Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 26

Wątek: Wpływ długotrwałej adaptacji do diety bardzo niskowęglowodanowej

Wpływ długotrwałej adaptacji do diety bardzo niskowęglowodanowej

W swoim artykule "Korzyści z bycia w stanie ketozy cz. 2" (1) odniosłem się do badania FASTER (Fat Adapted Substrate use in Trained Elite Runners). Podkreśliłem wtedy, że na podstawie tej próby niezbędne będą korekty w książkach do fizjologii wysiłku fizycznego. Właśnie ukazała się publikacja prezentująca wyniki tego badania (2).

W tym wpisie przedstawię najciekawsze obserwacje, jakie poczyniono. Przypomnę, że badanie zostało przeprowadzone z udziałem wytrenowanych sportowców (biegaczy ultra i zawodników triathlonu startujących na dystansie Ironman), stosujących diety nisko- i wysokowęglowodanowe.

Sportowcy na diecie niskowęglowodanowej (LC) dostarczali 70% energii z tłuszczów i 10% energii z węglowodanów. Sportowcy na diecie wysokowęglowodanowej (HC) dostarczali 59% energii z węglowodanów i 25% energii z tłuszczów. Względna ilość białka w grupie LC były nieznacznie wyższa (19% vs. 14%).

W porównaniu do sportowców na diecie HC u sportowców na diecie LC odnotowano:

1) Dwukrotnie wyższe szczytowe tempo spalania tłuszczu podczas testu stopniowanego

Wcześniej w książkach do fizjologii wysiłku fizycznego można było spotkać się z przekonaniem, że wysoko wytrenowani sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe spalają podczas wysiłku nie więcej niż 1 g tłuszczu/min. Średnia dla sportowców na diecie LC w omawianym badaniu wynosiła 1,54 g tłuszczu/min.

2) Większe wykorzystanie tłuszczu przy wysiłkach o wyższej intensywności

3) Dwukrotnie wyższy udział tłuszcz w pokrywaniu wydatków energetycznych podczas biegu o submaksymalnej intensywności, trwającego 180 minut (88% vs. 56%)

i tutaj jest coś naprawdę ciekawego :-)

4) Brak różnic w stężeniu glikogenu mięśniowego przed wysiłkiem, utylizacji glikogenu mięśniowego podczas wysiłku i tempie jego resyntezy podczas fazy wypoczynku po wysiłku

Mimo sześciokrotnie niższego spożycia węglowodanów (82 g vs. 486 g/dzień) sportowcy na diecie LC mieli takie samo stężenie glikogenu mięśniowego przed wysiłkiem testowym jak sportowcy na diecie HC. Dla jasności sportowcy na diecie LC nie mieli "ładowania węglowodanów" w dniach poprzedzających wysiłek testowy. W fazie wypoczynku po wysiłku spożywali minimalne ilości węglowodanów, znacznie mniejsze niż sportowcy na diecie HC (4 g vs. 43 g) i większe ilości tłuszczu (31 g vs. 14 g) a mimo to ich tempo resyntezy glikogenu mięśniowego (przy pomiarach 2 godziny po wysiłku) nie różniło się w porównaniu do sportowców na diecie HC.

Wcześniej Phinney i wsp. (3) (współautor omawianego badania) w często cytowanym badaniu z udziałem kolarzy zaobserwował, że przestrzeganie diety LC po 4 tygodniach doprowadziło do zmniejszenia spoczynkowego stężenia glikogenu mięśniowego o połowę i czterokrotnego zmniejszenia zużycia glikogenu mięśniowego podczas wysiłku. Omawiane badanie różni się jednak istotnie od wspomnianego badania z udziałem kolarzy – spożycie węglowodanów w omawianej próbie było znacznie wyższe (82 g vs. 10 g/dzień). Jednocześnie okres adaptacji do diety LC trwał znacznie dłużej (w przypadku niektórych uczestników nawet 36 miesięcy – średnia dla całej grupy 20 miesięcy).

