Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 46

Wątek: [pieczywo] Chleb razowy na zakwasie

Partner Body-Factory Awatar karol
    Cytat Zamieszczone przez cziken Zobacz posta
    ale wiem, że niektórzy robią na drożdżach jaka jest różnica w chlebie na drożdzach vs na zakwasie ?
    Na zakwasie jest smaczniejszy. Ja bym to porównał (no może trochę przesadzam) do jedzenie tataru ze świeżej polędwicy do tataru z paczki z marketu.

Nie jest to do końca prawdą - nie chodzi tylko o to, że chleb na zakwasie jest smaczniejszy.

Zboża zawierają kwas fitynowy, który jest substancją antyodżywczą. W czasie fermentacji - czyli w procesie, w którym powstaje nasz zakwas na chleb działanie fitynianów zostaje ograniczone. Natomiast w pieczywie, w którym użyto drożdzy zamiast zakwasu (czyli w takim pieczywie, w którym mąka nie została wcześniej poddana fermentacji) pozostaje ok. 90% kwasy fitynowego.

Dlatego chleb na zakwasie jest nie tylko smaczniejszy niż ten drożdżowy, ale i zdrowszy.

Sztywny Pal Azji Awatar Lara Croft
    Cytat Zamieszczone przez keskese Zobacz posta
    zakwas robi się w bardzo prosty sposób:

100 gram mąki wsypać do słoika, zalać 100 gram ciepłej (ale nie gorącej) wody, wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić
    po 24h dodać 100 gram mąki, zalać 100 gram ciepłej, wymieszać, przykryć ściereczką, odstawić
    po 24h dodać 100 gram mąki, zalać 100 gram ciepłej, wymieszać, przykryć ściereczką, odstawić

i po następnych 24h masz zakwas gotowy do pracy - taki zakawas można dokarmiać w nieskńczoność, a im starszy tym lepszy (lepiej chleb wyrasta) - zużywasz część do chleba, a resztę dokarmiasz wg. Podanego schematu

ja robię chleb żytni razowy na zakwasie:
    Składniki:
    -500 g zakwasu
    -500 g mąki żytniej razowej typ 2000 (ale ten przepis sprawdza się też z innymi rodzajami mąki)
    -400 g ciepłej wody (ale nie gorącej)
    -15 g soli

wymieszać. Ja dodaję jeszcze:
    100g płatków owsianych, 50g siemienia lnianego i 50g pestek dyni

przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia(jedna długa blaszka lub 2 małe, można też formować bochenek bez blaszki) - można też użyć formy silikonowej, wtedy nie trzeba wykładać papierem.
    Wstawić do nagrzanego piekarnika.
    Piec godzinę i 15 minut w 180 stopniach.
    sog :*
    Byc silnym znaczy być pożytecznym

Jest jeszcze taki bajer, że jak np. gdzieś wyjeżdżasz albo np. planujesz, że jakiś czas nie będziesz piekła, to możesz zakwas do 2 tygodni trzymać w lodówce bez dokarmiania (tylko słoiczek trzeba wtedy szczelnie zamknąć.

czad, czad, super! zrobimy, będzie do sera białego z prawdziwego mleka na Gwiazdkę akurat! mąka może być dowolna? np.orkiszowa? czy na sam zakwas musi być jakaś konkretna?
    Ostatnio edytowane przez Lara Croft ; 17-12-12 o 11:28

Zwierzokoks Awatar Adame90000
    Zakwas rooośnie, wylał mi się po 2 dniach z 1l słoika ;P

zakwas tylko na żytniej
    Ostatnio edytowane przez Adame90000 ; 17-12-12 o 15:25

Partner Body-Factory Awatar karol
    Ja zrobiłem zakwas z pszennej pełnoziarnistej. A później już każdy następny, to było zakwas podbierany z ciast na chleb - pszenna/żytnia/orkiszowa

Ja zawsze robię na żytniej razowej, ale na mądrej stronce znalazłam
    (cytują za: http://chleb.republika.pl/poradypraktyczne.htm ):

Odpowiednia mąka
    Dla początkujących najłatwiejsze będzie sięganie po mąkę żytnią z której najłatwiej uzyskać proces fermentacji. Możliwe jest także uzyskanie zakwasu z mąki pszennej, orkiszowej, a nawet jęczmienia, owsa, ryżu i innych, ale wymaga to dodatkowych warunków, których nie jesteśmy w stanie sami im stworzyć. Upraszczając, do wyhodowania zakwasu najlepsze są typy mąk, które maja wysoką zawartość skrobi, którą odżywiają się bakterie i drożdże.

Generalnie do nastawienia zakwasu nadają się mąki z pełnego przemiału bądż u nas nazywane chlebowymi. Do dalszego dokarmiania zaś, można już używać każdego typu, nawet popularnej 450 czy 500 (zwanej domową).
    Aby zapoczątkować zakwas potrzebne są bakterie i drożdże, które znajdują się w otoczce ziarna. Konieczna jest więc mąka z tzw. pełnego przemiału. Biała mąka, oczyszczona z łupin ziarna i wszystkiego co znajduje sie bezpośrednio pod nią, nie posiada już tych właściwości.

Moja mam często piecze sama taki właśnie chleb. Również zasadniczo nie jadam pieczywa, ale na taki domowej roboty zawsze się skuszę

zrobilam pierwsza porcje zakwasu, mąka żytnia razowa, ciekawe, co będzie, dziś wieczorem dokładam drugą porcję

Chlebek od Keskese to mistrzostwo świata!

Dodałem do całości 10g drożdzy, oraz w foremkach odstawiłem przed wypiekiem na 30 minut.

P O L E C A M!

a co sie robi potem, już po upieczeniu chleba? rozumiem, ze zostaje mi tego zakwasu trochę i dalej go 'dokarmiam', tak? trzymać go w lodówce, czy niekoniecznie? [u mnie w mieszkaniu jest ok 15 stopni, max 17]

a kiedy chcesz piec następny chlebek?

Ja dokarmiam znowu, bo chcę upiec nowy, ale jak nie chcesz to zamknąć słoiczek, nakrętką z dziurkami i do lodówki, może tak leżeć te 2-3 tyżnie

jeszcze jedno pytanie, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałam jak chcę upiec kolejny chleb, to znowu muszę mieć 500g zakwasu na 500g mąki, tak? czyli muszę dokarmiać go przez kolejne parę dni na nowy chleb?

Ta, musisz podkarmić znowu żeby te 500g zakwasu było.

Ja później już więcej mąki sypię, bo bardzo szybko pięknie kwaśnieje całość, więc te 500g to nie jest żaden problem.

16. Chcesz spalić tłuszcz?

spalacz tluszczu

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów