Na dzień dzisiejszy moja ulubiona zupa-krem. Jest z nią trochę zabawy ale warto!
Jak tylko mam w jakiś weekend trochę więcej czasu to zawsze ją sobie przygotowuję.
Wielki gar, starcza na 2-3 dni dla dwóch osób.

Czas przygotowania: ok 1 godziny
Składniki

1,5 litra bulionu drobiowego
220g czerwonej soczewicy
1 cebula
4 ząbki czosnku
2 marchewki
1 jabłko
1 ziemniak
papryczka chili
cytryna
natka pietruszki
oliwa z oliwek
łyżeczka mielonego kminku
łyżeczka mielonej kolendry
pół łyżeczki kurkumy
ćwiartka łyżeczki mielonego cynamonu
2 szczypty mielonego kardamonu
1 łyżka startego imbiru

Przygotowanie

Soczewicę dokładnie opłukujemy, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy do namoczenia na 30 minut aby dobrze napęczniała. Przyprawy: kminek, kolendrę, cynamon, kurkumę i kardamon mieszamy razem i odstawiamy.
Na patelni lub w rondlu podgrzewamy oliwę z oliwek po czym dodajemy starty imbir, pokrojoną w drobną kostkę cebulę, czosnek (2 ząbki posiekane w płatki, 2 wyduszone), oraz oczyszczoną z pestek i drobno posiekaną 1 łyżeczkę!! papryczki chili. Smażymy wszystko ok. 1-2 minut dokładnie mieszając, po czym dodajemy skomponowaną wcześniej mieszankę przypraw (jeśli na patelni zrobi się za sucho, możemy wlać odrobinę buliony) i smażymy ok. 1 minuty. Zawartość patelni wrzucamy do garnka z gorącym bulionem, dodajemy soczewicę, pokrojoną w plastry marchew oraz jabłko (obrane i oczyszczone) i ziemniaka (oba pokrojone w kostkę). Doprowadzamy zupę do zagotowania, po czym zmniejszamy ogień i gotujemy 25 minut.
Po tym czasie dodajemy szczyptę soli oraz sok z połowy cytryny. Odmierzamy połowę zawartości garnka (ok. 3 szklanek) i miksujemy w osobnym naczyniu aż otrzymamy postać gęstego puree, po czym wlewamy je z powrotem do garnka z zupą, mieszamy i podajemy w misce udekorowanej pietruszką.

Przepis pochodzi z mojego bloga: Fitness Food Life Style Blog