W grupie LC odnotowano dwukrotnie wyższe stężenie mleczanu i glicerolu po wysiłku oraz szybkie obniżenie stężeń tych substratów w dalszej części fazy wypoczynku po wysiłku, co mogło mieć związek z brakiem różnic w tempie resyntezy glikogenu mięśniowego.

5) Trzykrotnie wyższe stężenie ciał ketonowych podczas wysiłku i fazy wypoczynku po wysiłku

Stężenie ciał ketonowych ulegało stopniowemu wzrostowi podczas wysiłku testowego i osiągnęło najwyższe stężenie 30 minut po wysiłku, co obserwowano również we wcześniejszych badaniach – efekt Courtice–Douglasa.

Wyniki powyższego badania należy uznać za intrygujące. Z tego względu przedstawiłem je z dużym entuzjazmem. Podkreślę jednak, że w mojej opinii diety bardzo niskowęglowodanowe ketogenne (VLCKD) zdecydowanie nie stanowią najlepszego wyboru dla każdego :-)

1) http://180rekompozycja.pl/korzysci-z...ie-ketozy-cz-2
    2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26892521
    3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6865776
    Interesuje Cię współpraca indywidualna?

Chcesz zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, zwiększyć masę mięśniową oraz poprawić aspekty zdrowotne?

Napisz do mnie: lukasz.kowalski@180rekompozycja.pl

Opinie: http://180rekompozycja.pl/opinie

Konto FB: https://www.facebook.com/180rekompozycja

2. Chcesz spalić tłuszcz?

spalacz tluszczu
    Sztywny Pal Azji
    Thx !

Sezonowiec
    Witam, zaciekawił mnie twój artykuł na facebook’u w którym przytaczasz to badanie : . The 8 Week Effects of Very Low Carbohydrate Dieting vs Very Low Carbohydrate Dieting with Refeed on Body Composition. NSCA National Conference, Orlando, FL.

Mam pytanie czy jest gdzieś w sieci dostęp do pełnej wersji tego badania?

Badania opisane w artykule podważają sens stosowania protokołów CKD jako optymalnych w kontekście wyników sportowych bądź sylwetkowych, ciekawi mnie dokładny skład posiłków podczas fazy LC, podczas ładowań jak i również czas ładowań.

I tak np. ładowania na CKD polecane przez Lyle McDonald’a trwają do 48h gdzie po takim czasie jest raczej pewne że wybije to organizm ze stanu ketozy i nie skupiają się na rytmie dobowym podczas gdy protokoły Kiefera zalecają krótsze ładowania 5-6 h uwzględniając rytm dobowy(sam Lyle przyznał w podcast’cie z twojego funpage’a że te ładowania muszą być krótsze- do 5h w przypadku większości ludzi)Tu dalej rodzą się pytania czy w dzisiejszym świecie rytm dobowy ma znaczenie czy jest tak zaburzony że można go pominąć w kontekście diety.

Sztywny Pal Azji
    CKD i inne "diety" z ładowaniem opierają sie na innej zasadzie.
    W badaniu była dieta zaspokajająca wszystkie potrzeby energetyczne organizmu, wiec była energia na uzupełnienie straconego glikogenu.
    CKD zakłada deficyt kaloryczny, czyli stan w którym występuje zużycie zapasów energetycznych, a potem poprzez ładowanie - ich uzupełnienie razem z superkompensacja.

Badanie które przytoczył LukaszK pokazuje że nie trzeba dostarczać dużo węgli by nie mieć braków glikogenu. Liczy się energia a nie jej źródła, organizm sobie dalej poradzi.

Sztywny Pal Azji
    Imho rozregulowany rytm = rozregulowane hormony, brak podarzdku w hormonach = kaszana. Później czyta się rozmaite przypadki na forum a na mnie działa to a na mnie tamto, ludzie nie ogarnięci czytają i ślepo kopiuja i generują nowe posty o podobnej treści i tak w koło.
    Jeśli chodzi o sam rytm dobowy to jego kalibracja odbywa się samoczynnie, nic nie trzeba suplementowac, kupować i robić dziwnych rzeczy . Zacznij patrzeć na swoje oko jak na zegarek. A zegarek kalibruje słońce i tyle. Słońce to nie tylko witamina D , poczytaj, o aninowkasach aromatycznych. Imho można myśleć o makro jak hormony są na miejscu plus mamy w miarę poukładane mikro. W dzisiejszym nowoczesnym świecie każdy sra i oblewa ciepłym moczem sprawy podstawowe i później jest lament.

Sezonowiec
    Cytat Zamieszczone przez malcerzv4 Zobacz posta
    CKD i inne "diety" z ładowaniem opierają sie na innej zasadzie.
    W badaniu była dieta zaspokajająca wszystkie potrzeby energetyczne organizmu, wiec była energia na uzupełnienie straconego glikogenu.
    CKD zakłada deficyt kaloryczny, czyli stan w którym występuje zużycie zapasów energetycznych, a potem poprzez ładowanie - ich uzupełnienie razem z superkompensacja.

Badanie które przytoczył LukaszK pokazuje że nie trzeba dostarczać dużo węgli by nie mieć braków glikogenu. Liczy się energia a nie jej źródła, organizm sobie dalej poradzi.
    Przyznam że po cichu liczyłem na twoje 3 grosze Masz może abstrakt albo pełną wersję tego badania ? Jak odnióśł byś się do słów Lyle'a z podcast'a zamieszczonego przez łukasza który mówi że na krótkie ładowanie najlepsze są węgle, odnosi się do tego w kontekscie podniesienia poziomu leptyny po byciu na ujemnych kaloriach przez jakiś okres.

Cytat Zamieszczone przez htw Zobacz posta
    Imho rozregulowany rytm = rozregulowane hormony, brak podarzdku w hormonach = kaszana. Później czyta się rozmaite przypadki na forum a na mnie działa to a na mnie tamto, ludzie nie ogarnięci czytają i ślepo kopiuja i generują nowe posty o podobnej treści i tak w koło.
    Jeśli chodzi o sam rytm dobowy to jego kalibracja odbywa się samoczynnie, nic nie trzeba suplementowac, kupować i robić dziwnych rzeczy . Zacznij patrzeć na swoje oko jak na zegarek. A zegarek kalibruje słońce i tyle. Słońce to nie tylko witamina D , poczytaj, o aninowkasach aromatycznych. Imho można myśleć o makro jak hormony są na miejscu plus mamy w miarę poukładane mikro. W dzisiejszym nowoczesnym świecie każdy sra i oblewa ciepłym moczem sprawy podstawowe i później jest lament.
    No zgadza się, osobiście też uważam że rytm dobowy ma znaczenie.

Pełna treść artykułu:
    http://www.metabolismjournal.com/art...334-0/fulltext

Przy bardzo niskiej podaży węglowodanów (poniżej 30 g/d) i/lub krótkiej adaptacji do low-carb efektywna resynteza glikogenu mięśniowego według dostępnych dowodów nie jest możliwa. Powyższe badanie nie podważa sensu stosowania "ładowań węglowodanów" w kontekście poprawiania wyników sylwetkowych - wpływ żywienia na skład ciała nie był rozpatrywany w tej próbie.

W podcaście do jakiego się odniosłem Lyle podkreśla, że krótkie ładowania (5 godz. - 1 dzień) prawdopodobnie mają znikomy wpływ na tempo metabolizmu. Nie uważa, że większość ludzi powinna stosować właśnie krótkie ładowania.

Kluczowy wpływ na rytm okołodobwy ma ekspozycja na światło. W swoim ostatnim wpisie na FB zamieściłem linki do ciekawych materiałów na ten temat.
    Ostatnio edytowane przez LukaszK ; 08-06-16 o 20:47

Chcesz zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, zwiększyć masę mięśniową oraz poprawić aspekty zdrowotne?

Cytat Zamieszczone przez LukaszK Zobacz posta
    ...

Kluczowy wpływ na rytm okołodobwy ma ekspozycja na światło. W swoim ostatnim wpisie na FB zamieściłem linki do ciekawych materiałów na ten temat.
    Czytałem i testuje na sobie apke Twilight

Twilight fajna sprawa. Jak coś się robi na tel przed zasnieciem to fajna zamułka łapie po chwili i lepiej się zasypia.
    -25% NA ZAMÓWIENIE BULKPOWDERS - http://referme.to/LNir1ao

Sztywny Pal Azji
    Łukasz, a mógłbyś napisać więcej o suplementach ciał ketonowych, o których piszesz w arcie "Korzyści w bycia w stanie ketozy cz.2".
    Można je gdzieś w pl nabyć?
    MCT i leucyna też przyśpiasza/zwieksza produkcje ketonów?

12. Wybierz suplementy dla siebie

Sztywny Pal Azji
    Cytat Zamieszczone przez malcerzv4 Zobacz posta
    Łukasz, a mógłbyś napisać więcej o suplementach ciał ketonowych, o których piszesz w arcie "Korzyści w bycia w stanie ketozy cz.2".
    Można je gdzieś w pl nabyć?
    MCT i leucyna też przyśpiasza/zwieksza produkcje ketonów?
    z informacji które posiadam przyspiesza. Po cholrę kupować i suplementować jak można wyprodukować ?

Cytat Zamieszczone przez draqo Zobacz posta
    Twilight fajna sprawa. Jak coś się robi na tel przed zasnieciem to fajna zamułka łapie po chwili i lepiej się zasypia.
    Dokładnie, do PC polecam f.lux

Pełna treść artykułu:
    http://www.metabolismjournal.com/art...334-0/fulltext

Dokładnie tak. Do najbardziej korzystej pory kapieli słonecznych polecane jest światło przed południpwe (ze względu na pełne spektrum)
    A w linku odpowiedź na pytanie dlaczego np świeczki są relaksujące:

https://fluxometer.com/rainbow/#!id=lights/candle

notabene warto sobie poklikać (mając na uwadze, że światło niebieskie i zielone jest odpowiedzialne za pobudkę)

warto się również zainteresować tematem i poczytać np blog neurochirurga Jack Kruse - specjalistę od tych spraw.
    Ostatnio edytowane przez htw ; 09-06-16 o 11:21

Malcerz u nas nie można kupić suplementów ciał ketonowych. W tej chwili zdaje się jedynie firma Prototype Nutrition ma w swojej ofercie suplementy ciał ketonowych:
    http://prototypenutrition.com/products.html

Olej MCT pozwala skutecznie zwiększać stężenie ciał ketonowych, nawet przy znacznym spożyciu węglowodanów. Nie spotkałem się natomiast z przekonującymi dowodami (w postaci badań stosowanych, czy chociażby anegdot), że przyjmowanie leucyny przyczynia się do znacznego wzrostu stężenia ciał ketonowych.
    Ostatnio edytowane przez LukaszK ; 10-06-16 o 17:30

Sztywny Pal Azji
    Cytat Zamieszczone przez OlekL Zobacz posta
    Tak. W zasadzie to na pierwszy rzut oka można powiedzieć że facet jest nawiedzony i tyle ale jak zaczyna się go słuchać i szukać alternatywnych źródeł (doniesień ze świata nauki ) wszystko się układa w całość. Światło jest nie doceniane a żywienie prze reklamowane.
    Ostatnio edytowane przez htw ; 11-06-16 o 21:15

Sztywny Pal Azji
    Olej MCT pozwala skutecznie zwiększać stężenie ciał ketonowych, nawet przy znacznym spożyciu węglowodanów. Nie spotkałem się natomiast z przekonującymi dowodami (w postaci badań stosowanych, czy chociażby anegdot), że przyjmowanie leucyny przyczynia się do znacznego wzrostu stężenia ciał ketonowych.
    Przypomniałem sobie gdzie wyczytałem o wpływie MCT i Leucyna na ketony.
    http://potreningu.pl/articles/1496/c...ka-ciekawostek
    Twój art
    "Jednocześnie rozważa się możliwość zwiększenia stężenia ciał ketonowych we krwi w inny sposób niż stosowanie klasycznej diety ketogennej, np.: poprzez podaż oleju MCT, oleju kokosowego, aminokwasów ketogennych (m.in. leucyny)"

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów