Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 46

Wątek: [pieczywo] Chleb razowy na zakwasie

Partner Body-Factory Awatar karol

[pieczywo] Chleb razowy na zakwasie

Pieczecie czasem sami chleb?

Ja generalnie nie jadam już pieczywa ale jeśli mi się zdarzy to wyłącznie ten chleb (+ jego modyfikacje).

Bez porównania z jakimkolwiek pieczywem ze sklepu/piekarni.

Składniki 1 bochenek

250g mąki pszennej pełnoziarnistej
    80g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
    40g mąki żytniej razowej
    2 łyżeczki soli
    400ml ciepłej wody (nie gorącej)
    2 łyżki słonecznika lub dyni / 2 łyżeczki kminku lub lnu / (mieszanka, lub co kto lubi)
    porcja zakwasu (3 łyżki)

Przygotowanie

Odmierzamy mąkę, dodajemy porcje zakwasu, ciepłą wodę i dokładnie mieszamy. Z wyrobionego ciasta odkładamy 2 łyżki do szklanki jako zakwas na następny chleb, trzeba pamiętać żeby nie dodawać przedtem soli bo to „zabija” zakwas. Następnie solimy, dodajemy słonecznik albo to na co mamy ochotę i mieszamy, jeśli ciasto będzie za gęste można dodać jeszcze trochę wody. Silikonową formę smarujemy tłuszczem (dzięki temu skórka jest chrupiąca) i możemy obsypać makiem, płatkami owsianymi lub otrębami żeby chleb ładnie wyglądał, następnie wylewamy ciasto do foremki (możemy również oprószyć makiem, lnem lub sezamem) i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 7 godzin przykrywając lnianą ściereczką. Pieczemy 80 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu formy z piekarnika wyciągamy z niej chleb i odstawiamy do ostygnięcia.

Wartości odżywcze

Białko: 47g
    Węglowodany: 315g
    Tłuszcz: 36g
    Kalorie: 1836 kcal

http://fitness-food.pl/blog/2011/chleb-na-zakwasie/
    Ostatnio edytowane przez karol ; 18-10-12 o 11:11

2. Chcesz spalić tłuszcz?

spalacz tluszczu
    Trener Personalny Awatar Mawashi
    Domowe wypieki to super sprawa.
    Nawet zwykłe bułki pszenne na drożdżach piekarniczych przygotowane na weekendowe śniadanie smakują dużo, dużo lepiej niż te które możemy kupić w sklepach - głównie z rozmrażanego, utrwalanego chemicznie "pieczywa".

Dokładnie. A masz Maw, jakieś swoje sprawdzone przepisy?
    Zanim w końcu udało mi się upiec pierwszy chleb, próbowałem kilku/kilkunastu przepisów, na zakwasie na drożdżach suchych, mokrych, testowałem różne mąki, foremki. Udało mi się z tym wyżej i już więcej nie kombinuję. Przepis ściągnięty z internetu często jest niedokładny i nie zawsze wszystko wychodzi jak powinno...

Trener Personalny Awatar Mawashi
    Cytat Zamieszczone przez karol Zobacz posta
    Dokładnie. A masz Maw, jakieś swoje sprawdzone przepisy?
    Zanim w końcu udało mi się upiec pierwszy chleb, próbowałem kilku/kilkunastu przepisów, na zakwasie na drożdżach suchych, mokrych, testowałem różne mąki, foremki. Udało mi się z tym wyżej i już więcej nie kombinuję. Przepis ściągnięty z internetu często jest niedokładny i nie zawsze wszystko wychodzi jak powinno...
    ja używam termomixu do wyrabiania różnych ciast i powiem ci że z niczego nie wychodziły mi lepsze

mam też przepis na chleb na zakwasie, poszperam i wkleje

Qrcze, fajna sprawa chyba sam spróbuje

Fajny przepis, ale nie dałeś przepisu na zakwas. Bez tego nikt takiego chleba nie upiecze.
    Ja na 400gr mąki daję tylko 300ml wody i nie jest taki klejący. 400ml wydaje mi się za dużo.
    Kombinowałem jeszcze z temperaturą piekarnika i dla mnie najlepszy wychodzi jak jest 200st 15min i potem zmniejszam do 180st i piekę 45 min i jest rewelka. Nie włączam termoobiegu, tylko grzałka góra dół.

Robiłęm też fajne bułeczki z dodatkiem ugotowanego ziemniaka (żeby dłużej świeżość utrzymywały) i dodatkiem tartej surowej marchewki. Oczywiście na drożdżach. Mega wypas.

No wiadomo , każdy ma swoje proporcje i temperatury. Ja zepsułem kilka bochenków zanim trafiłem na swój idealny przepis i teraz się go już trzymam

Zakwas sami robicie, czy kupujecie gotowy?

Ja mam swój.
    No może nie do końca, bo dostałem od dziewczyny i używam go chyba od roku.

Trzymam w szklance w lodówce. Wyciągam wieczorem, dokarmiam (porcja mąki, porcja wody).
    Rano dodaję go do ciasta (mąka+woda) i po dokładnym wymieszaniu zabieram dwie łyżki ciasta do szklanki i z powrotem do lodówki. Koniecznie przed posoleniem, bo sól zabija zakwas.

chleb wygląda smakowicie. Na pewno wypróbuję przepisu!
    Tanie strony www.

12. Wybierz suplementy dla siebie

Zwierzokoks Awatar cziken
    chleb można też robić na drożdżach, właśnie się przymierzam do pierwszego swojego chleba w życiu i jak myślicie warto robić taki na drożdżach czy lepiej wyprodukować sobie zakwas?

Sztywny Pal Azji Awatar Lara Croft
    czyli zakwas to mąka z wodą? jak się go robi? jakieś bakterie mlekowe do tego, czy co?
    Byc silnym znaczy być pożytecznym

Zwierzokoks Awatar cziken
    ale wiem, że niektórzy robią na drożdżach jaka jest różnica w chlebie na drożdzach vs na zakwasie ?

Zakwas robi się w bardzo prosty sposób:

100 gram mąki wsypać do słoika, zalać 100 gram ciepłej (ale nie gorącej) wody, wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić
    po 24h dodać 100 gram mąki, zalać 100 gram ciepłej, wymieszać, przykryć ściereczką, odstawić
    po 24h dodać 100 gram mąki, zalać 100 gram ciepłej, wymieszać, przykryć ściereczką, odstawić

i po następnych 24h masz zakwas gotowy do pracy - taki zakawas można dokarmiać w nieskńczoność, a im starszy tym lepszy (lepiej chleb wyrasta) - zużywasz część do chleba, a resztę dokarmiasz wg. podanego schematu

Ja robię chleb żytni razowy na zakwasie:
    Składniki:
    -500 g zakwasu
    -500 g mąki żytniej razowej typ 2000 (ale ten przepis sprawdza się też z innymi rodzajami mąki)
    -400 g ciepłej wody (ale nie gorącej)
    -15 g soli

Wymieszać. Ja dodaję jeszcze:
    100g płatków owsianych, 50g siemienia lnianego i 50g pestek dyni

Przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia(jedna długa blaszka lub 2 małe, można też formować bochenek bez blaszki) - można też użyć formy silikonowej, wtedy nie trzeba wykładać papierem.
    Wstawić do nagrzanego piekarnika.
    Piec godzinę i 15 minut w 180 stopniach.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów