Hej, poszukuje jakichś badań o negatywnych skutkach przyjmowania dużej ilości białka(+3-4g). Ostatnimi czasy zagłębiam się w tematy rekompozycji i znalazłem kilka publikacji na ten temat. Ta na przykład z 2015 roku mówi o wpływie białka podawanego w wysokiej ilości(>4g) na kompozycję ciała wytrenowanych ludzi:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4617900/
Problem w tym, że przyjęło się ogólnie, iż wszystko powyżej 3g/kg masy ciała lub 35% kaloryczności diety, negatywnie wpływa na nasze ciało np nerki czy rzekome "zakwaszenie organizmu". Rozmawiałem jednak z jedną osobą na ten temat i gość zdziwiony spytał mnie, "co ma białko do nerek?". Po dalszej rozmowie mówił, iż w jego rękach były dwie publikacje na ten temat i nie ma absolutnie żadnego dowodu na szkodliwość białka, nawet w dużej ilości przez dłuższy czas(jedno badanie było prowadzone dwa badania - nie mam do niego linku).
Chciałbym coś takiego zacząć praktykować, a jeśli będzie skuteczne - też jakoś promować, ale chciałbym wcześniej sprawdzić bezpieczeństwo tej metody. Czy jest ktoś tutaj powiedzieć mi coś więcej na ten temat? Badania? Informacje?