Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 22

Wątek: Dr. Gregory Ellis’s Ultimate Diet Secrets

 1. #1

  Arrow Dr. Gregory Ellis’s Ultimate Diet Secrets


  Cała książka w formacie PDF: http://spider.noxis.net/pub/fit/Dr.Ebook.pdf


  Wywiad Mike Mahler

  z Dr.Gregory Ellisem autorem książki” “Ultimate diet Secrets”  Męczy cię już zastanawianie się, która dieta działa? Jest tyle sprzecznych informacji, że każdy poważnie uprawiający sport może dostać szału. Niskowęglowodanowe, wysokowęglowodanowe, niskobiałkowe i wysokobiałkowe. Lista możliwości nie ma końca. Które z tych informacji mają naukowe potwierdzenie? Oto pytania, które zadawał sobie jakiś czas temu dr. Greg Ellis – i postanowił nauczyć się czytać naukowe prace mogące prowadzić do prawdy. Miejcie na uwadze, że dr. Ellis nie jest kanapowym ekspertem – jest w niesamowitej formie. W wieku 55 lat waży 196 funtów (ok. 89kg), jego poziom tkanki tłuszczowej wynosi 5,5% i potrafi przejść 8 mil z 40funtową kamizelką-obciązeniem. Miałem okazję porozmawiać z nim o odżywianiu i suplementacji.

  MM: Pracujesz obecnie z jakimś sportowcem?

  DE: Właściwie nie. Pracuje z paroma, np z mistrzem Brazylijskiego Jiu-Jitsu Stevem Maxwellem, jednak zdecydowaną większość czasu pracuję z naprawdę chorymi ludźmi.

  MM: Jakie jest twoje wykształcenie?

  DE: Akademickie, jestem doktorem (PH.D degree) Temple University School of Medicine’s Department of Physiology (wydział fizjologii). Mam także certyfikat specjalisty ds odżywiania American College of Nutrition.
  MM: W jakiej jesteś obecnie formie?

  DE: 55 lat, 89kg, 5.5% tkanki tłuszczowej. Moim ulubionym sposobem poważnego spalania kalorii jest noszenie 40 funtowej (18kg) kamizelki-obciążenie i spacerowanie w ten sposób 8 mil dziennie. Próbowałem 80 funtowej ale mało mnie to nie zabiło. Więc zostałem przy regularnie stosowanych 40 funtach To mnie tak nie forsuje.

  MM: Wiem, że jesteś zwolennikiem niskowęglowodanowej diety. Jak odkryłeś jej zalety?

  DE: Zacząłem razem z początkiem ćwiczeń siłowych, gdy miałem 9 lat. Moi rodzice rozwiedli się gdy miałem 12 i wtedy bardzo utyłem. We wczesnych latach 50-tych korzystałem głównie z magazynów dla kulturystów. W tamtym czasie wciąż istniał związek między ogólnym ruchem kultury fizycznej, ćwiczeń i dietą.

  MM: Czyli, że ludzie chcieli być zdrowi, silni i atrakcyjni?

  DE: Tak, ludzie byli oczytani – było to zanim nastąpiła era sterydów, rozdzielając kierunki rozwoju. Nie zmienia to faktu, że dobrze się bawiłem próbując ułożyć puzzle powodów nadwagi. Stosowałem różne diety i programy treningowe, ale nie zadziałały Katowałem brzuch po 2 godziny i oczywiście nie uzyskałem sześciopaka. Zrozumiałem jednak, że to droga do nikąd, więc postanowiłem wrócić do szkoły I zdobyć tytuł.

  MM: Znalazłeś to, czego szukałeś?

  DE: Nie. Zauważyłem, że ludzie ze szkół medycznych również nic nie wiedzą. Niemniej jednak trening i wykształcenie dały mi możliwość czytania każdego naukowego tekstu. To właśnie w ten sposób zacząłem prawdziwą edukację. W 1977 ukończyłem medyczną biochemię i nie było już rzeczy, której nie mógłbym przeczytać. Po intensywnych badaniach/poszukiwaniach na temat zapotrzebowania sportowców na Białko zrozumiałem, że wszystko jest nie tak. Papiery jasno wskazywały, że sportowcy potrzebują znacznie więcej białka niż przeciętna osoba. Zdałem sobie sprawę, że lekarze nie umieją przeprowadzać prac badawczych i czerpią informacje z mediów. Doszedłem do wniosku, że potrzebuję dużo protein i że mięso i jajka są ich najlepszym źródłem. Wtedy wszyscy twierdzili, że wywołują one choroby serca. To też przebadałem i okazało się to być fałszem. Cała sprawa była totalnie sfabrykowana. Znów wcinałem Białko i znów rosłem.

  MM: Co sądzisz o diecie Atkinsa?

  Spróbowałem jej i zamiast schudnąć utyłem 5 funtów. Atkins po prostu nie rozumiał ze to kalorie regulują wagę ciała a nie węglowodany. Nie da się po prostu jeść dowolnych ilości białka i tłuszczu nie tyjąc. Musisz dostosować ilość kalorii by nabierać lub tracić wagę. Dostosować ilość kalorii. By otrzymać stopień doktora badałem zależności między użyciem węglowodanów i tłuszczów jako paliwa dla organizmu. Przeczytałem ksiązka „The Fat of the Land” i postanowiłem, ze będę się odżywiał wyłącznie mięsem i niczym więcej. Zjadałem 2 steki dziennie i zauważyłem najlepsze w życiu rezultaty.

  MM: Jakie to były rezultaty?

  DE: Znaczny spadek poziomu tłuszczu i wzrost masy mięśniowej – po parę funtów w tą i tamtą. Wzrósł mój poziom energii, siły i treningowej wytrzymałości. Wzrost poziomu energii nazwałbym kluczowym. Poprawiło się moje samopoczucie, zdrowie, stan skóry, sen, praca jelit – wszystko. To jest typowe dla wszystkich, którzy zaadoptują się do tego sposobu odżywiania. Wszystkie wspominane złe objawy mają miejsce tylko w pierwszym tygodniu czy 2-ch przed adaptacją.

  MM: Czy jesz w ogóle jakieś węglowodany?

  DE: Ograniczam je do maksimum. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy 0 gram jest lepsze niz np 60 gram. Wiem, że większość osób po prostu nie będzie w stanie tak mocno ich ograniczyć. Jednak lepiej jest to zrobić. Ludzie nie rozumieją faktu, że w tej samej chwili, w której jesz węglowodany, są one przetwarzane na glukozę i na tłuszcz. Głównym celem węglowodanów jest ich przetworzenie w tłuszcz. Jedzenie węglowodanów pobudza hormonalny mechanizm odkładania tkanki tłuszczowej. Jeśli ograniczysz je poniżej 25% całościowej ilości kalorii wkrótce zauważysz pozytywne rezultaty. Nie musisz ich ograniczać aż do 20-40 gram by czerpać korzyści.
  Dziś nie przejmuję się już nimi tak jak kiedyś. Zszedłem do 5,5% tkanki tłuszczowej i prawdopodobnie, gdybym mocniej ograniczył węglowodany, mógłbym złapać dodatkowe 10 funtów mięSNI.

  MM: Naprawdę? Myślałem, że to będzie działało w drugą stronę.

  DE: Niby czemu? Jak chcesz zrobić masę mięśniową jedząc węglowodany?
  MM: Cóż, jest taka teoria, ze węglowodany „oszczędzają” proteiny i proteiny te mogą być użyte do budowania mięśni.

  DE: Znam ta teorię i jest ona błędna. W latach 50-tych przeprowadzono eksperyment na szczurach, z których jedna grupa jadła 100% węglowodanów. Straciły na wadze mimo, że się otłuścily. Zgadnij co straciły.

  MM: Mięśnie?

  DE: Dokładnie. Cały czas mięśnie stanowiły dla nich paliwo. Ani węglowodany ani tłuszcze nie „oszczędzaja” mięśni. Robią to ketony.
  MM: W jaki sposób ketony oszczędzają mięśnie?

  DE: Ponieważ ketony są ulubionym paliwem mięśni, ich obecność spowalnia degradacje białka i podnosi poziom jego syntezy. Obecność ketonów „włącza” hormonalny mechanizm w którym sygnały dostarczają glukoza, insulina albo wysoki poziom insuliny do glukagonu. Wszystkie „systemy” nastawione są na spalanie tłuszczu a nie jego magazynowanie. To po prostu mądrość ciała, że oszczędza swoje mięśnie i spala tłuszcz, to ewolucyjny status quo wynikający z produkcji ketonów, których źródłem są trójglicerydy w komórkach tłuszczowych (uwalniane dzięki niskiemu poziomowi insuliny) i których tworzenie następuje w wątrobie (wysoki poziom glukagonu). Gdy to źródło stanie się dostępne i jest aktywnie spalane w tkankach nie na mowy o sygnale do rozpadu mięśni by dostarczyć aminokwasy, które miałyby następnie zostać przerobione na glukozę – czego organizm nie chce, bo ma już swoje pierwotne paliwo, które czyni Również hormonalny profil – nisko poziom insuliny,Jgo szczęśliwym wysoki glukagonu, podwyższony epinefryny, hormonu wzrostu i testosteronu – sprawia, że tkanka mięśniowa nie jest rozkładana, a przy odpowiedniej podaży kalorii może się wręcz stymulować rozrost.

  MM: Czy uważasz, że spożywanie węglowodanów po treningu może wspomóc regenerację?

  DE: Przedstawię ci to na pewnym modelu. Ludzie od przynajmniej 10tyś lat jedzą dużo węglowodanów, szczególnie ostatnie 300 lat to gwałtowny wzrost spożycia cukru. To właśnie dlatego mamy tyle naukowych materiałów dotyczących człowieka „węglowodanożercy”. Stało się tak, że parę osób wpadło na pomysł, że glikogen, który jest zmagazynowaną w mięśniach i wątrobie glukozą, ma bardzo ważne znaczenie dla wytrzymałości. Większość eksperymentów dotyczących glikogenu przeprowadzono w późnych latach 60-tych przez szwedzkich lekarzy medycy sportowej. Karmili „obiekty” tylko proteinami i tłuszczem, co spowodowało po ponad 3 dniach zużycie ich zapasów glikogenu. Potem jedna grupa dostawała mięso i tłuszcz a druga była „ładowana” dużymi ilościami węglowodanów – to potężnie naładowało ich zapasy. 7 dnia zaczęli testy na rowerku. Goście od mięsa i tłuszczu wykonali tylko 50% tego, co przed eksperymentem. Goście na węglowodanach 125%. To doprowadziło do powstania poglądu, że ładowanie glikogenu przynosi korzyści a węglowodany są ważne. Popełnili jednak błąd rozdmuchując te dane i mówiąc, że są one prawdziwe we wszystkich okolicznościach. A nie są.

  MM: Jak to?

  DE: Eksperyment ten nie dał grupie „tłuszczowej” wystarczającej ilości czasu na zaadoptowanie się do diety. Jeśli nie jadasz dużo tłuszczu, twój organizm „usuwa” enzymy, które go przetwarzają. Goście od eksperymentu nie mieli tych enzymów, więc nie spalali tłuszczu efektywnie. Potrzeba od 4 do 20 tygodni by enzymy te zaczęły pracować pełną parą. Gdy tak się stanie, zaczynasz być energetyczną elektrownią i możesz zdmuchnąć glikogenowych gości z powierzchni ziemi. Nie będą nawet w stanie konkurować. Niskie poziomy glikogenu – jeśli odżywiasz się węglowodanami – mogą być odczuwalne tylko dla osób, które wykonują długotrwającą aktywność fizyczną. Ciężko trenujący kulturyści czy trenerzy nie są nawet blisko, by zużyć swoje zapasy glikogenu. Ogromna większość energii i tak pochodzi z tłuszczu – dlatego ładowanie glikogenu jest stratą czasu. Ludzie nie chcą się z tym pogodzić.

  MM: Bardzo ciekawe. Wracając do budowania masy mięśniowej na niskowęglowodanowej diecie – wystarczy zmniejszyć spożycie węglowodanów i zwiększyć protein by uzyskac efekty?

  DE: Tak ale i zwiększyć spożycie tłuszczów. To podstawa.

  MM: Jak to zrobić? Spożywać oleje?

  DE: Nie, po prostu jeść więcej mięsa. Nie ma potrzeby niczego więcej.

  MM: Co sądzisz o dyskusji na temat balansu zasadowo-kwasowego?

  DE: Ta teoria to śmieć. Pozwól, że ci wyjaśnię. Wiesz jaka jest temp twojego ciała?

  MM: 36,5C.

  DE: Uważasz, że moja też?

  MM: Tak.

  DE: Ok – jest dla ciebie oczywistym, że twój organizm jest regulowany przez wrodzony mechanizm homeostazy – który ma każdy z nas. Większość życiowych funkcji jest ściśle regulowana – poziom cukru we krwi, pH czy temperatura. Każde wahanie może prowadzić do śmierci. pH krwi to ok. 7,35, pH komórki mięśniowej ok. 7.0. Każda próba zmiany poziomów pH będzie działaniem przeciwko systemowi regulacji. Stąd pomysł, że możemy zmienić balans kwasowo-zasadowy jest absurdem. Jedzenie czegokolwiek nie zmieni tego balansu.

  MM: Jeśli jedzenie węglowodanów prowadzi do odkładania się tłuszczu, to jakim cudem tak wiele osób jedzących węglowodany jest w świetnej formie?

  DE: Nie ma żadnego „jeśli” Mike – węgle przetwarzane są w tkankę tłuszczową. Nie możesz skupić się tylko na jednym aspekcie regulacji wagi ciała – wchodzimy tu w zagadnienie składu ciała (body composiosion). Musimy spojrzeć jaki warunki trzeba spełnić by zoptymalizować te procesy – a optymalizacja to co innego niż bycie w „świetnej formie”. Można w niej być i nie mieć zoptymalizowanych procesów. Jeśli więc wystarczy ci być w świetnej formie, to możesz to osiągnąć i na węglowodanach, jak słusznie zauważyłeś. Ale jeśli zoptymalizujesz procesy, okaże się, że „węglowodanożerca” będzie miał mniej masy mięśniowej – i prawdopodobnie – wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż osoba na diecie niskowęglowodanowej.

  MM: Jaką rolę odgrywają geny?

  DE: Jasne – geny, farmakologia i trening składają się na końcowy obraz, jednak węgle prowadzą do większego wytwarzania tkanki tłuszczowej i większej utraty masy mięśniowej niż dieta oparta na białkach i tłuszczu. Jak już mówiłem, ludzie kurczowo trzymają się swoich węglowodanowych mitów, jednak ich obrona wobec ilości napływających danych jest niemożliwa, co wynika z faktu, ze zmiana na poziomie komórki w przewidywalny sposób wpływa na zmianę całego organizmu. Wiemy, ze glukoza jest przekształcana w tłuszcz i że podstawowym źródłem tkanki tłuszczowej jest wlasnie glukoza. Wiemy też, ze zjedzony bez glukozy tłuszcz nie jest źródłem tkanki tłuszczowej. To jest już udowodniony fakt a nie teoria. Więc jak można doprowadzać do wytwarzania tkanki tłuszczowej z glukozy i być wyżyłowanym? Wyjaśniając to prosto – geny, trening i wspomaganie. A jaki efekt końcowy? Jedyny możliwy to taki, że więcej węgli to mniej mięśni i więcej tłuszczu w porównaniu do osoby jedzącej proteiny i tłuszcz. Nie ma innej opcji.

  MM: Jest na to jakiś dowód?

  DE: Tak, badania nad zwierzętami i ludźmi opisane w literaturze. Wyjaśniłem to szczegółowo w moich 2 książkach. Użycie jednego obiektu do badań, czy zwykła obserwacja to za mało, żeby podważyć dane, które już są w książkach. To myśl przewodnia moich książek – naucz się (dowiedz) co się naprawdę dzieje a wtedy ułożysz sobie program, który poprowadzi cię tam, gdzie chcesz.

  MM Czytałem coś kiedyś, że zielona herbata może wywoływać raka.

  DE: Bzdura. Ludzie ciągle produkują nowe brednie. A przecież już wszystko powiedziano. No ale co zrobisz, jeśli na rynku masz 200 magazynów a każdy z nich zapotrzebowanie na artykuły? Więc biorą ludzi po to, żeby zrobili coś co będzie wyglądało innowacyjnie. Spojrz na kulturystykę – ludzie muszą być coraz więksi i więksi i więksi. Nie zadowala nas budowa z lat 60-tych. Wszystko staje się coraz bardziej absurdalne.

  MM: Ostatnio pojawiają się głosy o tym, ze kofeina ma negatywny wpływ na aktywność insuliny. Co o tym sądzisz?

  DE: Te badania są wiarygodne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Oporność insulinowa, podobnie jak ketony mogą być przez wielu traktowane jako negatywny efekt, ponieważ zaobserwowano je pierwsze u cukrzyków, stąd wniosek, że prowadzą prosto do choroby. Studiowanie „węglowodanożercy/chorego” to co innego niż studiowanie „tłuszczożercy”. Wyników tych badań nie można na siebie przekładać, co obecnie czyni się cały czas. Obecnie to co pomaga jedej grupie jest rozszerzane na wszystkich. Kiepska to nauka. Spożywaniekofeiny razem z węglowodanami to zły pomysł, podobnie jak spożywanie węglowodanów bez kofeiny. A jeszcze gorszym pomysłem jest jedzenie małych ilość węgli przez parę dni a potem ładowanie się nimi przez dni następne – albo głodowanie a później jedzenie 1 wielkiego posiłku z węglami. To wszystko złe postępowanie. A z drugiej strony, jeśli spożywasz kofeinę razem z dietą niskowęglowodanową to wzmocni to efekt spalania własnej tkanki tłuszczowej, czyli idealnego stanu człowieka.

  MM: Czy są jakieś suplementy poza twoimi, które mogą być korzystne dla sportowca?

  DE: Jest parę dobrych rzeczy. Problem polega na tym, że ludzie wierzą bardziej w suplementację niż ćwiczenia – nic nie zastąpi machania ciężarami. Np. na kreatynie możesz zlapać 3-4kg ale tak naprawę nie wiemy do dziś czy są to mięśnie czy woda. Jeśli jesteś na diecie opartej na mięsie kretyna jest zbędna. Lubie suplementy takie jak Ralpha i NADH. Ale sam musiszJLipolic Acid (jakiś rodzaj kwasów tłuszczowych się zastanowić ile chcesz na nie wydać i czy będzie się opłacało. Podstawa to świadomość, że żaden suplement nie uczyni cudów. Ludzie mówią – ej, to na mnie naprawdę zadziałało. Ale co to znaczy, że zadziałało? Nie chcę subiektywnych odpowiedzi, tylko kontrolowanych badań. Ja polecam ludziom żeby spożywali witaminu i minerały a dopiero potem sięgnęli po inne naturalne rzeczy.

  MM: Jak ważne jest, by mięso pochodziło z organicznych (ekologicznych?) źródeł?

  DE: Fajnie by było, gdyby się dało, ale ja się tym szczególnie nie przejmuję. Po hippisowaniu w latach 70-tych, gdy przejmowałem się właściwie wszystkim, dziś już nie zawracam sobie tym głowy. Toksyny w pożywieniu to wielki problem, ale nie stresuje się tym i kupuje steki w lokalnym markecie.

  MM: Ilość posiłków dziennie ma znaczenie?

  DE: Oczywiście! Np jedzenie raz dziennie jest katastrofalnie zgubne. Oto co się dzieje, gdy jesz raz dziennie – duża część zostanie odłożona w formie tkanki tłuszczowej. Dramatycznie wzrośnie poziom enzymów prowadzących do lipogenezy, które to z glukozy wytwarzają tłuszcz. Aktywność tych enzymów przy 1 posiłku dziennie może wrosnąć o 1000%. Dodatkowo, jedząc tylko raz będziesz zjadał więcej, czyli dostarczysz więcej kalorii. Ciało przywyknie i wiedząc, że tylko tyle dostanie naraz. W jednych badaniach, szczury, które jadały tylko raz, zjadały 80% kalorii w porównaniu z tymi, które jadły kiedy tylko chciały – co skończyło się dla tych 1 posiłkowych dodatkowymi 15gr tkanki tłuszczowej i utrata 8 gr mięśni. 1 posiłek dziennie nie da ci rezultatów, szczególnie gdy chcesz więcej masy mięśniowej a mniej tłuszczowej.

  MM: To ile ich jeść? 3? 5?

  DE: Jadanie 6 posiłków dziennie jest zbędne. Pomysł 6 posiłków dziennie wziął się z idei mówiącej, że rozłożenie na tyle posiłków wzmocni pożądany efekt termogenezy. To oczywiście nie jest prawdą. Efekt termogenezy z pożywienia to zaledwie 10% dobowego spalenia kalorii. Nie jestem fanatykiem przestrzegania ilości posiłków, ale zazwyczaj jem małe śniadanie, porządny obiad i głodnieje kolo 17-18, wiec zjadam np. trochę sera czy masła orzechowego. A na kolację mięso. Myślę, że możesz uniknąć negatywnego efektu koncepcji 1 posiłku dziennie i kłopotliwości przygotowywania 6 jeśli postawisz na 3 posiłki dziennie. Niech będą 1 albo 2 duże i 1 mniejszy.

  MM: Rozmawianie z tobą było przyjemnością. Dziękuję za poświęcony czas.

  DE: Cała przyjemność po mojej stronie, dziękuję za ten wywiad  Tłumaczenie na język polski wywiadu: Rafal Mazur (Wiraha)

  Polish translation of the interview : Rafał Mazur (Wiraha)

  Text from : http://www.bodybuilding.com/fun/mahler11.htm  Sylwia Kowalska – polski i angielski tytuł ,

  angielski tytuł „Autism-bye,bye grains” z inspiracji:

  Dr. Greg Ellis http://www.byebyecarbs.com/
  Filozofia i teorie Grega Ellisa.
  bilans kaloryczny - kalorie się liczyły, liczą i będą liczyć
  dieta niskowęglowodanowa - najbardziej naturalna, najzdrowsza i najbardziej optymalizuje procesy tak chudniecia jak i utrzymywanie wagi, zwiekszania masy mięśniowej
  low-carb zaczyna się poniżej 25% węglowodanów na dobę (z ogółu kalorii)
  powinno się spożywać minimum 3000 kcal, aby dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych
  najgorsza jest dieta mieszana – mieszanie węglowodanów z tłuszczami
  dieta wysokobiałkowa nie szkodzi ani nerkom, ani wątrobie, ani nie wypłukuje wapnia z kości – Eskimosi dobowo spożywają przeciętnie 318 g czystego białka
  zwiększenie masy mięśniowej nie powoduje zwiększenia spalania kcal w czasie spoczynku mięśni; 1 kg tkanki tłuszczowej „zjada” około 4 - 5 kcal, 1 kg mięśni około 10 - 11 kcal – 2x wiecej, ale wciąż mało. Najwięcej kcal zużywają mózg, watroba i nerki (watroba około 200 kcal na kg organu, nerki i serce ponad 400 kcal na kg organu). Organy spalają 15 - 40 razy więcej niż nieaktywne mięśnie.
  liczą się kcal spalane przez aktywne organy, a nie te, które wkładamy do ust (które w wyniku lipogenezy zostały przetworzone w tkankę tluszczowa nim ograny zużyły je jako paliwo – dzieje się tak z węglowodanami)
  budowanie mięśni nie zwiększa Podstawowej Przemiany Materii (RMR)
  100 kg kulturysta i 100 kg grubas na rowerku spalają tyle samo kcal
  mięśnie stanowią około 40% masy człowieka
  obniżanie spożycia kcal może doprowadzic – i najczęściej prowadzi – do spadku LBM (Lean Body Mass – beztłuszczowej masy ciala) o około 25%. Oznacza to spadek 1 wagi mięśni i organów
  ćwiczenia powodują, że spadek LBM jest dużo mniejszy, nie ma go wcale lub nawet doprowadzają do rozrostu tkanki mięśniowej (trening silowy)
  im bardziej obetnie się kcal tym większy będzie spadek LBM
  tłuszcz jest głównym paliwem dla organizmu – wynika to z biochemii. Ten fakt jest niepodważalny
  zwiększ aktywność fizyczną zanim obetniesz kcal. Najszybsze efekty widać będzie, jeśli dodasz około 500 kcal do wysiłku
  utrata 1 kg wymusza obniżenie spożycia kcal o około 50 - 65 kcal (ciało jest mniejsze) lub zwiększenia spalania o 50 - 65 kcal
  chudnięcie powoduje Przystosowanie Metaboliczne – organizm uczy się „wyciskać” więcej z każdej kcal, w dodatku traci na masie, więc potrzebuje mniej kcal. Te 2 elementy są kluczowe – wyciska więcej z kcal a mniej ich potrzebuje – stąd potrzeba ewentualnego redukowania kcal lub zwiększania spalania w miarę utraty wagi.
  Np. Ellis codzinnie – zgodnie z tabelami – spala około 4500 kcal, jednak żeby utrzymać wagę nie może jeść więcej niż 3500 kcal. Organizm się przystosował i jest bardziej „ekonomiczny”. Uzupełnienie tych brakujących 1000 kalorii (4500 - 3500 kcal) powodowałoby tycie
  osiągnięcie bardzo niskiego poziomu tkanki tłuszczowej (poniżej 10%, a już szczególnie w okolicach 5 - 8%) wymaga ciężkiej pracy i dożywotniego ograniczenia spożywania pokarmów.
  Żeby utrzymać swoją wagę i 5% tkanki tłuszczowej Ellis codziennie robi „siłowy spacer” z ważącą 40 funtów (ok. 20 kg) kamizelką. Idzie tak 8 mil – codziennie
  około 70% tkanki tłuszczowej znajduje się pod skórą, pozostała część znajduje się na organach
  badania - tak na ludziach jak i na zwierzętach - pokazują, że dieta niskowęglowodanowa wpływa na przyrost mieśni, siły i wytrzymałości (nawet o ponad 60%). Wymaga ona jednak wielotygodniowego okresu przystosowania. Pełna adaptacja następuje często dopiero po pól roku.
  Np. pociągowe psy z Alaski najlepsze rezultaty osiągają na diecie białkowo-tluszczowej z 0% udzialu węglowodanów
  nawet do 70% początkowej utraty wagi to woda – szczególnie na dietach niskowęglowodanowych. Spadki wody trwają 7 - 14 dni
  komórki tłuszczowe mają „pamięć” i dążą do odbudowy z nawiązką – często nawet o 150%
  P-ratio: uwarunkowany genetycznie sposób akumulowania w organiźmie energii (rozdysponowywania energii) – czyli tego, czy wiecej energii „idzie” w organy aktywne czy w tkankę tłuszczową.
  Osoba z wysokim P-Ratio łatwiej przetwarza kcal na beztłuszczową masę ciała (jako przykład Ellis podaje futbolistow NFL lub swietnie uwarunkowanych genetycznie kulturystów). Ludzie ci bardzo łatwo budują masę mięśniową.
  Osoby z niskim P-ratio łatwiej tracą – jak i zyskują – tkankę tłuszczową
  częste, małe posiłki – ani białko w posiłkach – nie przyspieszają przemiany materii ani nie dają efektu termogenicznego – czyli dodatkowego spalania kcal.
  Ellis napisał to na podstawie badań dr W.P. James’a z Rowett Research Institute – badanie to podsumowywało 100 lat osiągnięć naukowo-badawczych w dziedzinie odkryć efektów termogeniczych pożywienia i procesów ich trawienia
  szybki/wolny metabolizm to mit. RMR (Podstawowa Przemiana Materii) jest przewidywalna na podstawie wymiarów ciała. Poziom aktywności fizycznej też jest do wyliczenia. Po prostu niektórzy spalają więcej, bo są więksi lub bardziej aktywni.

  Charakterystyka Ellisa.
  prawie nie je owoców, rzadko warzywa – dietę oparł prawie wyłącznie na miesie. Jako „przegryzke”. gdy bywa głodny, je tłustą śmietanę lub masło orzechowe. Poleca nabiał, jajka i szczególnie sery.
  nie wierzy w szkodliwość mleka – odsyła z tym do Westona Price’a. Mleko uważa ze jeden z najlepszych pokarmów – ale tylko naturalne, nie przetwarzane i pełnotłuste.
  nie je śniadania – lub przegryza tylko pare łyżeczek smietany/masła orzechowego. Obiad je średni, kolację dużą (te zasady są też zgodne z Warrior Diet). Na obiad i na kolację oczywiście je mięso, jajka (np. omlety).
  za najlepsze uważa tluszcze zwierzęce – te w miesie, masło. Najlepsza z tłuszczy roślinnych jest oliwa – ale tylko extra virgin. Nadają się tez inne oleje roślinne tłoczone na zimno, choć nie jest ich fanem. W żadnym przypadku nie je margaryn i innych utwardzanych tłuszczów
  jego organizm przetwarza codziennie do 60 - 70% protein na węglowodany – w ten sposób naturalnie reguluje sobie potrzebny mu poziom weglowodanów – ma ich tyle ile chce i wtedy kiedy potrzebuje
  w pełni mięsna dieta (100%) „wykorzystuje” tylko 1/10 możliwości „przerobowych” nerek i wątroby w przetwarzaniu i usuwaniu produktów przemiany/trawienia białek
  Ellis uważa, że najlepiej trzymać węgle na poziomie 13% dobowego spożycia kcal – taka ilość da się utrzymać i daje dobre efekty. Przeciętnie wynosi to przy 2500 kcal około 80 g. 60 - 80 g uważa za optymalne do utrzymania
  Ellis wspomina, że najlepsze rezultaty – zarówno pod względem samopoczucia fizycznego, psychicznego, wygladu, osiągów sportowych, itd. – osiągnął będąc przez 4 m-ce na diecie tylko i wyłącznie mięsnej. Jednak była ona tak trudna do utrzymania, że nie dał rady być na niej dłużej
  Ellis uważa, że 7000 - 5000 lat pne 76 - 89% kcal pochodzilo w miesa – niezależnie od sezonu. Doszło nawet do tego, że wybito całe gatunki zwierząt.
  Ellis podkreśla wielokrotnie, że aby zachować zdrowie trzeba spożywać dużo białka i tłuszczów zwierzęcych, czyli po prostu mięsa i jaj – a zmniejszyć węglowodany. Stwierdza też, że białko nie tylko nie szkodzi organom, ale je nawet chroni i zabezpiecza.
  Mentorem Ellisa był dr Yudkin – jako jeden z pierwszych stwierdził, że choroby serca wynikają z otyłości i cukrzycy, a te ze spożycia cukru i małej ilości ruchu. Jako przykład podaje Francję, gdzie choroby serca stanowią 1/3 tego co w USA – „oficjalnie” tłumaczy to się właściwościami czerwonego wina, tym czasem cukier we Francji to około 5% dobowego spożycia kcal, a w USA – 20 - 50%

  Podejście do treningu G. Ellisa.
  naukowcy wyodrębnili 3 typy włókien mięśniowych – jednak przypuszczają, że może ich być aż 8 lub więcej, dlatego musisz trenować w najbardziej różnorodny sposób, by stymulować je wszystkie - zapewniając najlepsze wyniki w: masie, definicji, sile, wytrzymałości, itd.
  najlepszymi ćwiczeniami na spalanie tkanki tłuszczowej jest trening dużych mięśni. Dobre są też aeroby – najlepiej połączone z treningiem siłowym (taki siłowo-kondycyjny), typu spacery z obciążeniem (plecak, kamizelka)
  trening siłowy wbrew temu co się powszechnie sądzi jest bardzo skuteczny przy utracie tkanki tłuszczowej i pomaga budować tkankę mięśniową – jednak jego wyniki wymagają dłuższego czasu
  trening siłowy powinien stanowić minimum 50% dziennej aktywności
  Ellis zachwyca się systemem treningowym legendy kulturystyki – Steve’a Reeves’a. To taki kulturystyczny old-school, kiedy jeszcze nie było koksu i całego przemysłu wspomagającego.
  Trening ten polega na ćwiczeniu całego ciała – wszystkich grup/partii mięśni w czasie jednego treningu – 3x w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek). Reeve uważał, że ciężko trenowane ciało potrzebuje jednego dnia odpoczynku. Trening taki trwa około 2h, a do wykonania jest około 60 serii.
  Ellis – po latach eksperymentów kulturystycznych – uznał, że ten sposób jest najlepszy i uważa, że zapewnia świetny rozrost mięśni i proporcjonalną budowę. Stosuje go od lat i nie chce zmienić.
  „spacer farmera” - w wersji z plecakiem czy lepiej z kamizelką - rozwija mięśnie, których Ellis w żaden sposób nie mógł rozwinąć treningiem siłowym. Był zdziwiony, gdy pojawiały się jakieś nowe „obwody”. Uważa go za niezbędny dodatek do treningu siłowego, a właściwie za jego integralną część. Ciężar 20 funtów (około 10 kg) to 1,6 razy więcej spalonych kcal niż zwykły spacer (czyli około 300-350 x 1,6 – na godzinę) .
  efedrynę i kofeinę uważa za najlepsze i najbezpieczniejsze spalacze tłuszczu. Efkę uważa za całkowicie bezpieczną a swoją złą „legendę” zawdzięcza temu, że jest tak skuteczna, że zmiotłaby z rynku inne dziadostwa, na których producenci zarabiają krocie.
  Efedryna i kofeina przyspieszają spalanie tłuszczu o około 20-25%. Ekstrakt z zielonej herbaty to kolejna rzecz, którą poleca Ellis – może zwiększyć Podstawową Przemianę Materii o około 4% a połączona z efedryną i kofeiną działa jeszcze mocniej, czyli przyspiesza nawet do 30%. Dodatkowo wyciąg z zielonej herbaty – mimo że wzmacnia efekt – spowalnia rytm pracy serca. Przypiesza też kapsaicyna – zawarta w ostrej papryczce.
  Ellis zaleca – wręcz nakazuje – branie witamin i minerałów, aby zapobiec niedoborom. Podkreśla role wapnia przy utracie i utrzymaniu wagi
  na końcu stwierdza, że nie ma potrzeby trenowania siłowego na maksa - uważa, że i bez takich ekstremów można osiągnąć sukces
  Jego strona internetowa: http://byebyecarbs.com/

  Jego kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/Byebyecarbs/videos
  1

  2


  Zapraszam do dyskusji!

 2. Chcesz spalić tłuszcz?

  spalacz tluszczu
 3. #2
  Poczciwy dzik Awatar dollar
  Dołączył
  Oct 2008
  Lokalizacja
  hasynowo
  Postów
  838
  jedna rozkmina
  tutaj odradzanie ładowania ww, a na UD wręcz przeciwnie
  dlaczego?

 4. #3
  haha, gościu twierdzi, iz przy jednym posiłku dzinnie nie ma opcji, aby tracic tłuszcz. IF nie działa zatem !!!

 5. #4
  Trener Personalny Awatar Mawashi
  Dołączył
  Mar 2009
  Lokalizacja
  Wiórkowo
  Postów
  10 917
  o czym tu dyskutować ...

 6. #5
  Cytat Zamieszczone przez AzAzElKK Zobacz posta
  haha, gościu twierdzi, iz przy jednym posiłku dzinnie nie ma opcji, aby tracic tłuszcz. IF nie działa zatem !!!
  Mógłbyś zacytować ten fragment?

 7. #6
  Nie znasz tekstu, który wrzuciłeś ?

  MM: Ilość posiłków dziennie ma znaczenie?

  DE: Oczywiście! Np jedzenie raz dziennie jest katastrofalnie zgubne. Oto co się dzieje, gdy jesz raz dziennie – duża część zostanie odłożona w formie tkanki tłuszczowej. Dramatycznie wzrośnie poziom enzymów prowadzących do lipogenezy, które to z glukozy wytwarzają tłuszcz. Aktywność tych enzymów przy 1 posiłku dziennie może wrosnąć o 1000%. Dodatkowo, jedząc tylko raz będziesz zjadał więcej, czyli dostarczysz więcej kalorii. Ciało przywyknie i wiedząc, że tylko tyle dostanie naraz. W jednych badaniach, szczury, które jadały tylko raz, zjadały 80% kalorii w porównaniu z tymi, które jadły kiedy tylko chciały – co skończyło się dla tych 1 posiłkowych dodatkowymi 15gr tkanki tłuszczowej i utrata 8 gr mięśni. 1 posiłek dziennie nie da ci rezultatów, szczególnie gdy chcesz więcej masy mięśniowej a mniej tłuszczowej.


  Jeszcze kilka innych bzdur bym tam znalazł..

 8. #7
  Nie wiem może się mylę ale gdzie jest napisane w IF że jest jeden posiłek? Masz czas postu i obżarstwa. Założmy że post trwa 16h to i tak mamy 8h żeby żreć - więc tu spokojnie wlecą 3 posiłki. Co oczywiście nie zmienia faktu że nie jestem zwolennikiem IF. Wolę zróznicowaną dietę. Ale po tym co tu przeczytałem spróbuje wpieprzać tylko ryby, jajka, mięso + warzywa i owoce, odstawię wszystkie typowe węgle na pół roku, zobaczymy czy efekt będzie. Pozdrawiam

 9. #8

  Thumbs down Opinia na temat artykulu

  Witam,zgadzam sie z tym co tam napisane i9 to nie dla tego ze tak mysle ze tak mi sie wydaje ale sam od ilus lat podobnie podchodze do odzywiania tzn.jem duzo bialka szczegolnie mieso i jajka(srednio 10 do 25 tyg.)i wiem na podstawie wlasnych doswiadczen ze weglowodany proste to glowny wrog otylosci i chorob.Jestem na diecie a raczej filozofi podejscia do jedzenia IF od ponad 3 miesiecy tzn.nie jem sniadania,dzien zaczynam od rowerka do pracy ok.13 km.sniadanie zazwyczaj jajka ok.10 rano o 12.30 obiad o 15 zakaska o 17.30 kolacja porzadna zawsze drob lub wolowina,po tej godz.juz nic nie jem i nie powinienem nic popijac na slodko ale mam slabosc do lampki wina po pracy wiec pozwalam sobie na to haha,trening silowy robie 2 razy w tyg.w srodku tyg.srednio intensywny calego ciala poniewaz rower mnie troche exploatuje(nie jezdze rekraacyjnie)a w niedziele funduje sobie dwa treningi jeden z rana po poscie 15 godzinnym a drogi wieczorem juz po kilku posilkach.Probowalem wszystkiego w ciagu moich kilkudziesieciu lat zwiazanych z kulturystyka ale to na prawde dziala,mam 47 lat ale moje zdrowie i wyglad co najmniej 10 15 lat do tylu i jestem pewny ze dieta bogata w bialko ma tu kolosalne znaczenie dla tego zgadzam sie z tym artykolem w 100 proc.
  Ludzie nie wierzcie tym reklama ktore promuja rozne specyfiki oni na tym bija kase a to nic nie daje,moze za wyjatkiem kreatyny w jakims stopniu i to nie trujcie sie tym codziennie a tylko przed treningiem najlepiej na pusty zoladek a bialko jest w normalnej zywnosci.Ja zmienilem podejscie i teraz widze efekty w swojej sylwetce.

 10. #9
  Pomyliłeś forum. Oczywiście bez urazy

 11. #10
  Cytat Zamieszczone przez kenioosd Zobacz posta
  Nie wiem może się mylę ale gdzie jest napisane w IF że jest jeden posiłek? Masz czas postu i obżarstwa. Założmy że post trwa 16h to i tak mamy 8h żeby żreć - więc tu spokojnie wlecą 3 posiłki. Co oczywiście nie zmienia faktu że nie jestem zwolennikiem IF. Wolę zróznicowaną dietę. Ale po tym co tu przeczytałem spróbuje wpieprzać tylko ryby, jajka, mięso + warzywa i owoce, odstawię wszystkie typowe węgle na pół roku, zobaczymy czy efekt będzie. Pozdrawiam
  1 posiłek dziennie z węglami tylko z warzyw pali fat jak głupi. Sprawdzone empirycznie

  Poza tym IF nie jest przecież przeciwieństem diety zróżnicowanej.

 12. Wybierz suplementy dla siebie

 13. #11
  Przeciwieństwem może i nie jest ale badania dowodzą że IF jest przereklamowany i jest skuteczny dla osób które nie mają czasu trzymać zróżnicowanej diety - licząc kalorie, białka, tłuszcze, węglowodany.
  A do teo pierwszego nie wiem jak się odnieść. Chodzi Ci o pierwszy posiłek czy jeden posiłek? Ja oczywiście warzyw jem na potęgę i nie będę sobie nigdy odmawiać.

 14. #12
  Ja jebie. Pokaż badania, które udowadniają, że IF jest przereklamowany.

 15. #13
  IF ma swoje wady i zalety jak zawsze zreszta. Co do wywiadu to pare rzeczy nowych, z paroma sie nie zgodze itp

 16. #14
  Nic nie będę pokazywał. Nie mam czasu szukać czegoś co czytałem załóżmy miesiąc temu. Może mam zapisywac na komputerze wszystkie artykuły które czytam żeby, potem podpierać swoje wypowiedzi artykułami z internetu? Tak samo skuteczność jak i nieskuteczność diet można sobie wrzucić na internet i potem podpierać się tym. Nie neguje zalet diety IF, tylko piszę że nie jest rewelacyjny a każdy w tym szuka sposobu na jakieś mega efekty. Jak już chcesz coś podeprzeć badaniami to pokaż że IF jest lepszy niż zbilansowana dieta bazująca na racjonalnym całodniowym odżywianiu. Oczywiście IF ma swoje zastosowania wśród osób które mają stosunkowo niskie pojęcie odnośnie zywienia. Są tu restrukcje godzinowe który sie trzymamy. W racjonalnym żywieniu nie ma sztywnych ram, przez co takie żywienie może być bardziej kłopotliwe- dlatego ludzie coraz częściej wybierają IF.

 17. #15
  Ja chcę podeprzeć coś badaniami ?
  To Ty napisałeś, że są badania, które dowodzą, iz IF jest przereklamowany.
  Skoro mówisz A, powiedz B.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

Dołącz do nas na FB

Partnerzy

MMA odzywki sklep plany treningowe spalacz tłuszczu legginsy