Strona 1 z 44 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 653

Wątek: [ART] Testosteron, prolaktyna, zdrowie, libido, erekcja [PART 2]

[ART] Testosteron, prolaktyna, zdrowie, libido, erekcja [PART 2]

W tym odcinku napiszę kilka słów o prolaktynie, uzupełnię temat testosteronu i, co może wydawać się zaskakujące, napiszę kilka słów o hormonie wzrostu w kontekście zaburzeń potencji i libido.

Prolaktyna

Pierwszy temat to prolaktyna – hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Ciężko znaleźć informacje o roli prolaktyny w organizmie mężczyzny, prócz krótkich wzmianek, że powoduje odczuwanie satysfakcji seksualnej po osiągnięciu orgazmu. Istnieją jednak badania, które dość dobrze opisuję te funkcje. Zbyt niski poziom prolaktyny (poniżej 5 ng/ml) może powodować zespół metaboliczny, niepokój, zaburzenia erekcji spowodowane rozszerzeniem światła naczyń krwionośnych, przedwczesny wytrysk, zmniejszenie jakości nasienia i zmniejszenie poziomu androgenów. Także długotrwałe farmakologiczne zbijanie poziomu prolaktyny do wartości bliskich 0 nie jest zbyt rozsądną praktyką.

Prolaktyna a libido

Zbyt wysoki poziom prolaktyny negatywnie wpływa na libido. W praktyce oznacza to, że czujemy się jak zaraz po stosunku i nie mamy ochoty na igraszki z partnerką. Dodatkowo długotrwale podwyższona prolaktyna może prowadzić do powstania ginekomastii i osteoperozy.

Kiedy prolaktyna jest za wysoka, dlaczego i jakie są korzyści z jej zbicia?

Górna norma poziomu prolaktyny u mężczyzn wynosi 15 ng/ml. Przy czym badanie musi odbywać się bezwzględnie na czczo, po 2-3 dniach abstynencji seksualnej, najlepiej przed badaniem usiąść w laboratorium i nie stresując się odpocząć 10-15 minut. Zbyt wysoki poziom prolaktyny nazywany jest hiperprolaktynemią. Rozróżnia się hiperprolaktynemie czynnościową i spowodowaną gruczolakami przysadki. Hiperprolaktynemia czynnościowa to podwyższony poziom prolaktyny spowodowany różnymi czynnikami, wykluczając gruczolaki. Czynniki te to np. długotrwały stres, przebycie zabiegu chirurgicznego, wysiłek fizyczny, spożycie posiłku. Podwyższony poziom prolaktyny obserwuje się także w fazie REM snu. Gruczolaki przysadki to guzy, które wydzielają duże ilości prolaktyny. Zazwyczaj są to małe guzki, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli jednak guz jest duży, leczenie operacyjne jest wymagane. Duże guzy przysadki mogą powodować problemy ze wzrokiem, ze względu na bliskość nerwu wzrokowego. Jeśli guz jest zbyt duży i nacieka na nerw wzrokowy, operacja może nie być możliwa. Podawanie leków zbijających poziom prolaktyny hamuje rozrost guza. Podstawowym badaniem, które pozwala na wykluczenie gruczolaka jest badanie poziomu prolaktyny przed i po podaniu metoklopramidu. Jest to substancja, która powoduje wzrost wydzielania prolaktyny. W zależności od tego, jak duży będzie wzrost, ocenia się czy istnieje prawdopodobieństwo istnienia guza i kieruje się na dalsze badania. Zazwyczaj jest to już rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
    Zbicie poziomu prolaktyny w przypadku hiperprolaktynemi skutkuje znacznym wzrostem libido i możliwości seksualnych, głównie w kontekście częstotliwości stosunku.

Leki zbijające prolaktynę

Najpopularniejszą substancją stosowaną w leczeniu hiperprolaktynemii jest bromokryptyna (bromergon, bromocorn). Jest ona agonistą receptorów dopaminergicznych, więc wpływa także na nasze samopoczucie. Hamuje także wydzielanie hormonu wzrostu, ale nie do niebezpiecznie niskich wartości. Wpływa także na podwyższenie wrażliwości insulinowej i jest często stosowana w cukrzycy. Niestety ma wiele skutków ubocznych. Dużo osób odczuwa nudności, przekrwienie błony śluzowej nosa (zatkany nos), hipotonię ortostatyczną (zawroty głowy przy nagłej zmianie pozycji, np. podczas szybkiego wstawania z łóżka) itp. Spożywanie alkoholu zwiększa skutki uboczne leku, więc zaleca się abstynencje. Dawkowanie zaczyna się od bardzo małych ilości i stopniowo zwiększa. Jedna tabletka bromergonu ma 2,5 mg bromokryptyny. Często zaczyna się od 1/4 tabletki po kolacji, po tygodniu zwiększa do 1/2, a jeśli powoduje to duże problemy, to wraca na kolejny tydzień do 1/4 i po tygodniu ponawia podejście do 1/2. W momencie, kiedy dotrze się do 1 tabletki na noc i nie powoduje to problemów, warto dodać jakąś część rano lub w okolicach obiadu. Okres półtrwania bromokryptyny to około 12h, stąd konieczność podzielenia dawki na 2. W przypadku brania tylko 1 dawki przed snem, następnego wieczoru działanie leku będzie osłabione, a wtedy najbardziej go potrzebujemy Ze względu na skutki uboczne, branie leku krótko przed stosunkiem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Istnieją oczywiście inne leki, które zbijają poziom prolaktyny i są bardziej wybiórcze, a więc powodują mniej skutków ubocznych. Są to np. Dostinex lub Cabaser. Stosuje się je dużo rzadziej (np. raz w tygodniu). Są one jednak jest droższe i słabiej przebadane, niż bromokryptyna. Jak pokazują badania, działanie Pramipexolu na zbicie prolaktyny jest bardzo krótkotrwałe, więc nadaje się on raczej na wrzucenie krótko przed stosunkiem. Nie widzę szczerze mówiąc większego sensu w stosowaniu tej substancji, biorąc pod uwagę skutki uboczne i fakt, że inne leki dostępne na rynku mają dużo lepsze działanie.

Prolaktyna a inne hormony

Prolaktyna jest najsilniej skorelowana z dopaminą. Wysoki poziom dopaminy hamuje wydzielanie prolaktyny. Wysoka prolaktyna wpływa zaś na supresje wydzielania gonadotropin, a pośrednio również na testosteron. Wysoki poziom estrogenów wpływa na zwiększenie wydzielania prolaktyny.
    W przypadku hiperprolaktynemii połączonej z niskim poziomem testosteronu, samo podanie leków zmniejszających poziom prolaktyny nie wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu. Badania pokazują jednak, że w przypadku osób z gruczolakami przysadki (nawet tymi minimalnymi, milimetrowymi i mniejszymi) istnieje sposób na przywrócenie prawidłowego poziomu testosteronu. Trzymiesięczna terapia klomifenem, stosowana równolegle z podawaniem bromokryptyny, długotrwale zwiększa poziom testosteronu. Długotrwale, tzn. po odstawieniu klomifenu. Leczenie bromokryptyną musi być kontynuowane.

Testosteron – uzupełnienie

Chciałem jeszcze uzupełnić informacje o testosteronie i wyjaśnić czym jest testosteron całkowity, SHBG, testosteron wolny i czemu badać testosteron całkowity.
    Okres półtrwania testosteronu to około 3h. Jego wydzielanie w naszym organizmie następuje pulsacyjnie. Z tego względu w naszym organizmie występuje mechanizm bufora w postaci SHBG (a preparaty testosteronu zawierają estry, z których testosteron uwalniany jest stopniowo). SHBG to białko, które wiąże testosteron, tworząc jego nieaktywną formę. Jeśli poziom wolnego (niezwiązanego z żadnym białkiem) testosteronu spada, z SHBG uwalniane są cząsteczki testosteronu, tworząc testosteron wolny. Badanie testosteronu całkowitego „zlicza” cząsteczki wolne oraz cząsteczki związane z białkami. Czemu więc nie badać testosteronu wolnego? Nie ma on zbyt dużej wartości diagnostycznej badany solo w godzinach porannych. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy ktoś ma zbyt niski poziom testosteronu. Badanie wykonywane jest rano, kiedy poziom testosteronu jest najwyższy. Zapotrzebowanie organizmu na testosteron jest wysokie (szczególnie, jeśli niski poziom występuje od dawna), więc nie jest on wiązany z SHBG. Testosteron wolny wychodzi w normie, pacjent wychodzi z laboratorium, a po kilku godzinach cały testosteron wolny został wykorzystany. Z SHBG nie ma już związanego testosteronu, który może być użyty, więc zaczynają się problemy. Wniosek: testosteron wolny można zbadać jako ciekawostkę, zawsze w zestawie z całkowitym. Inaczej wartość diagnostyczna jest zerowa.

Pod poprzednim tematem padło pytanie o minusy zbyt wysokiego testosteronu. Artykułów jest masa, ale wszystkie opisują problemy u kobiet, najczęściej w okresie menopauzy. Szukając informacji o problemach w przypadku mężczyzn, znalazłem tylko badanie na jakichś królikach albo świnkach morskich (oczywiście samcach), którym podawane były kosmiczne ilości testosteronu i wpływały negatywnie na układ krwionośny. Jeśli autor pytania ma jakieś inne wiadomości, to chętnie wysłucham

Hormon wzrostu

Na koniec temat ekstra – hormon wzrostu. Nie chciałem o nim pisać, bo problemy z tym związane są bardzo rzadkie, ale historia jednego z użytkowników forum mnie przekonała.
    Akromegalia to choroba związana ze zbyt wysokim poziomem hormonu wzrostu po zakończeniu okresu wzrastania kości. U dzieci dużo łatwiej jest zdiagnozować zbyt wysoki poziom GH, bo powoduje gigantyzm. W przypadku dorosłych mężczyzn zaś, akromegalie diagnozuje się zazwyczaj dopiero kiedy spowodowana jest przez bardzo duży guz przysadki. Choroba jest dość rzadka, w Polsce leczy się na nią jedynie około 2 000 osób, ale specjaliści podejrzewają, że osób chorych jest dużo więcej. Ciężko jednak zdiagnozować tą chorobę.

Mogłoby się zdawać, że wysoki poziom hormonu wzrostu jest pożądany. Niestety długotrwale tak nie jest – powoduje to dużo objawów i skraca życie nawet o 10 lat, a nieleczone pewnie jeszcze bardziej. Prócz wpływu hormonu wzrostu na wzrost tkanki mięśniowej rosną także inne narządy, jak np. stopy, dłonie, nos, żuchwa, język, śledziona, wątroba, czy serce. To właśnie przerost serca – kardiomegalia – jest najgroźniejszym objawem. Akromegalia związana jest także ze zwiększeniem potliwości, nadciśnieniem, zwiększeniem owłosienia ciała, bólami głowy, bólami stawów, cukrzycą, obniżonym libido, testosteronem i problemami z nerkami.

Akromegalia spowodowana jest guzami przysadki. Guzy te najczęściej wydzielają także prolaktynę, ale w mniejszych ilościach. Badaniem, które potwierdza obecność guza jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa głowy. Istnieją jednak badania, które wskazują są nieco tańsze w wykonaniu. Samo badanie stężenia hormonu wzrostu jest niemiarodajne ze względu na wysokie różnice wydzielania GH w ciągu dnia. Należałoby przeprowadzić badanie profilu dobowego GH. Bardziej miarodajnym badaniem jest jednak zbadania poziomu IGF-1. Istnieje także badanie, które polega na badaniu poziomu GH przed i po podaniu porcji glukozy. Jeśli poziom GH po nie spadnie do bardzo niskiego poziomu, to należy przeprowadzić badanie radiologiczne.

To chyba tyle - póki co nie mam tematów na ewentualne PART 3, ale jeśli doczytam jeszcze coś ciekawego lub na forum pojawi się znowu dużo pytań o jakiś nieopisany wątek, to nie wykluczam, że coś dopiszę

2. Szukasz odpowiedniej odżywki?

Padło jeszcze pytanie jak wyglądała moja historia. Trafiałem od lekarza do lekarza, w pewnym momencie już chcieli wysłać mnie do psychologa, aż w końcu dotarłem do ogarniającej pani doktor pani doktor zobaczyła wyniki, wiedziała jaki powinien być poziom hormonów w moim przypadku, co jest za nisko, a co za wysoko (mimo, że wszystko mieściło się w widełkach z lab). Od razu dostałem bromergon, duże dawki vit. E, zastrzyki z beta-hcg i jakieś inne witaminki. Na beta-hcg libido super, codziennie poranne erekcje itp. ale niestety po odstawieniu beta-hcg problem powrócił po około 2 tygodniach. Niestety zaleceniem lekarza było poczekać 2 mies od odstawienia, żeby układ hormonalny się ustabilizował i sprawdzić jak będzie po tym czasie. Nic się nie poprawiło, więc dostałem 50 mg ed klomifenu przez miesiąc, biorąc jednocześnie przez ten cały czas bromergon. Po odstawieniu klomifenu efekt pozostał - nie taki jak podczas samego leczenia, ale jest w porządku. Później znalazłem badanie, które potwierdza ten efekt na większej grupie osób.

Jak dostanę z roboty prywatne ubezpieczenie zdrowotne (wrzesień-październik), to mam zamiar pomęczyć endokrynologa o skierowanie na MRI przysadki, żeby upewnić się, że nic złego się tam nie dzieje.
    Ostatnio edytowane przez HiddenFace ; 04-05-14 o 22:01

Gitarka, dobry art
    When tyranny becomes a law,
    rebellion becomes a duty.

Sezonowiec
    "Zbyt niski poziom prolaktyny (poniżej 5 ng/ml) może powodować zespół metaboliczny, niepokój, zaburzenia erekcji spowodowane rozszerzeniem światła naczyń krwionośnych, przedwczesny wytrysk, zmniejszenie jakości nasienia i zmniejszenie poziomu androgenów."

Skąd ta informacja ?

Cytat Zamieszczone przez HiddenFace Zobacz posta
    Padło jeszcze pytanie jak wyglądała moja historia. Trafiałem od lekarza do lekarza, w pewnym momencie już chcieli wysłać mnie do psychologa, aż w końcu dotarłem do ogarniającej pani doktor pani doktor zobaczyła wyniki, wiedziała jaki powinien być poziom hormonów w moim przypadku, co jest za nisko, a co za wysoko (mimo, że wszystko mieściło się w widełkach z lab). Od razu dostałem bromergon, duże dawki vit. E, zastrzyki z beta-hcg i jakieś inne witaminki. Na beta-hcg libido super, codziennie poranne erekcje itp. ale niestety po odstawieniu beta-hcg problem powrócił po około 2 tygodniach. Niestety zaleceniem lekarza było poczekać 2 mies od odstawienia, żeby układ hormonalny się ustabilizował i sprawdzić jak będzie po tym czasie. Nic się nie poprawiło, więc dostałem 50 mg ed klomifenu przez miesiąc, biorąc jednocześnie przez ten cały czas bromergon. Po odstawieniu klomifenu efekt pozostał - nie taki jak podczas samego leczenia, ale jest w porządku. Później znalazłem badanie, które potwierdza ten efekt na większej grupie osób.

Jak dostanę z roboty prywatne ubezpieczenie zdrowotne (wrzesień-październik), to mam zamiar pomęczyć endokrynologa o skierowanie na MRI przysadki, żeby upewnić się, że nic złego się tam nie dzieje.

Możesz napisać jakie miałeś wyniki badań?

Sztywny Pal Azji Awatar Siła
    HiddenFace: dobra robota! Mała uwaga - w akromegalii poziom testosteronu spada na skutek obiżenia LH w wyniku ucisku przedniego płata przysadki przez guz. Niewiem czy dobrze zrozumiałem, że sugerujesz że sam nadmiar GH może wywołać spadek teścia?

Co do nadmiaru prolaktyny - jeżeli guz wydziela ten hormon, norma jest przekroczona znacznie. W przypadku wątpliwości robi się test z metoklopramidem który różnicuje z czego wynika nadmiar (w przypadku nieznacznego przekroczenia normy nie ma wartości diagnostycznej). Dopiero badanie histopatologiczne ocenia ze 100% dokładnością jakie hormony wydzielał guz.

dzięki, cieszę się, że się podoba

@Alex
    Ciekawe są te wnioski, nie?
    źródła:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2619414
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7554710
    Trzeba zwrócić uwagę na metodykę badań - wnioski niekoniecznie są 1:1 powiązane z farmakologicznym zbijaniem poziomu prolki i przyczyna tych zaburzeń może leżeć zupełnie gdzie indziej, a hipoprolaktynemia może być po prostu jednym z wielu objawów. Na pewno badania te nie wykazują związku przyczynowo skutkowego. Ale napisałem w artykule w ten sposób, bo wiele osób uważa, że prolaktyna w organizmie mężczyzny nie jest potrzebna i można ją bezpiecznie zbić do zera. To jedna z przesłanek, że lepiej tego nie robić

@rejli
    Prolka za wysoko, dolna granica teścia całkowitego, teść wolny w normie, LH nisko, ale w normie, podobnie FSH. TSH ok, estro ok, kortyzol w normie, ale nisko.

@Siła
    Nie miałem na myśli, że sam nadmiar GH powoduje spadek teścia. Dobrze, że wyjaśniłeś o tym ucisku, bo szczerze mówiąc nie wiedziałem. Temat akromegalii jest dość pobieżnie poruszony, głównie, żeby zasygnalizować istnienie choroby i zwiększyć świadomość, że tu też może leżeć przyczyna problemu. Jak masz ochotę coś dodać, to zapraszam

Od dłuższego czasu mam bardzo obnizony nastrój, problemy z koncentrację, czuje się jak by moje IQ spadło o połowę i cały czas chce mi się spać. Praca mało wymagająca mogę spać ile zechcę (freelancing) więc napewno to nie jest kwestia niewyspania. Zrobiłem dużo badań łącznie z tarczycą (usg, przeciwciała itd itp) wszystko w normach. Endokrynolog zalecił mi test po tabletce jako punkt zaczepienia.

Badanie godzina
    10.30 3,04 ng/ml 2,10 — 17,70
    11.20 69,80 ng/ml
    Wzrost ponad 20 krotny.
    Dwa tygodnie wcześniej miałem mierzoną samą prolaktynę i było 8,42ng/ml (o godzinie 9 rano). Nie wiem czy godzina ma znaczenie.

Urolog mówi o rezonansie głowy, endokrynolog coś o hiper..czynnościowej ale po szczegóły zaprasza do psychiatry
    Ostatnio edytowane przez Janek123 ; 15-05-14 o 14:11

Sezonowiec
    Cytat Zamieszczone przez Janek123 Zobacz posta
    Od dłuższego czasu mam bardzo obnizony nastrój, problemy z koncentrację, czuje się jak by moje IQ spadło o połowę i cały czas chce mi się spać. Praca mało wymagająca mogę spać ile zechcę (freelancing) więc napewno to nie jest kwestia niewyspania. Zrobiłem dużo badań łącznie z tarczycą (usg, przeciwciała itd itp) wszystko w normach. Endokrynolog zalecił mi test po tabletce jako punkt zaczepienia.

Badanie godzina
    10.30 3,04 ng/ml 2,10 — 17,70
    11.20 69,80 ng/ml
    Wzrost ponad 20 krotny.
    Dwa tygodnie wcześniej miałem mierzoną samą prolaktynę i było 8,42ng/ml (o godzinie 9 rano). Nie wiem czy godzina ma znaczenie.

Urolog mówi o rezonansie głowy, endokrynolog coś o hiper..czynnościowej ale po szczegóły zaprasza do psychiatry

To jest badanie prolaktyny ? Jeśli to tak to co Ci lekarze pierdolą przecież w badaniu porannym prolaktynę masz w porządku. Hiperprolaktynemię czynnościową stwierdza się tylko wtedy gdy prolaktynę w badaniu masz przekroczoną i dopiero wtedy należy wykonać test z metoklopramidem.
    Ostatnio edytowane przez Alex ; 15-05-14 o 16:43

Wikipedia : "O hiperprolaktynemii mówimy kiedy stężenie prolaktyny jest wyższe niż 20 ng/ml u kobiet i 15 ng/ml u mężczyzn. Hiperprolaktynemię czynnościową rozpoznaje się po teście z metoklopramidem: po podaniu 10 mg metoklopramidu powinien nastąpić 2-5 krotny wzrost stężenia PRL." Na różnych forach jest wiele przykładów gdzie pierwsza jest w normie po obciążeniu jest 20x30x większa. Ale sam niewiem...muszę się jeszcze skonsultować z innym endo.

Sezonowiec
    Cytat Zamieszczone przez Janek123 Zobacz posta
    Wikipedia : "O hiperprolaktynemii mówimy kiedy stężenie prolaktyny jest wyższe niż 20 ng/ml u kobiet i 15 ng/ml u mężczyzn. Hiperprolaktynemię czynnościową rozpoznaje się po teście z metoklopramidem: po podaniu 10 mg metoklopramidu powinien nastąpić 2-5 krotny wzrost stężenia PRL." Na różnych forach jest wiele przykładów gdzie pierwsza jest w normie po obciążeniu jest 20x30x większa. Ale sam niewiem...muszę się jeszcze skonsultować z innym endo.

No stary jak dostajesz lek, który Ci podwyższa prolaktynę to jak organizm ma zareagować ?
    Ostatnio edytowane przez Alex ; 15-05-14 o 19:56

Powinien podnieść maksymalnie 5x prolaktyne od stanu wyjściowego...
    Ostatnio edytowane przez Janek123 ; 15-05-14 o 20:36

@Janek123, nie masz co się martwić tą prolaktyną. Dziwne, że w ogóle dostałeś skierowanie na takie badania. Nie widziałem żadnych norm po podaniu mtc dla osób bez hiperprolaktynemii, ale u osób z hiperprolaktynemią czynnościową wynik po mtc praktycznie zawsze jest ponad 150, a u osób z guzami nawet w tysiącach.

Pozostałe wyniki ok? Najbardziej na samopoczucie wpływa testosteron i właśnie prolaktyna. To, że testosteron jest w widełkach, to nie znaczy, że poziom jest odpowiedni dla Twojego wieku.
    Nie odpisuje na PW związane z hormonami - pisać w odpowiednich tematach w dziale Zdrowie.

Cytat Zamieszczone przez HiddenFace Zobacz posta
    Pozostałe wyniki ok? Najbardziej na samopoczucie wpływa testosteron i właśnie prolaktyna. To, że testosteron jest w widełkach, to nie znaczy, że poziom jest odpowiedni dla Twojego wieku.
    Teść wygląda tak i na pewno jest w porządku bo taka jest opinia lekarzy (2xendo, urolog). Wiek 29l.
    Testosteron 21 (10,2-41,2) nmol/l
    Free testosteron 13,8 (8,9-42,5) pg/ml
    SHGB 11 (20-70) nmol
    Ostatnio edytowane przez Janek123 ; 15-05-14 o 21:23

Sezonowiec
    Janek123, nie masz żadnej hiperprolaktynemi jeśli chcesz to za jakiś czas powtórz samą prolaktynę i napisz wynik, ale ja bym se nie zawracał tym głowy

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów