użyciu po 30 minutach zacząłem się robić mega senny , później ten efekt minął, a testuje 2 tydzień , mam nadzieje że po czasie ureguluję swój sen
    rano ma być jasno, okno otwarte itp, a po zachodzie jak po zachodzie, są żarówki ~2000K, min 1h przed godziną snu powinno być CZARNO (polecam audiobooki). Te uvexy ściągasz w sypialni jak wylądujesz w łóżku . Jeśli masz nadrowżliwość melanopsynową trzymasz się tego scenariusza grudzień/styczeń ultra przesadnie. Od lutego/marca jak światła z rana zaczyna wpadać więcej i częściej możesz zluzować

co do tych pryszniców, jak mgr_mysza pisze swoim tempem.
    Oczywiście jeśli masz jakieś teratogeniczne specyfiki ładuj, ja zostałem przy klasycznym KAJEN
    w mordę rano szczypie ale pod prysznicem później czekam krócej żeby mnie rozpaliło. Opuszczam zimny prysznic jak zimno przestaje mi przeszkadzać jak mnie wali że jest zimno. Jeśli mam czas, wychodzę, wlewam szybko zimną wodę i ładuje się ponownie na ~15 min, wtedy jest najlepszy efekt, po jedzeniu i zimnym prysznicu.
    Jak kima wyjdzie słaba ... kąpiel wyjedzie słaba - przeszywające zimno i chujowe uczucie.
    Jak wszystko się pozazębia stan umysłu jest idealny
    Jeśli masz problemy z poranną kupą w głowie - nie ma nic lepszego.

Cytat Zamieszczone przez mgr_mysza Zobacz posta
    Wystarczy ze będziesz się adoptować we własnym tempie. Jeden szybciej drugi wolniej. ja za pierwszym razem 5 min w jeziorze a dziewczyna tylko weszła i wyszła. Z każdym wejściem podwyższasz poprzeczke, oczywiście w granicach rozsądku.
    dokładnie tak.

Edit: htw dobra robota czasu niewiele żeby czytać to wszystko od a do z, tym bardziej ze czasami trzeba sie wspomóc słownikiem, więc prośba o więcej własnych przemyśleń, uwag pozdrawiam
    cieszę się
    będę się starał dawać coś więcej od siebie w takim razie

notabene masz opcje tłumaczenia całej strony, praktycznie w każdej przeglądarce, dodatkowo polecam:
    https://chrome.google.com/webstore/d...gjllcleb?hl=pl
    Ostatnio edytowane przez htw ; 12-01-20 o 17:09
    correlation doesn't imply causation

Sztywny Pal Azji
    Cytat Zamieszczone przez htw Zobacz posta
    w ramach dawania więcej od siebie wklejam fotki z książki dotyczące higieny snu.

na podstawie
    http://www.publio.pl/dlaczego-spimy-...r,p289992.html
    (format mp3 - do spanie akurat )
    Ostatnio edytowane przez htw ; 12-01-20 o 19:05

Sztywny Pal Azji
    ..
    Ostatnio edytowane przez htw ; 12-01-20 o 19:06

Sztywny Pal Azji
    A Time to Eat and A Time to Exercise

Abstract
    This Perspectives for Progress provide a synopsis for the potential of time-restricted eating
    (TRE) to rescue some of the deleterious effects on circadian biology induced by our modern-day
    lifestyle. We provide novel insights into the comparative and potential complementary effects of
    TRE and exercise training on metabolic health.
    Summary for table of contents: Analogous to exercise training, time-restricted eating may
    rescue some of the deleterious effects on metabolic health induced by our modern-day lifestyle.

Key points

- Our modern lifestyle incorporating round-the-clock access to energy dense food and low
    levels of habitual physical activity, perturbs the circadian clock, increasing the risk for
    metabolic diseases

- Eating over a prolonged period (>12 h/day) may be deleterious for health outcomes in „at
    risk‟ individuals

- Time restricted eating (TRE, in which energy intake is restricted to 8-10 h/day) improves
    markers of metabolic health, but if the recommended quantity and quality of exercise is
    performed, meal timing may be less important
    https://insights.ovid.com/crossref?a...02001000-00003

jak emocje mają wpływ na metabolizm ?
    poniżej odpowiedź, nie odbywa się to pośrednio poprzez zarządce (SCN), okazuje się że zegar wątroby jest atakowany bezpośrednio. Notabene biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia, wątroba
    jest całkiem niezależna od zegara centralnego.

Social stress and glucocorticoids alter PERIOD2 rhythmicity in the liver, but not in the suprachiasmatic nucleus

Highlights

•Chronic social defeat does not affect phase or period of the circadian rhythm.

•Chronic social defeat does not alter PER2 expression in the suprachiasmatic nucleus.

•Chronic social defeat phase shifts PER2 expression in the liver.

•PER2 expression in the liver is altered by corticosterone in vitro.

Circadian (~24 h) rhythms in behavior and physiological functions are under control of an endogenous circadian pacemaker in the suprachiasmatic nucleus (SCN) of the hypothalamus. The SCN directly drives some of these rhythms or serves as a coordinator of peripheral oscillators residing in other tissues and organs. Disruption of the circadian organization may contribute to disease, including stress-related disorders. Previous research indicates that the master clock in the SCN is resistant to stress, although it is unclear whether stress affects rhythmicity in other tissues, possibly mediated by glucocorticoids, released in stressful situations. In the present study, we examined the effect of uncontrollable social defeat stress and glucocorticoid hormones on the central and peripheral clocks, respectively in the SCN and liver. Transgenic PERIOD2::LUCIFERASE knock-in mice were used to assess the rhythm of the clock protein PERIOD2 (PER2) in SCN slices and liver tissue collected after 10 consecutive days of social defeat stress. The rhythmicity of PER2 expression in the SCN was not affected by stress exposure, whereas in the liver the expression showed a delayed phase in defeated compared to non-defeated control mice. In a second experiment, brain slices and liver samples were collected from transgenic mice and exposed to different doses of corticosterone. Corticosterone did not affect PER2 rhythm of the SCN samples, but caused a phase shift in PER2 expression in liver samples. This study confirms earlier findings that the SCN is resistant to stress and shows that clocks in the liver are affected by social stress, which might be due to the direct influence of glucocorticoids released from the adrenal gland.
    i będąc przy wątrobie:

Bmal1 regulates circadian expression of cytochrome P450 3a11 and drug metabolism in mice.

Metabolism is a major defense mechanism of the body against xenobiotic threats. Here we unravel a critical role of Bmal1 for circadian clock-controlled Cyp3a11 expression and xenobiotic metabolism. Bmal1 deficiency decreases the mRNA, protein and microsomal activity of Cyp3a11, and blunts their circadian rhythms in mice. A screen for Cyp3a11 regulators identifies two circadian genes Dbp and Hnf4α as potential regulatory mediators. Cell-based experiments confirm that Dbp and Hnf4α activate Cyp3a11 transcription by their binding to a D-box and a DR1 element in the Cyp3a11 promoter, respectively. Bmal1 binds to the P1 distal promoter to regulate Hnf4α transcriptionally. Cellular regulation of Cyp3a11 by Bmal1 is Dbp- and Hnf4α-dependent. Bmal1 deficiency sensitizes mice to toxicities of drugs such as aconitine and triptolide (and blunts circadian toxicity rhythmicities) due to elevated drug exposure. In summary, Bmal1 connects circadian clock and Cyp3a11 metabolism, thereby impacting drug detoxification as a function of daily time.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31925171

i coś o kolagenie, tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać:

"Collagen provides the body with structure and is our most abundant protein, ensuring the integrity, elasticity and strength of the body's connective tissue," said Professor Kadler
    ruch obrotowy ziemi również to kontroluje.

Beauty sleep could be real, say body clock biologists

Biologists from The University of Manchester have explained for the first time why having a good night's sleep really could prepare us for the rigors of the day ahead.

The study in mice, published in Nature Cell Biology, shows how the body clock mechanism boosts our ability to maintain our bodies when we are most active.
    And because we know the body clock is less precise as we age, the discovery, argues lead author Professor Karl Kadler, may one day help unlock some of the mysteries of aging.
    The discovery throws fascinating light on the body's extracellular matrix -which provides structural and biochemical support to cells in the form of connective tissue such as bone, skin, tendon and cartilage.
    Over half our body weight is matrix, and half of this is collagen—and scientists have long understood it is fully formed by the time we reach the age of 17.
    But now the researchers have discovered there are two types of fibrils—the rope-like structures of collagen that are woven by the cells to form tissues.
    Thicker fibrils measuring about 200 nanometers in diameter—a million million times smaller than a pinhead—are permanent and stay with us throughout our lives, unchanged from the age of 17.
    Cross-sections of different collagen fibrils illustrating the effect of the body clock. Credit: University of Manchester
    But thinner fibrils measuring 50 nanometers, they find, are sacrificial, breaking as we subject the body to the rigors of the day but replenishing when we rest at night.
    The collagen was observed by mass spectrometry and the mouse fibrils were observed using state of the art volumetric electron microscopy—funded by the Wellcome Trust—every four hours over two days.
    When the body clock genes where knocked out in mice, the thin and thick fibrils were amalgamated randomly.
    "Collagen provides the body with structure and is our most abundant protein, ensuring the integrity, elasticity and strength of the body's connective tissue," said Professor Kadler

"It's intuitive to think our matrix should be worn down by wear and tear, but it isn't and now we know why: our body clock makes an element which is sacrificial and can be replenished, protecting the permanent parts of the matrix.

He added: "So if you imagine the bricks in the walls of a room as the permanent part, the paint on the walls could be seen as the sacrificial part which needs to be replenished every so often.

"And just like you need to oil a car and keep its radiator topped up with water, these thin fibrils help maintain the body's matrix."

"Knowing this could have implications on understanding our biology at its most fundamental level. It might, for example, give us some deeper insight into how wounds heal, or how we age.

mapę pewnie masz na myśli że ma być powtarzalność w jednakowym czasie posiłki, ekspozycja na słońce itp ? jakbyś miał czas możesz coś skrobnąć na ten temat
    co do pryszniców to mi chodziło bardziej czy można iść po tych środkach co już rozgrzeją cię przed prysznicem ,a nie po żeby szybciej dojść do siebie
    można używać też zimnych na przemian z ciepłymi czy to raczej bez sensu jest ?

Sztywny Pal Azji
    mapę pewnie masz na myśli że ma być powtarzalność w jednakowym czasie posiłki, ekspozycja na słońce itp ? jakbyś miał czas możesz coś skrobnąć na ten temat
    to tak do końca nie działa ale żebyś zrozumiał podam prostą analogię. Wyobraź sobie, że zapisujesz w ekselu dane. Poszczególne wiersze to dni, w kolumnach masz godziny. Dzień po dniu wpisujesz, kiedy się zrobiło jasno i kiedy ciemno. Ważne nie jak jest na zewnątrz, tylko co rejestruje Twój mózg za pomocą interfejsu czyli oczu.
    Żeby układ hormonalny (podwzgórze - przysadka) mógł odpalić poszczególne elementy, to może być testosteron, kortyzol (wszystkie hormony są dobowe) jest potrzebna informacja. Ta informacja to własnie Twój eksel
    Im precyzyjniejsze odwzorowanie tym lepsze odbicie.

co do pryszniców to mi chodziło bardziej czy można iść po tych środkach co już rozgrzeją cię przed prysznicem ,a nie po żeby szybciej dojść do siebie
    bierz przed.

można używać też zimnych na przemian z ciepłymi czy to raczej bez sensu jest ?
    oczywiście, rano kończ jednak zimnym, na wieczór raczej ciepłym. Oddawanie temperatury - wychładzanie temperatury ciała (jak jest ci ciepło organizm musi zbić temp) jest jednym ze sposobów informowania, że czas do łóżeczka. Czasem widać jak dzieci, które się zazwyczaj opatula solidnie pościelą, wysuwają stopy na zewnątrz - przez głowę i stopy ucieka własnie najwięcej ciepła.

What is the most dangerous drug?

https://www.economist.com/graphic-de...drugdailychart

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Arizona, terapia naświetlania światłem niebieskim światłem porannym może pomóc w procesie gojenia się ran po łagodnym urazowym uszkodzeniu mózgu (wstrząsy mózgu itp) Gojenie przypada na czas snu, więc najprostszym sposobem wzmocnienia procesu regeneracji będzie poranne naświetlanie - wg badań poniżej.

JANUARY 16, 2020
    Blue light can help heal mild traumatic brain injury

Early morning blue light exposure therapy can aid the healing process of people impact by mild traumatic brain injury, according to new research from the University of Arizona.

"Daily exposure to blue wavelength light each morning helps to re-entrain the circadian rhythm so that people get better, more regular sleep. This is likely true for everybody, but we recently demonstrated it in people recovering from mild traumatic brain injury, or mTBI. That improvement in sleep was translated into improvements in cognitive function, reduced daytime sleepiness and actual brain repair," said William D. "Scott" Killgore, psychiatry professor in the College of Medicine—Tucson and lead author on a new study published in the journal Neurobiology of Disease.
    https://medicalxpress.com/news/2020-...in-injury.html
    Ostatnio edytowane przez htw ; 17-01-20 o 16:24

Sztywny Pal Azji
    Badania wykazały, że średnia temperatura ciała człowieka spadła

Podczas przeglądania historycznych danych medycznych z USA z ostatnich stuleci naukowcy zauważyli ciekawy trend. Okazuje się, że średnia temperatura ciała wydaje się spadać. Od początku XIX wieku obniżyła się o 0,6 stopnia Celsjusza.
    https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/b...lowieka-spadla

Morsowanie: dla kogo i dlaczego zimna kąpiel jest dobra

Jest zima, upragniony czas morsów. Na miłośników zanurzania ciała w lodowatej wodzie niektórzy patrzą z niedowierzaniem, a inni z podziwem. Same morsy doskonale się bawią. Czy taka forma rekreacji to dobry pomysł? Odpowiada prof. dr hab. Ewa Ziemann, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, pracownik naukowy AWF Poznań.
    https://dzienniknaukowy.pl/aktualnos...iel-jest-dobra

olej sojowy uderza w podwórze:

America's most widely consumed oil causes genetic changes in the brain

New UC Riverside research shows soybean oil not only leads to obesity and diabetes, but could also affect neurological conditions like autism, Alzheimer's disease, anxiety, and depression.
    https://medicalxpress.com/news/2020-...l-genetic.html

Students with intense smartphone use sleep worse

Smartphones play an important role in students their daily lives. The question is whether this smartphone use is that innocent. New research conducted at Ghent University and University of Antwerp (Belgium) suggest it is not for students' sleep quality. Moreover, previous research showed that students with a reduced sleep quality perform worse at exams.
    https://medicalxpress.com/news/2020-...one-worse.html

dziadkowie, do ruchu:

High levels of physical activity in later life are associated with enhanced markers of mitochondrial metabolism
    https://academic.oup.com/biomedgeron...dFrom=fulltext

do pracowników zmiany nocnej:

simple salivary test could be useful to monitor cortisol levels as an early marker in the prevention or assessment of cancer growth and metastasis.

Night-Time Shift Work and Related Stress Responses: A Study on Security Guards

Abstract: Work-related stress can induce a break in homeostasis by placing demands on the body that are met by the activation of two different systems, the hypothalamic–pituitary–adrenal axis and the sympathetic nervous system. Night-shift work alters the body’s exposure to the natural light–dark schedule and disrupts circadian (daily) rhythms. The greatest effect of night-shift work is the disruption of circadian rhythms. The impact that these disruptions may have on the pathogenesis of many diseases, including cancer, is unknown. This study aims to discover the relationship among three different job activities of security guards and their stress-related responses by evaluating salivary cortisol levels and blood pressure. Methods: Ninety security guards, including night-time workers and night-time and daily-shift workers, were recruited for this study. Each security guard provided two saliva samples before and after three scheduled time points: (i) at 22:00, (ii) at 06:30, and (iii) at 14:00. Results: The results of the study showed a significant alteration in cortisol levels. Night-time shift cortisol levels significantly increased before and after the work shifts. A physiological prevalence of the vagal tone on the cardiocirculatory activity was found during night-shift work. Conclusions: This study indicates that cortisol levels and blood pressure are sensitive markers of biological responses to severe work stress. Shift-change consequences may occur at the end of the night shift when there is a significant increase in the cortisol level and a significant variation in cardiovascular parameters
    https://www.mdpi.com/1660-4601/17/2/562/htm

Sztywny Pal Azji
    dla przypomnienia:

Melatonina i Witamiana D jako podstawowe cząsteczki biorące udział w utrzymaniu mitochondrialnej homeostazy.

DAILY AND SEASONAL MITOCHONDRIAL PROTECTION: UNRAVELING COMMON POSSIBLE MECHANISMS INVOLVING VITAMIN D AND MELATONIN

From an evolutionary point of view, vitamin D and melatonin appeared very early and share functions related to defense mechanisms. In the current clinical setting, vitamin D is exclusively associated with phosphocalcic metabolism. Meanwhile, melatonin has chronobiological effects and influences the sleep-wake cycle. Scientific evidence, however, has identified new actions of both molecules in different physiological and pathological settings. The biosynthetic pathways of vitamin D and melatonin are inversely related relative to sun exposure. A deficiency of these molecules has been associated with the pathogenesis of cardiovascular diseases, including arterial hypertension, neurodegenerative diseases, sleep disorders, kidney diseases, cancer, psychiatric disorders, bone diseases, metabolic syndrome, and diabetes, among others. During aging, the intake and cutaneous synthesis of vitamin D, as well as the endogenous synthesis of melatonin are remarkably depleted, therefore, producing a state characterized by an increase of oxidative stress, inflammation, and mitochondrial dysfunction. Both molecules are involved in the homeostatic functioning of the mitochondria. Given the presence of specific receptors in the organelle, the antagonism of the renin-angiotensin-aldosterone system (RAAS), the decrease of reactive species of oxygen (ROS), in conjunction with modifications in autophagy and apoptosis, anti-inflammatory properties inter alia, mitochondria emerge as the final common target for melatonin and vitamin D. The primary purpose of this review is to elucidate the common molecular mechanisms by which vitamin D and melatonin might share a synergistic effect in the protection of proper mitochondrial functioning.
    https://www.sciencedirect.com/scienc...990?via%3Dihub

i raz jeszcze, melatonina nie odpowiada jedynie za zasypianie, troszkę to bardziej skomplikowane:

Melatonin receptors interactome. MTR1A (MT1)‐ and MTR1B (MT2)‐interacting proteins were identified in 20 different screens and are clustered based on the different identification methods: dark blue for the MYTH, blue for Cter peptide purification, green for the Y2H and brown for the TAP methods. Thick lines correspond to confirmed protein–protein interactions and node colours refer to predicted gene ontology biological function. See text for details. CTER, carboxyl terminus peptide affinity chromatography; MYTH, membrane yeast two‐hybrid; TAP, tandem affinity purification; Y2H, yeast two‐hybrid. Modified from Benleulmi‐Chaachoua et al. (2016), with permission.
    https://bpspubs.onlinelibrary.wiley....1111/bph.13950
    Ostatnio edytowane przez htw ; 20-01-20 o 17:08

Sztywny Pal Azji
    21 January 2020
    Depot-specific UCP1 expression in human white adipose tissue and its association with obesity-related markers

Fig. 1: UCP1 mRNA expression in the visceral adipose tissue (VAT) and subcutaneous adipose tissue (SAT) of normal-weight control (n = 39), nondiabetic obese (n = 41), and diabetic obese groups (n = 22).

Background
    This study investigated depot-specific mRNA expression of uncoupling protein 1 (UCP1) in human white adipose tissue (WAT) and its association with obesity-related markers.

Methods
    We recruited 39 normal-weight, 41 nondiabetic obese, and 22 diabetic obese women. We measured UCP1 mRNA expression in abdominal visceral adipose tissue (VAT) and subcutaneous adipose tissue (SAT), and investigated the associations between UCP1 mRNA expression in VAT and SAT, and obesity-related markers including mRNA expression of leptin, adiponectin, CCAAT-enhancer-binding protein homologous protein (CHOP), and positive regulatory domain-containing protein 16 (PRDM16). We also evaluated UCP1 mRNA expression in differentiated human white adipocytes after treatment with various stressors and metabolic improvement agents in vitro.

Results
    UCP1 mRNA in VAT was significantly higher than in SAT in all groups. UCP1 mRNA in SAT was negatively correlated with BMI, total abdominal fat area, visceral fat area, blood pressure, fasting glucose, insulin, HOMA-IR score, triglyceride, hsCRP, fasting leptin levels, and adipocyte size. UCP1 mRNA in SAT was positively correlated with fasting adiponectin levels. UCP1 mRNA in VAT was negatively correlated with visceral-to-subcutaneous fat ratio (VSR), fasting glucose, and triglyceride levels. In SAT, UCP1 mRNA was negatively correlated with mRNA expression of leptin and CHOP, and positively correlated with mRNA expression of adiponectin. The expression of PRDM16 was positively correlated with UCP1 mRNA in both VAT and SAT. UCP1 mRNA expression in differentiated human white adipocytes was significantly reduced after incubation with thapsigargin, tunicamycin, homocysteine, TNF-α, or IL-β, and significantly increased after incubation with exendin 4, dapagliflozin, and telmisartan.

Conclusions
    This study demonstrated depot-specific mRNA expression of UCP1 and its association with obesity-related markers in human WAT. UCP1 mRNA in human white adipocytes was suppressed by inflammatory agents and enhanced by metabolic improvement agents. UCP1 in human WAT might participate in the pathogenesis of obesity-related metabolic diseases.
    https://www.nature.com/articles/s41366-020-0528-4

o braku UVB:

concentration below <30 nmol/L (or 12 ng/ml) dramatically increases the risk of excess mortality, infections, and many other diseases, and should be avoided whenever possible
    https://www.nature.com/articles/s41430-020-0558-y#Abs1

2020 Jan 17
    Circadian modulation of motivation in mice.

Most living organisms have a circadian timing system adapted to optimize the daily rhythm of exposure to the environment. This circadian system modulates several behavioral and physiological processes, including the response to natural and drug rewards. Food is the most potent natural reward across species. Food-seeking is known to be mediated by dopaminergic and serotonergic transmission in cortico-limbic pathways. In the present work, we show evidence of a circadian modulation of motivation for food reward in young (4-months old) and aged (over 1.5 years old) C57BL/6 mice. Motivation was assayed through the progressive ratio (PR) schedule. Mice under a 12:12 light/dark (LD) cycle exhibited a diurnal rhythm in motivation, becoming more motivated during the night, coincident with their active phase. This rhythm was also evident under constant dark conditions, indicating the endogenous nature of this modulation. However, circadian arrhythmicity induced by chronic exposure to constant light conditions impaired the performance in the task causing low motivation levels. Furthermore, the day/night difference in motivation was also evident even without caloric restriction when using a palatable reward. All these results were found to be unaffected by aging. Taken together, our results indicate that motivation for food reward is regulated in a circadian manner, independent of the nutritional status and the nature of the reward, and that this rhythmic modulation is not affected by aging. These results may contribute to improve treatment related to psychiatric disorders or drugs of abuse, taking into account potential mechanisms of circadian modulation of motivational states.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31958519

manipulacja węglowodanami do przemyślenia ?

21 January 2020
    A Short-Term Ketogenic Diet Impairs Markers of Bone Health in Response to Exercise

Methods: World-class race walkers (25 male, 5 female) completed 3.5-weeks of energy-matched (220 kJ·kg·d−1) high CHO (HCHO; 8.6 g·kg·d−1 CHO, 2.1 g·kg·d−1 protein, 1.2 g·kg·d−1 fat) or LCHF (0.5 g·kg·d−1 CHO, 2.1 g·kg·d−1 protein, 75–80% of energy from fat) diet followed by acute CHO restoration. Serum markers of bone breakdown (cross-linked C-terminal telopeptide of type I collagen, CTX), formation (procollagen 1 N-terminal propeptide, P1NP) and metabolism (osteocalcin, OC) were assessed at rest (fasting and 2 h post meal) and after exercise (0 and 3 h) at Baseline, after the 3.5-week intervention (Adaptation) and after acute CHO feeding (Restoration).

Results: After Adaptation, LCHF increased fasting CTX concentrations above Baseline (p = 0.007, Cohen's d = 0.69), while P1NP (p < 0.001, d = 0.99) and OC (p < 0.001, d = 1.39) levels decreased. Post-exercise, LCHF increased CTX concentrations above Baseline (p = 0.001, d = 1.67) and above HCHO (p < 0.001, d = 0.62), while P1NP (p < 0.001, d = 0.85) and OC concentrations decreased (p < 0.001, d = 0.99) during exercise. Exercise-related area under curve (AUC) for CTX was increased by LCHF after Adaptation (p = 0.001, d = 1.52), with decreases in P1NP (p < 0.001, d = 1.27) and OC (p < 0.001, d = 2.0). CHO restoration recovered post-exercise CTX and CTX exercise-related AUC, while concentrations and exercise-related AUC for P1NP and OC remained suppressed for LCHF (p = 1.000 compared to Adaptation).

Conclusion: Markers of bone modeling/remodeling were impaired after short-term LCHF diet, and only a marker of resorption recovered after acute CHO restoration. Long-term studies of the effects of LCHF on bone health are warranted.
    https://www.frontiersin.org/articles...019.00880/full

Sztywny Pal Azji
    +

szlak odpowiedzi na światło u myszy, OPN3, 480 nm. Opsyna reagująca na światło niebieskie do regulacji funkcji adipocytów - odpowiedź lipolizy, a w szczególności fosforylację lipazy wrażliwej na hormony.

JANUARY 21, 2020
    Adaptive Thermogenesis in Mice Is Enhanced by Opsin 3-Dependent Adipocyte Light Sensing

Highlights

•Adipocytes express encephalopsin (OPN3), a 480 nm blue-light-sensitive opsin

•Mice lacking OPN3 or blue light have diminished thermogenesis during cold exposure

•Loss of OPN3 reduces oxygen consumption and energy expenditure

•White adipocyte OPN3 promotes lipolysis during cold exposure

Summary
    Almost all life forms can detect and decode light information for adaptive advantage. Examples include the visual system, in which photoreceptor signals are processed into virtual images, and the circadian system, in which light entrains a physiological clock. Here we describe a light response pathway in mice that employs encephalopsin (OPN3, a 480 nm, blue-light-responsive opsin) to regulate the function of adipocytes. Germline null and adipocyte-specific conditional null mice show a light- and Opn3-dependent deficit in thermogenesis and become hypothermic upon cold exposure. We show that stimulating mouse adipocytes with blue light enhances the lipolysis response and, in particular, phosphorylation of hormone-sensitive lipase. This response is Opn3 dependent. These data establish a key mechanism in which light-dependent, local regulation of the lipolysis response in white adipocytes regulates energy metabolism.
    https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.12.043

Sztywny Pal Azji
    poprzedni post w PL:

znachorzyca stosowana w akcji, dr Richard Lang z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati prawdopodobnie został niezdrowo napromieniowany, starszy ludzi i szerzy defetyzm.

Słońce lekiem na zespół metaboliczny?

Komórki tłuszczowe (adipocyty) mogą wyczuwać światło słoneczne. Jeśli jest za mało światła o konkretnej długości fali, rośnie ryzyko zespołu metabolicznego. Ponieważ spędzamy sporą część doby w pomieszczeniach, naukowców bardzo to niepokoi.

Przez bardzo długi czas ludzkie ciała ewoluowały w kontakcie ze światłem słonecznym. Rozwinęły się u nas nawet światłoczułe opsyny. Obecnie jednak spędzamy sporą część doby w warunkach sztucznego oświetlenia, co nie zapewnia nam pełnego spektrum światła, jakie uzyskiwalibyśmy ze słońca - opowiada dr Richard Lang z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati.

Lang dodaje, że idea penetracji światła głęboko do tkanek jest bardzo nowa, nawet dla wielu naukowców. Ja i inni odkryliśmy jednak opsyny zlokalizowane w wielu typach tkanek.
    W ramach ostatnich badań naukowcy wystawiali myszy na oddziaływanie niskiej temperatury (ok. 4°C). Wiedzieli, że by się ogrzać, tak jak ludzie gryzonie będą mieć dreszcze i wykorzystają termogenezę bezdrżeniową, czyli proces wytwarzania ciepła w brunatnej tkance tłuszczowej (ang. brown adipose tissue, BAT).
    Pogłębiona analiza wykazała, że proces rozgrzewania jest zaburzony zarówno pod nieobecność genu OPN3 (opsyny-3), jak i niebieskiego światła o długości fali rzędu 480 nanometrów; światło o tej długości stanowi część światła słonecznego, ale w świetle sztucznym występuje tylko w niewielkiej ilości.
    Podczas ekspozycji na światło, OPN3 stymuluje komórki białej tkanki tłuszczowej (ang. white adipose tissue, WAT) do lipolizy i uwalniania kwasów tłuszczowych do krwiobiegu. Są one wykorzystywane przez różne komórki do zasilania swojej aktywności. BAT spala je w procesie oksydacji, by wygenerować ciepło.
    Gdy wyhodowano myszy pozbawione genu OPN3, po umieszczeniu w niskiej temperaturze nie były one w stanie ogrzać się tak skutecznie, jak inne gryzonie. Co jednak zaskakujące, zespół zauważył, że nawet gdy zwierzęta miały prawidłowy gen, nie rozgrzewały się, gdy wystawiano je na oddziaływanie światła pozbawionego niebieskiego spektrum.
    Uzyskane dane skłoniły naukowców do wyciągnięcia wniosku, że światło słoneczne jest niezbędne dla normalnego metabolizmu energii, przynajmniej u myszy. Choć Amerykanie podejrzewają, że podobny światłozależny szlak metaboliczny występuje u ludzi, by to potwierdzić, muszą przeprowadzić serię kolejnych eksperymentów.
    Jeśli adipocytowy szlak światło-OPN3 istnieje także u ludzi, ma to potencjalnie olbrzymie implikacje dla ludzkiego zdrowia. Współczesny tryb życia wystawia nas na oddziaływanie nienaturalnych spektrów światła. Oznacza również ekspozycję na światło nocą, pracę zmianową i zespół nagłej zmiany strefy czasowej, jet-leg; wszystkie z nich mogą skutkować zaburzeniami metabolicznymi. [...] Niewykluczone, że niewystarczająca stymulacja szlaku światło-OPN3 z komórek tłuszczowych stanowi częściowe wytłumaczenie zaburzeń metabolicznych w krajach uprzemysłowionych, gdzie nienaturalne oświetlenie stało się normą.

Lang podkreśla, że jeśli jego podejrzenia się potwierdzą, być może w przyszłości światłoterapia stanie się metodą, za pomocą której będzie się zapobiegać przekształceniu zespołu metabolicznego w cukrzycę. Stan zdrowia publicznego będzie zaś można poprawić, zastępując zwykłe oświetlenie wewnętrzne systemami oświetlania pełnym spektrum.

Najpierw jednak trzeba odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. ile światła słonecznego potrzeba, by wesprzeć zdrowy metabolizm i czy ludziom zmagającym się z otyłością może brakować w adipocytach działającego genu OPN3
    https://kopalniawiedzy.pl/adipocyty-...ard-Lang,31382
    Ostatnio edytowane przez htw ; 22-01-20 o 14:51

Sztywny Pal Azji
    Nowe badanie pokazuje po raz pierwszy, że geny zegara okołodobowego są zaangażowane w gojenie po operacji. Naukowcy wykazali, że leki przeciwzapalne są najskuteczniejsze w promowaniu gojenia pooperacyjnego i powrotu do zdrowia, gdy są przyjmowane w okresach aktywności naszych zegarów biologicznych.

January 22, 2020
    Our biological clock plays crucial role in healing from surgery

If you have just had knee, shoulder or hip surgery, you may want to take anti-inflammatories in the morning or at noon, but not at night. A McGill-led study shows, for the first time, that circadian clock genes are involved in healing from surgery. Indeed, the researchers demonstrated that anti-inflammatory medications are most effective in promoting post-operative healing and recovery when taken during the active periods of our biological clocks.

The study, recently published in Scientific Reports, also suggests that if anti-inflammatories are taken either in the afternoon or at night, during the resting phases of the circadian rhythm, they can severely deter healing and bone repair following surgery. That's because these are the periods when cells known as osteoblasts are rebuilding bone.
    https://www.sciencedaily.com/release...0122100554.htm

Zegar biologiczny kluczem w toksyczność radioterapii

January 13, 2020
    Biological clock is key to reducing heart damage from radiation therapy

A new study suggests that the biological clock is involved in heart toxicity from radiation therapy and could be harnessed as part of a preventive strategy. Findings show that after receiving radiation to the heart, mice with disrupted biological clocks had significantly worse heart function than controls. They also demonstrated that Bmal1 -- a protein that drives 24-hour rhythms in the expression of many genes -- plays an important role in protecting the heart from radiation-related damage.
    https://www.sciencedaily.com/release...0113153304.htm

5HT, L-DOPA ? zapomnij, chodzi o balans

JANUARY 24, 2020
    Imbalance between serotonin and dopamine in social anxiety disorder

The balance between the neurotransmitters serotonin and dopamine may affect whether a person develops social anxiety disorder. Previous research has mainly focused on either the serotonin or the dopamine system individually. Now researchers at Uppsala University have demonstrated the existence of a previously unknown link between the two. The results are published in Molecular Psychiatry.

"We see that there is a different balance between serotonin and dopamine transport in people with social anxiety disorder compared with control subjects. The interaction between serotonin and dopamine transport explained more of the difference between the groups than each carrier individually. This suggests one should not focus exclusively on one signal substance at a time, the balance between different systems may be more important," says Olof Hjorth, Ph.D. student at the Department of Psychology at Uppsala University, Sweden.
    https://medicalxpress.com/news/2020-...l-anxiety.html

Naukowcy wyjaśnili, w jaki sposób stres powoduje błyskawiczne siwienie

Maria Antonina ponoć całkowicie osiwiała w noc przed swoją egzekucją. Anegdoty o siwieniu przez stres powtarza wielu ludzi. Jakie zjawiska miałyby jednak za to odpowiadać? Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ustalili, że przyczyną jest nadmierne pobudzanie komórek macierzystych z mieszków włosowych przez nerwy współczulne, biorące udział w reakcji walcz bądź uciekaj.

Każdy ma do opowiedzenia anegdotę o tym, jak stres wpływa na jego ciało, a zwłaszcza skórę i włosy. Chcieliśmy sprawdzić, czy taki związek istnieje, a jeśli tak, w jaki sposób stres prowadzi do zmian w różnych tkankach. Pigmentacja włosów jest zaś dostępnym i łatwym do śledzenia systemem [...] - opowiada prof. Ya-Chieh Hsu.
    Początkowo naukowcy przypuszczali, że stres powoduje atak immunologiczny na komórki produkujące pigment. Myszy pozbawione komórek odpornościowych nadal wykazywały jednak siwienie, dlatego Amerykanie zwrócili się ku hormonowi stresu - kortyzolowi. Także i w tym przypadku zabrnęli w ślepy zaułek.
    Stres zawsze podnosi poziom kortyzolu w organizmie, dlatego myśleliśmy, że odgrywa on jakąś rolę. Ku naszemu zaskoczeniu, kiedy usunęliśmy nadnercza, [...] pod wpływem stresu włosy myszy nadal siwiały.
    Systematycznie eliminując kolejne opcje, zespół zajął się wreszcie współczulnym układem nerwowym, który odpowiada za reakcję walcz bądź uciekaj (układ ten odpowiada za mobilizację organizmu). Nerwy współczulne rozgałęziają się do mieszków włosowych. Naukowcy odkryli, że stres powoduje, że uwalniają one noradrenalinę, która zostaje wychwycona przez pobliskie komórki macierzyste melanocytów.
    W mieszku włosowym pewne komórki macierzyste stanowią rezerwuar komórek produkujących pigment. Gdy włos odrasta, niektóre z nich przekształcają się w melanocyty.
    Autorzy artykułu z pisma Nature zauważyli, że noradrenalina z nerwów współczulnych sprawia, że komórki macierzyste są nadmiernie aktywowane. Wszystkie przekształcają się w komórki produkujące pigment, przez co magazyn przedwcześnie się opróżnia.
    Gdy rozpoczynaliśmy badanie, domyślałam się, że stres jest zły dla ciała, ale niekorzystny wpływ, jaki zaobserwowaliśmy, przekraczał wszelkie moje wyobrażenia. Po zaledwie paru dniach zostały zużyte wszystkie komórki macierzyste melanocytów. Gdy przepadają, nie da się już regenerować pigmentu. Strata jest permanentna.
    Ustalenia zespołu pokazują skutki uboczne skądinąd ochronnej reakcji. Ostry stres, a zwłaszcza reakcja walcz bądź uciekaj, był tradycyjnie postrzegany jako korzystny dla przeżycia zwierzęcia. W tym jednak przypadku ostry stres powoduje wyczerpanie komórek macierzystych - dodaje dr Bing Zhang.

By połączyć stres z siwieniem, naukowcy zaczęli od reakcji całego organizmu i stopniowo skupiali się na poszczególnych układach, interakcjach komórkowych i ostatecznie na dynamice molekularnej. Proces ten wymagał wykorzystania różnych narzędzi i współpracy multidyscyplinarnej.
    https://kopalniawiedzy.pl/siwienie-s...hieh-Hsu,31397
    Ostatnio edytowane przez htw ; 24-01-20 o 18:47

Sztywny Pal Azji
    22 January 2020
    Regulation and function of extra-SCN circadian oscillators in the brain

Abstract
    Most organisms evolved endogenous, so called circadian clocks as internal timekeeping mechanisms allowing them to adapt to recurring changes in environmental demands brought about by 24‐hour rhythms such as the light‐dark cycle, temperature variations, or changes in humidity. The mammalian circadian clock system is based on cellular oscillators found in all tissues of the body that are organized in a hierarchical fashion. A master pacemaker located in the suprachiasmatic nucleus (SCN) synchronizes peripheral tissue clocks and extra‐SCN oscillators in the brain with each other and with external time. Different time cues (so called Zeitgebers) such as light, food intake, activity, and hormonal signals reset the clock system through the SCN or by direct action at the tissue clock level. While most studies on non‐SCN clocks so far have focused on peripheral tissues, several extra‐SCN central oscillators were characterized in terms of circadian rhythm regulation and output. Some of them are directly innervated by the SCN pacemaker, while others receive indirect input from the SCN via other neural circuits or extra‐brain structures. The specific physiological function of these non‐SCN brain oscillators as well as their role in the regulation of the circadian clock network remains understudied. In this review we summarize our current knowledge about the regulation and function of extra‐SCN circadian oscillators in different brain regions and devise experimental approaches enabling us to unravel the organization of the circadian clock network in the central nervous system.

Olfactory bulb:
    Opuszka węchowa
    Jest to owalny twór na powierzchni podstawy mózgu, tworzy przednią część węchomózgowia. Jądro nerwowe, leżące na dolnej powierzchni płata czołowego i przyjmujące włókna węchowe z receptorów odorantów, którymi są komórki nabłonka węchowego nosa. Jest narządem wstępnie interpretującym bodźce chemiczne – rozpoznającym kategorię zapachu, wyodrębnioną na podstawie struktury cząsteczki odoranta (zobacz: Linda B. Buck i Richard Axel, kodowanie zapachu, Nagroda Nobla z roku 2004).

Funkcje:
    recepcja i percepcja wrażeń węchowych (integracyjna działalność mózgu)
    konsolidacja śladów pamięciowych (nemów)
    współodpowiadanie za dobowy proces czuwania i snu
    regulowanie reakcji neurohormonalnych (wpływa na guz popielaty)
    sterowanie zachowaniami instynktowo-popędowymi (np. instynkt macierzyński, popęd płciowy)
    znajdują się w nim ośrodki związane z regulacją emocji oraz odpowiadające za pobieranie wody i soli mineralnych z przewodu pokarmowego i nerek.

Cerebral cortex
    Kora mózgu

najbardziej zewnętrzna struktura mózgu człowieka i niektórych innych grup kręgowców. Składa się z ciał komórek nerwowych (stanowi więc część istoty szarej układu nerwowego). Pokrywa obie półkule kresomózgowia. Charakteryzuje się warstwową budową. U człowieka i innych dużych ssaków powierzchnia kory jest silnie pofałdowana (pofałdowanie nastąpiło wskutek ewolucyjnego wzrostu liczby neuronów nowej kory w ograniczonej przestrzeni między mózgoczaszką i korą starą).

Funkcje:
    Obszar kory mózgu można bardzo ogólnie podzielić na trzy podstawowe obszary:
    obszar związany z odbieraniem i początkowym przetwarzaniem informacji zmysłowych (m.in. pierwszorzędowa kora czuciowa, pierwszorzędowa kora wzrokowa, pierwszorzędowa kora słuchowa)
    obszar związany z kontrolą czynności ruchowych (kora ruchowa)
    obszary asocjacyjne (m.in. drugo- i trzeciorzędowa kora wzrokowa, drugorzędowa kora czuciowa, kora przedczołowa, obszary związane z funkcjami językowymi: ośrodek Broki, ośrodek Wernickego)
    Większość informacji zmysłowych jest przekazywana od odpowiednich receptorów do kory mózgu poprzez wzgórze. Ośrodki znajdujące się w określonej półkuli mózgu otrzymują informację zmysłową pochodzącą z przeciwnej strony ciała, np. kora czuciowa leżąca w lewej półkuli mózgu otrzymuje informacje od mechanoreceptorów leżących w prawej części ciała.

Hippocampus
    Hipokamp

element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć; nieduża struktura umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia. Hipokamp odgrywa ważną rolę w przenoszeniu (konsolidacji) informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz orientacji przestrzennej. Stwierdzono doświadczalnie, że uszkodzenie hipokampu w znacznym stopniu upośledza u zwierząt zdolności uczenia się. Człowiek i inne ssaki posiadają dwa hipokampy, po jednym na każdą połowę mózgu.

Funkcje:
    Hipokamp pozwala na przetwarzanie informacji z pamięci krótkotrwałej. Jeśli wydają się istotne są przenoszone do pamięci długotrwałej. Pozwala to na uczenie się, poszerzanie wiedzy lub tworzenie wspomnień. Hipokamp odpowiada również za orientację w terenie, czyli sprawia, że pamiętamy np. drogę do pracy, szkoły lub sklepu.

Duży wpływ na poznanie hipokampu miał przypadek pacjenta Henrego Molaisena. Ze względu na długotrwałą, nieskuteczną walkę z padaczką, postanowiono wykonać na nim zabieg neurochirurgiczny, polegający na wycięciu części mózgowia odpowiadającej za napady choroby.

Wydawało się, że operacja przebiegła pomyślnie, lecz podczas zabiegu wycięto również kawałek hipokampu. Pacjent po operacji był sprawny, a poziom inteligencji nie zmienił się. Jednak nie był w stanie przywołać żadnych wspomnień z przeszłości. Nie były również tworzone nowe wspomnienia.

Pacjent podczas prowadzenia rozmowy mógł zapomnieć, z kim rozmawia po chwilowym odwróceniu uwagi od rozmówcy. Przypadek Henrego Molaisena potwierdził ważną rolę hipokampu w ludzkim organizmie.

3. Uszkodzenie hipokampu - przyczyny
    Na uszkodzenie hipokampu wpływ może mieć kilka czynników. Ryzyko uszkodzenia może wystąpić na skutek urazów, infekcji lub niedokrwienia. Hipoamp może zostać uszkodzony w wyniku długotrwałego, silnego stresu.

Napięcie jakiego doświadczamy przy silnym stresie, sprawia, że nasz organizm produkuje związki chemiczne, takie jak m.in. kortyzol, który przyczynia się do uszkadzania struktury mózgowej. Na uszkodzenie hipokampu wpływ może mieć także padaczka, schizofrenia lub choroba Alzheimera.

Cerebellum
    Móżdżek
    główna część tyłomózgowia wszystkich kręgowców. Choć zazwyczaj mniejszy od kresomózgowia, u niektórych zwierząt takich jak mrukowate może osiągać te same rozmiary bądź być nawet większy[1]. U ludzi odgrywa ważną rolę w kontroli motorycznej, może też uczestniczyć w funkcjach poznawczych takich jak uwaga czy język, jak też w regulacji odczuwania strachu i przyjemności[2], jednak jego funkcje związane z ruchem zostały najlepiej ustalone. Ludzki móżdżek nie inicjuje ruchu, ale uczestniczy w jego koordynacji, zapewnia precyzję i odpowiedni czas wykonywania ruchu. Otrzymuje informacje wejściowe z narządów zmysłów przez rdzeń kręgowy i z innych części mózgu oraz integruje je, umożliwiając precyzyjnie zgraną aktywność ruchową[3]. Uszkodzenie móżdżku wywołuje u człowieka zaburzenia ruchów precyzyjnych, równowagi, postawy i uczenia się ruchów[3].

Nucleus accumbens
    jądro półleżące

Jedno z jąder podstawnych mózgu. Składa się przede wszystkim ze średnich neuronów kolczystych wykazujących ekspresję receptorów dopaminergicznych.
    Jądro półleżące jest częścią układu nagrody człowieka, głównego systemu motywującego zachowanie. Równocześnie układ ten stanowi podstawę biologiczną takich zjawisk jak natręctwa i uzależnienia.
    Farmakologiczne zahamowanie aktywności neuronów jądra półleżącego wywołuje utratę zdolności odczuwania przyjemności (anhedonia).
    U osób cierpiących na fobię społeczną stwierdzono spadek wrażliwości receptorów postsynaptycznych jądra półleżącego na dopaminę. Dlatego uważa się, że uczucie zadowolenia odczuwane podczas stosunków płciowych, spożywania słodyczy, słuchania muzyki czy picia alkoholu ma związek ze wzrostem poziomu dopaminy w tym jądrze.

Funkcje:
    Wiemy już, że głównymi zadaniami jądra półleżącego jest kontrola motywacji, uczucia przyjemności i satysfakcji oraz stymulowanie nas do działania. Obszar ten pełni jednak bardzo ważną rolę także w innych procesach:

Pomaga planować zadania. Dzięki temu, że jądro to jest połączone z korą mózgową, pomaga nam ono ustalać cele i planować drogę do ich osiągnięcia.
    Ułatwia ocenę sytuacji. Jądro półleżące jest połączone z pamięcią emocjonalną. Dlatego też pomaga analizować daną sytuację i podjąć decyzje dotyczące ewentualnych zmian. To właśnie ten obszar się uaktywnia, kiedy zastanawiasz się, czy warto dążyć dalej do ustalonego wcześniej celu, czy też lepiej zmienić nieco kurs albo przesunąć termin wykonania jakiegoś zadania.
    Pomaga uczyć się i łączyć nowe informacje z tymi już przyswojonymi. Nauka zawsze idzie w parze z motywacją. Tak naprawdę najszybciej uczymy się, gdy przyswajaniu nowych informacji towarzyszą pozytywne emocje.
    Pozwala odczuwać przyjemność z seksu i jedzenia. Jak wiemy, uczucie przyjemności nie jest kontrolowane tylko i wyłącznie przez omawiany obszar mózgu. Stanowi on jednak kluczowy element na drodze neuroprzekaźników, w tym dopaminy, która ma ścisły związek z odczuwaniem przyjemności i radości, ale też z kreowaniem uzależnienia.
    https://pieknoumyslu.com/jadro-polle...-przyjemnosci/

VTA
    Pole brzuszne nakrywki

Układ nagrody, ośrodek nagrody, ośrodek przyjemności – zbiór struktur mózgowych związanych z motywacją i kontrolą zachowania. Ewolucyjnie, mechanizm ten wykształcił się, aby zwiększać prawdopodobieństwo zachowań potencjalnie korzystnych dla organizmu. U naczelnych (a być może też u filogenetycznie niższych zwierząt) subiektywne odczuwanie przyjemności wynika z jego pobudzenia. Układ nagrody aktywowany jest w sytuacjach zaspokajania popędów (pożywienie, zachowania seksualne), a także w trakcie wykonywania innych (niepopędowych) czynności ocenianych jako przyjemne[1]. Wiele substancji psychoaktywnych (alkohol, opiaty, amfetamina) – mogących powodować uzależnienia – wiąże się z jego aktywacją. Szczury laboratoryjne mogące kontrolować elektryczną stymulację tego ośrodka (na przykład przez naciśnięcie dźwigni w swojej klatce) koncentrują się na tej czynności, całkowicie zaniedbując odżywianie.

Amygdala
    Ciało migdałowate

Ze wszystkich struktur systemu nerwowego ciało migdałowate jest najintensywniej związane z reakcjami emocjonalnymi na pojawiające się bodźce. Z uwagi na występowanie bezpośrednich połączeń tej części układu limbicznego z autonomicznym układem nerwowym, jak również z odpowiednimi strukturami korowymi i pnia mózgu (niezbędnymi do pojawienia się uczucia lęku), organizm potrafi zareagować w sytuacjach zagrożenia gotowością do walki lub ucieczki.
    https://neuroexpert.org/wiki/cialo-migdalowate/

Arcuate Nucleus
    jądro łukowate

bierze udział w regulacji zachowań związanych z pobieraniem pokarmu. Odbiera ono z rdzenia przedłużonego informacje o zawartości żołądka i jelit. Jego komórki są też wrażliwe na stężenie glukozy i innych substancji odżywczych we krwi. Posiadają również receptory hormonów peptydowych, których stężenia zmieniają się w zależności od zawartości substancji odżywczych we krwi. Przykładami tych hormonów są grelina i leptyna. Grelina wytwarzana jest przez żołądek w tempie tym szybszym, im więcej czasu upłynęło od ostatniego posiłku. Wiążąc się z receptorami jądra łukowatego, prowadzi do pobudzania zachowań związanych z poszukiwaniem pokarmu. Leptyna wydzielana jest przez adipocyty – komórki tłuszczowe – i wywiera odwrotny skutek.
    https://neuroexpert.org/wiki/podwzgorze/

VMH
    jadro brzuszno-przyśrodkowe

w skrócie kontroluje uczucie sytości.

SCN
    jądro nadskrzyżowaniowe

główny zegar biologiczny.

w jaki sposób SCN komunikuje się z resztą (daje info o czasie) i na jakie bodźce są szczególnie czułe poszczególne obszary:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31965726

Weight loss and health improvements with Mediterranean, fasting & Paleo diets

There were some weight loss and health benefits for overweight adults who followed the Mediterranean, Intermittent Fasting and Paleo diets, though adherence to the diets dropped off considerably during the one-year study, new University of Otago research shows.
    https://www.sciencedaily.com/release...0123170721.htm

02 Jan 2020
    A pilot study on the effects of DHA/EPA-enriched phospholipids on aerobic and anaerobic exercises in mice†

The beneficial effects of nonpolar DHA/EPA in triacylglycerol (TG) and ethyl ester (EE) forms as well as terrestrial phospholipids on physical fatigue have been widely reported. However, the results involving the effects were inconsistent, and the reason might be that the differences in physical fatigue induced by aerobic and anaerobic exercises were usually ignored. In addition, it has been reported the significant improvement of DHA/EPA esterified to phospholipids (DHA/EPA-PLs) on many fields but not physical fatigue. Therefore, the effects of DHA/EPA-PLs on physical fatigue induced by aerobic and anaerobic exercises were evaluated and compared with those of L-carnitine and astaxanthin using swimming and running exhaustion tests in mice, respectively. The results indicated that DHA/EPA-PLs and L-carnitine have significant effects on the performance of aerobic exercise, while astaxanthin had remarkable effects on the performance of anaerobic exercise. The possible underlying mechanisms indicated that DHA/EPA-PLs significantly promoted the carbohydrate and lipid metabolism as well as the mitochondrial respiratory chain and tricarboxylic acid cycle in muscles. The study presented a potential novel candidate or targeted dietary patterns for alleviating physical fatigue.
    https://pubs.rsc.org/en/content/arti...A#!divAbstract

i na koniec - mitochondria zostały odnalezione poza wnętrzem komórki - otóż we krwi

Researchers at the Montpellier Cancer Research Institute (IRCM) have discovered a new component in blood that has never been detected there before. Mitochondria are normally found inside cells, but the team has now discovered them floating around on their own in the bloodstream.

Microscope images of the structures containing fully-functioning mitochondria, which were discovered in the bloodstream for the first time
    https://newatlas.com/biology/unexpec...ed-bloodstream

+

w PL:

Wydawałoby się, że krew jest dogłębnie poznanym płynem ustrojowym. Okazuje się jednak, że nawet i ona ujawnia od czasu do czasu pewne tajemnice. Ostatnio francuscy naukowcy opisali jej nowy składnik, element występujący w stanie fizjologicznym.

Mitochondria są organellami występującymi w większości komórek eukariotycznych. Są nazywane centrami energetycznymi, bo to w nich w wyniku oddychania komórkowego powstaje większość adenozynotrofosforanu (ATP). Mitochondria mają własny genom (mtDNA); mtDNA jest przekazywany w linii żeńskiej.
    Naukowcy z INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale) podkreślają, że niekiedy mitochondria są obserwowane pozakomórkowo w postaci fragmentów enkapsulowanych w pęcherzykach - egzosomach. Oprócz tego w pewnych bardzo specyficznych warunkach płytki są w stanie uwalniać mitochondria do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Zespół Alaina R. Thierry'ego zrewolucjonizował wiedzę nt. tej organelli, ujawniając, że w krwiobiegu występują całe funkcjonalne zewnątrzkomórkowe mitochondria.
    Autorzy artykułu z FASEB Journal posłużyli się wcześniejszymi badaniami, w których wykazano, że osocze zdrowych ludzi zawiera do 50 tys. razy więcej mitochondrialnego niż jądrowego DNA. Akademicy dywagowali, że by było to możliwe, mtDNA musi być chronione przez strukturę o wystarczającej stabilności. By ją zidentyfikować, zbadano osocze ok. 100 osób.
    Analiza ujawniła, że w krwiobiegu występują bardzo stabilne struktury zawierające pełny genom mitochondrialny. Francuzi badali ich wielkość oraz integralność mtDNA. Oglądali je także pod mikroskopem. Testy wykazały, że to funkcjonalne mitochondria (ich liczba wynosiła do 3,7 mln na ml osocza).
    Gdy uwzględni się liczbę zewnątrzkomórkowych mitochondriów we krwi, rodzi się pytanie, czemu tego odkrycia nie dokonano wcześniej? Thierry zdaje się sugerować, że chodzi o metody, które wykorzystywał jego zespół.
    Na czym polega rola zewnątrzkomórkowych mitochondriów? Francuzi uważają, że kluczem jest budowa mtDNA, która przypomina DNA bakteryjne. Jak tłumaczą, podobieństwo to może oznaczać zdolność wywoływania odpowiedzi immunologicznej bądź zapalnej. Naukowcy podejrzewają, że krążące mitochondria biorą udział w wielu fizjologicznych i/lub patologicznych procesach, wymagających komunikacji między komórkami.
    Odkrycie Francuzów może się również przyczynić do poprawy diagnostyki, monitoringu i leczenia pewnych chorób. Obecnie akademicy skupiają się na ocenie przydatności zewnątrzkomórkowych mitochondriów jako biomarkerów w diagnostyce prenatalnej i onkologicznej.
    https://kopalniawiedzy.pl/krew-osocz...-Thierry,31412

Sztywny Pal Azji
    JANUARY 27, 2020
    Could depression be linked to cellular metabolism?

EPFL researchers have discovered a compound that stimulates brain-cell metabolism and reduces signs of depression in mice. The next step will be to test their findings on humans.

Chronic stress can be a major cause of depression. The exact mechanism of how that works isn't clear, but the missing link could be found in the metabolic processes of brain cells. Recent studies have shown that stress depletes the brain's energy reserves—paving the way for depression to take hold. That implies the disorder could be treated by reversing the process and stimulating the brain's metabolism. Neurobiologists at EPFL tested this theory on lab mice, and found that giving stressed mice a supplement containing acetyl-L-carnitine—a compound known to stimulate cellular metabolism—reduces the symptoms of depression. The scientists' findings have just been published in in eLife.

Acetyl-L-carnitine is naturally found in our bodies and can be purchased as a food supplement. It stimulates the activity of mitochondria, which are our cells' powerhouses.
    https://medicalxpress.com/news/2020-...etabolism.html

Uprawnienia umieszczania postów